
Карту найбрудніших міст нашої держави нещодавно опублікувала Центральна геофізична обсерваторія. Українські міста порівняли за показником ІЗА, тобто індексом забруднення атмосфери.
Серед лідерів 2011 року традиційно промисловий Схід - Маріуполь, Горлівка, Запоріжжя, Слов’янськ... Тут ІЗА понад 13-16. Поміж них на другу позицію рейтингу несподівано потрапило і західноукраїнське м. Ужгород. Екологи пов’язують це із його географічним розташуванням. Через те, що Ужгород лежить наче у котловані і більшу частину року тут повний штиль, повітряні маси не видуваються, а накопичуються над містом.
У Чернівцях працюють три стаціонарні пости - на вул. Заводській, Головній та Гузар
Чернівці із показником 4,8 потрапили до списку територій із низьким рівнем забруднення атмосфери. Проте нас випередили Івано-Франківськ, Чернігів та навіть Харків, де ІЗА близько 3,5.
Що ж найбільше впливає на екологічну картину непромислового міста, поблизу мальовничих Карпат?
За рівнем забруднення атмосферного повітря у Чернівцях фахівці Чернівецького обласного центру з гідрометеорології слідкують з 1976 року. Саме тоді відкрили перші стаціонарні пости на вулицях Заводська та Одеська. Згодом один з них перенесли на вул. Головну, а у грудні 2009-го відкрили третій – на вулиці О. Гузар, щоб охопити і центральну частину міста.
Фахівці зауважують, що за роки спостережень простежується у Чернівцях виражена динаміка. Рівень забруднення різними речовинами постійно коливається, проте залишається на помірному рівні.
Сьогодні найбільше псує небо над столицею Буковини транспорт, адже виробничих підприємств майже немає. Вузенькі вулиці старовинного міста перенасичені автомобілями, викиди яких і є основним джерелом забруднення.
Ольга СКЛЯРЧУК
Людмила Рибак,
заступник начальника Чернівецького обласного центру згідрометеорології
- Індекс забруднення атмосфери – це відношення середньої концентрації забруднюючої речовини за певний період часу до його граничної допустимої концентрації, піднесений у степінь, що залежить від класу небезпеки цієї речовини.
ІЗА вираховують, як по кожному окремому елементу, так і у комплексі. Зазвичай при розрахунках комплексного ІЗА враховують ІЗА тих речовин, для яких воно найвище. У нас це – окис вуглецю, двоокис азоту, фтористий водень, хлористий водень і формальдегід.
На постах встановлено прилади для відбору проб повітря: електроаспіратори, газоаналізатор, пилозабірник та прилади для визначення метеорологічних параметрів.
Проби відбирають чотири рази на добу дискретно через кожні 6 годин – зранку і ввечері у ручному режимі, а о першій годині дня та ночі – в автоматичному.
Щомісяця результати опрацьовують в обчислювальному центрі й направляють у Центральну геофізичну обсерваторію.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар