
7 січня греко-католики та православні східного обряду відзначають народження Ісуса Христа. Тим часом римо-католики та більшість православних церков, які послуговуються григоріанським календарем, уже відзначили Різдво 25 грудня.
Причина такої різниці – у календарі. 1582 року Папа Римський Григорій VIII затвердив новий календар. Того року після 4 жовтня одразу стало 15-тим. Впровадили новий календар, щоб ліквідувати зсув весняного рівнодення, який на той час складав вже 10 днів. Фактично весь світ перейшов на новий календар, окрім держав, де свій вплив мав Константинопольський патріарх. Наразі християни майже всього світу користуються григоріанським календарем, а православні в Україні, Росії, Грузії, Сербії, Єрусалимі послуговуються старим юліанським календарем.
- Реформу Папи свого часу не підтримали у Константинополі, - розповідає парох церкви Покрови Пресвятої Діви Марії Володимир Боровий. – Тому у низці країн і безпосередньо в Україні досі послуговуються старим календарем і православні, і греко-католики. Хоча він не досконалий, більш логічний порядок в григоріанському. Адже спершу варто відзначити народження Ісуса Христа, а відтак Новий рік. І я маю сподівання, що з часом ми перейдемо на григоріанський календар і будемо святкувати Різдво 25 грудня з усім світом. Бо виходить так, що в одних християн уже радість, а інші ще постять.
Найкращі привітання з Різдвом
Утім перенести Різдво – це лише частина справи. Є багато інших свят, які теж треба буде переносити. Відомо, коли такі речі роз’єднували громади.
- Про ідею об’єднання календаря згадують здебільшого напередодні Різдва, - розповідає настоятель церкви Трьох Святителів отець Микола Щербань. – Але проблема календаря стосується всіх свят, а не лише Різдва. І говорячи про це, треба пам’ятати про зміни у датах інших святкувань. Адже у разі переходу української православної церкви на григоріанський календар, Миколай приходитиме не 19 грудня, а 6. І Йордана відзначатимуть не 19, а 6 січня. Чи готові українці до таких масштабних змін? Адже маємо певні традиції і звикли святкувати за старим стилем.
Вирішити питання переходу православної церкви на григоріанський календар можуть на Вселенському соборі, який поки що зібрати не можуть. У той же час глава УГКЦ патріарх Святослав Шевчук розповідає, що передумов для переходу на григоріанський календар немає.
- Якщо мова йде про нашу церкву в Україні, ми поки що не бачимо необхідних передумов, а також необхідного консенсусу ні серед нашого єпископату, ні серед духовенства і вірян, аби перейти на григоріанський календар в Україні, – стверджує блаженніший Святослав.
Віталія КОЗМЕНКО
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар