
Реформи в Україні, м’яко кажучи, переважно залишаються нереалізованими. Лише окремі з напрямків поволі набирають обертів, зокрема процес децентралізації. Хоча і вона відчуває значний спротив на місцях на рівні так званих місцевих еліт.
Сьогодні у Чернівецькій області утворено десять об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Наразі цей процес відбувається на добровільній основі і держава спрямовує туди необхідні субвенції. Але вже буквально за рік-два об’єднувати громади в Україні будуть примусово. Тобто у сіл, селищ та міст є не так багато часу, щоб відстояти свої інтереси.
У нашій області до кінця цього року має з’явитися ще 5-6 об’єднаних громад. Принаймні вже зараз три нових громади перебувають у процесі об’єднання.
Позиція громади
Ми ще досить мало попрацювали, щоб говорити про якісь відчутні результати. Але вже навіть зараз бачимо разючі зміни. Особливо щодо фінансування. Значно збільшилися доходи громади.
Наразі основними джерелами наповнення нашого бюджету є плата за землю та прибутковий податок.
Є питання, щоб нам передали в управління землі за межами населених пунктів. Але для цього потрібно внести зміни на законодавчому рівні.
Звісно, є досить відчутною проблема забезпечення кваліфікованими кадрами. На нинішню мінімальну зарплату практично неможливо знайти висококваліфікованого освітянина, медика чи архітектора. Це питання потрібно вирішувати.
Є питання щодо тендерних закупівель.
Але попри це, люди реально бачать результати децентралізації – це стовідсоткове фінансування культури, медицини, освіти. Немає проблем з виплатою заробітної плати та витратами на господарські питання.
- Зараз вже можна сказати про об’єднання Боянівської громади (Новоселицький район), Шебутинецької (Сокирянський) та Красноїльської (Сторожинецький), - повідомив директор Регіонального офісу реформ в області Ігор Бабюк. – Є ще кілька громад, але там триває процес консультацій та перемовин. Сподіваємося, що до кінця року ми вийдемо на п’ять громад.
У самих громадах зізнаються, що відчувають значний спротив, але поступово люди розуміють, що від об’єднання вони отримують лише зиск. Принаймні на місцях з’являються додаткові кошти, фінансується в повному обсязі культура, поліпшується інфраструктура тощо. Хоч до якихось відчутних результатів ще далеко.
- У нашій області передбачено створення 37 ОТГ, наразі їх є десять, - каже начальник відділу з питань містобудівного кадастру та регіонального розвитку управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОДА Христина Марчук. – Держава надає субвенцію на розвиток інфраструктури десяти громад 45 мільйонів гривень. Ці гроші будуть перераховані на рахунки цих ОТГ.
Відповідно кожна з громад може вносити пропозиції щодо використання цих коштів.
Водночас у контексті процесу децентралізації розгорілися пристрасті щодо об’єднання низки установи та організацій Кельменецького і Хотинського району (з центром у Кельменцях). Мовляв, це призведе до зникнення Хотина як райцентру. Хоча це відбувається у процесі оптимізації роботи органів влади і жодним чином не стосується об’єднання територіальних громад.
Як повідомив голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук, усі чутки про ліквідацію адміністративного центру Хотинщини є безпідставними. А зміна територіальної юрисдикції окремих установ спрямована на оптимізацію їхньої роботи і жодним чином не позначається на якості надання послуг населенню.
Це підтвердив також директор Регіонального офісу реформ, який зауважив, що події, які відбуваються у Хотині, жодного стосунку до децентралізації не мають. Там відбувається зміна менеджменту та підходів до роботи місцевого самоврядування органів влади. Про жодну ліквідацію району не йдеться.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар