
Реформа об’єднання громад поволі набирає обертів. Після кількох місяців обговорення та роздумів, як це робити, у Чернівецькій області уже утворили 10 громад. Обласний центр Чернівці, до якого, до речі, пропонували не приєднувати жодного населеного пункту, теж долучиться до реформи. Громади приміських сіл Шубранець (Заставнівського р-ну) та Чорнівка (Новоселицького) вирішили об’єднатися з Чернівцями. Таке рішення після ухвалення на місцевих рівнях ухвалили у 31 серпня на сесії міськради.
Депутати дали згоду на добровільне об’єднання громад сіл Шубранець та Чорнівка у Чернівецьку територіальну громаду з центром у місті Чернівці. Після ухвалення такого рішення міський голова Чернівців назвав його історичним.
Власне, згідно із законом, приміські села можуть приєднуватися до Чернівців. І плани місцевих реформаторів змінили самі мешканці громад, які вирішили таки об’єднатися з містом. Адже вважають, що через наближеність до міста їм зручніше і ближче отримувати послуги у Чернівцях, аніж у районних центрах, які розташовані значно дальше.
– Згідно із першочерговим планом об’єднання, який розглядала облдержадміністрація, не передбачалося приєднання жодного села до Чернівців в одну громаду, – каже секретар міськради Ярослав Кушнірик. – Але з цим не погодилися мешканці двох сіл. Вони прочитали у законі, що остаточне рішення за ними. Тому ініціювали обговорення цього питання на сесіях сільських рад і ухвалили рішення про те, що хочуть бути в одній громаді з містом Чернівці. Йдеться про села Чорнівка та Шубранець.
Керівник ініціативної групи з питань об’єднання громади села Чорнівки з громадою міста Чернівців Георгій Бота каже, що об’єднання в одну громаду з Чернівцями дуже важливе для села.
– Нам дуже незручно, щоб бути в одній громад із Магалою, як це було в перспективному плані, – зазначив Г. Бота. – Адже це далеко, крім того, немає транспортного сполучення. А ще етнічно не пов’язані з громадами тих сіл (румуномовне населення сіл Магала, Рідківці, Топорівці).
Зокрема нині, аби добратися до райцентру Новоселиці, потрібно витратити цілий день та щонайменше 60 гривень. Їхати туди потрібно через Садгору та ціле місто. А до Садгори з Чорнівки є пряма дорога і лише чотири кілометри. Крім того, у разі об’єднання громад з центром у Магалі, довелося би розмістити десь 19 служб для обслуговування населення.
Оскільки реформа децентралізації – нове для українців, зрозуміло, що прості мешканці взагалі не знають, «що це таке та з чим їсти». Тому не дивно, що тут село хотіли об’єднати в одну громаду з селами, не питаючи думки населення.
– Аби цього не сталося, вирішив зібрати підписи людей, дізнатися їхню думку, – каже Г. Бота. – Зібрав 884 підписи мешканців (1700 – населення, яке має право підпису), які «за» об’єднання з Чернівцями. (Та й більшість тут мешканців за приєднання до Чернівців). Всі ці люди сказали, що отримують послуги у Садгорі і хочуть об’єднання тільки з містом.
Також, з словами Г. Боти, Чорнівка небідне село, воно фінансувало футбольну команду. Тут працюють три кар’єри, цегельний завод тощо. І люди хочуть приєднатися до міста не заради отримання дотацій, а з метою поліпшення надання послуг.
Власне, приклад села Чорнівка, коли села хочуть об’єднувати не враховуючи думку мешканців, показав, що реформа об’єднання – нове для українців. І потрібно спершу добре вивчити питання і зважено приймати рішення.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар