
Хоч Україна і не Африка, та обійтися влітку без кондиціонера стає дедалі важче. А оскільки прилад цей досить дорогий, то важливо не помилитися, обираючи оптимальний варіант.
Необхідну потужність розраховують за формулою
Перша проблема, яка постає перед людиною, що вирішила придбати кондиціонер, це якої саме потужності прилад вибрати. Потужність по “виробництву холоду “ прийнято вимірювати в BTU. Це британська теплова одиниця, 1 BTU = 0,293 Вт. Найбільш популярними для оселі є моделі з потужністю від 7000 до 12000 BTU (залежно від розміру кімнати). Зазвичай, усі виробники включають цифру, що визначає кількість тисяч BTU, прямо в артикул моделі у вигляді відповідної цифри: 7 – 7000 BTU, 9 – 9000 BTU і т.п. "Сімки" здатні охолоджувати кімнату розміром до 20 м2, "дев'ятки" – до 25 м2, "дванадцятки" – до 35м2.
4 тисячі кондиціонерів на рік продають на Буковині, тоді як на Півдні країни - 15-40 тисяч
– Аби обрати кондиціонер необхідної потужності, мало знати лише метраж приміщення, необхідно також врахувати, скільки у ньому перебуватиме людей (кожна людина у середньому виділяє 100 Вт тепла, якщо працює в офісі, а у спортзалі ця цифра зростає до 300 Вт), розмір вікон та на яку сторону світу вони виходять (якщо це схід, то прямі сонячні промені у кімнаті будуть лише до обіду), кількість електроприладів тощо, – розповідає менеджер з продажу кондиціонерів Андрій Буряковський.
Пан Андрій радить купувати кондиціонер трохи більшої потужності, ніж виходить із розрахунків, аби прилад не працював на межі можливостей і швидко не вийшов з ладу. Щоб кондиціонер не перевантажувався, недобір з потужності не повинен перевищувати 10-15% від необхідної.
Чистка кондиціонера обійдеться у 200 гривень
Поламаний кондиціонер із ремонту і у ремонт повинен доставити продавець
Якщо кондиціонер вийшов з ладу під час гарантійного терміну, ремонтувати його повинні безкоштовно. Як зазначено у статті 7 ЗУ "Про захист прав споживачів", стосовно продукції, на яку гарантійні строки або строк придатності не встановлено, споживач має право пред'явити продавцю відповідні вимоги, якщо недоліки було виявлено протягом двох років. Якщо прилад важить більше 5 кілограмів, то доставити його у ремонт та привезти назад продавець зобов'язаний власним коштом. Тільки прохати його про це треба не усно, а письмово (заяву скласти у двох примірниках, один з яких, із датою та підписом того, хто прийняв документ, залишити собі). Коли у товарі виявили істотні недоліки і ремонт неможливий, споживач має право обміняти його або ж повернути гроші. Так само на обмін чи повернення грошей покупець може розраховувати, якщо кондиціонер справний, та з якихось причин не підійшов. Віддати гроші продавець повинен за 7 днів, здійснити обмін чи ремонт – за 14 днів.
Із запитаннями та скаргами споживачі можуть звертатися до нашої інспекції на вулиці Ватутіна, 6, або ж за телефоном 52-72-02, 52-52-68.
Що ж до місця у кімнаті, де встановити кондиціонер, то краще розмістити його так, аби зона обдуву не була там, де ви сидите (найкраще – над диваном). Аби не захворіти, фахівці радять уникати значних перепадів температури, тобто якщо прийшли зі спеки, краще спершу встановити на кондиціонері +25-+27°С і понижати її поступово.
– Температура повітря, котру видуває кондиціонер, не змінюється і складає +8°С, а температура, яку ми встановлюємо, – це сигнал для спеціального датчика. Коли прилад охолодить приміщення до цієї позначки на термометрі, він зупиниться, – пояснює Андрій Буряковський.
Існують моделі кондиціонера, котрі можуть не лише охолодити, а й обігріти приміщення, однак перезимувати з ними не вдасться, адже працювати він може лише якщо надворі до -15 °С.
Не можна також забувати про чищення кондиціонерів, адже у приладі накопичується пилюка, а під дією вологи у ній розмножуються усілякі мікроорганізми, грибки, пліснява. За правилами, давати лад кондиціонеру необхідно раз на три місяці. Однак якщо врахувати, що в умовах нашого клімату він працює лише влітку, то достатньо чистити прилад раз на рік. Вартуватиме це 200-250 гривень, залежно від розміру кондиціонера.
Інверторна система дозволяє уникнути протягів
Якщо хочете уникнути протягів, фахівці радять вам поставити інверторну модель кондиціонера.
Звичайний кондиціонер працює на охолодження в дискретному режимі: увімкнувся – охолодив приміщення і вимкнувся, доки температура не підвищилася.
Інверторна технологія дозволяє на третину скоротити час виходу на необхідний температурний режим. Після вмикання кондиціонер якийсь час працює в режимі підвищеної потужності і після досягнення потрібної температури плавно переходить в режим підтримки температури. Завдяки цій особливості кондиціонер не створює протягів. Це не тільки створює комфорт в приміщенні, але й заощаджує електрики на 20%, а також збільшує термін служби приладу.
Спрощена методика розрахунку необхідної холодопродуктивності
P (охолодження - Вт) = об'єм приміщення х q, де q -30 Вт/м. куб – для приміщень, куди не потрапляє сонце (північна сторона)
-35 Вт/м. куб – для нормально освітлених приміщень
- 40 Вт/м .куб – для приміщень з великим склінням, або південна сторона
- 120-130 Вт – теплонадходження від кожної людини
- 300-400 – Вт теплонадходження від кожного комп'ютера
Приклад: приміщення площею 35 м2, висота приміщення – 4 м, в ньому постійно перебувають 7 осіб і працює 7 комп'ютерів. Приміщення вікнами виходить на північ.
Розрахунок (холодопродуктивність): P = 35x4x30 +120x7 +300x7 = 7140 Вт або 7,14 кВт
У Чернівцях можна придбати кондиціонери китайських, корейських, японських, американських, французьких брендів. Вартують вони від 335 (Китай) і аж до 8000 доларів (Японія).
Якщо придбали кондиціонер, то доведеться витратитися на монтаж. Вартує він від 120 доларів. Якщо відстань від внутрішнього до зовнішнього блоку перевищуватиме 2 метри, доведеться додатково заплатити ще за труби й кабель від 20 до 25 доларів.
Багатьох також хвилює питання, чи багато електрики споживатиме кондиціонер, каже пан Буряковський. Про це можна довідатися, з паспорта приладу, де зазначено коефіцієнт корисної дії та потужність. Наприклад, якщо модель має ККД 3,68 та працює із потужністю 680 Вт на годину, і припустити, що працюватиме він 24 години безперервно, то кількість спожитої за добу енергії становитиме 0,68X24/3,68 =4,5 кВт.
Кондиціонер купуйте із паспортом
– Влітку зазвичай отримуємо кілька скарг від споживачів, котрі натрапили на неякісні кондиціонери, – розповідає в. о. начальника державної інспекції з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області Надія Кутиніна. – Бувало, коли прилад не працював зовсім, замість холодного повітря видував гаряче, або з нього витікала якась рідина. На щастя, усім скаржникам вдалося поміняти неякісний товар чи повернути гроші.
Пані Кутиніна застерігає, купуючи кондиціонер, обов'язково вимагайте інструкцію або паспорт до приладу, перевірте, чи він відповідає тій моделі, яку ви збираєтеся придбати. Важливою також є наявність гарантійного талона, у якому має бути вказано назву сервісного центру та його адресу у Чернівцях. Якщо такого у нашому місті немає, то з питань ремонту необхідно звертатися до продавця.
– Зверніть увагу, чи у товарному чеку вказано дату, місце та вартість покупки, прізвище підприємця, котрий продав товар чи назву магазину, – радить Надія Кутиніна, – Якщо цих даних не буде, то довести, що ви придбали товар саме тут і саме за таку суму, буде важко.
Надія КАРБУНАР
Небезпека, яку може навіяти кондиціонер
Якщо вдома є малюк, використовувати кондиціонер необхідно обережно.
За неналежної експлуатації й очистки приладу в його камерах накопичуються грибкові спори, пил, алергени, мікроорганізми. Найбільшою небезпекою є легіонельоз – різновид пневмонії, котрий викликає бактерія Legionella pneumophila, яка може розмножуватися в системі кондиціонування повітря. Початок захворювання схожий на грип і зазвичай починається з підвищення температури тіла, головного болю, кашлю.
Для безпечного застосування кондиціонера та профілактики захворювань потрібно пам’ятати, що різниця між температурою надворі й у приміщенні повинна бути не більше 5-6ºС, оскільки раптова різка зміна температури є стресом для організму дитини і може мати негативні наслідки. Згідно з правилами безпеки застосування кондиціонера, температура у приміщенні взимку повинна бути на рівні 19-21ºС, влітку - 23-26ºС.
Якщо кондиціонер оснащено функцією зволоження, слід утримувати вологість на рівні 40-50%, інакше при меншій вологості у дитини можливе пересихання слизових оболонок і алергічні реакції, а за підтримання високої вологості у приміщенні можливий розвиток кліщів і цвілі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар