
Комахи – найчисельніший і найрізноманітніший клас в усьому тваринному царстві. Значна частина з них має виняткове значення у запиленні рослин, господарській діяльності людини, формуванні складних ланок живлення та екосистем.
Та укуси комах спроможні викликати алергізацію і сенсибілізацію організму людини, спричиняти запалення слизової оболонки ока (кон’юнктивіт), запалення шкіри (дерматит) та дихальних шляхів (риніт) тощо. Тож як діяти, якщо вкусив комар чи оса – читайте.
Набряк і свербіж – від отрути
Набряк, почервоніння, біль і свербіж у місті укусу – це місцева алергічна реакція. Розвивається вона через те, що в організм потрапляє отрута. Токсичність отрути кожної комахи різна і залежить від її складу. Найчастіше алергія розвивається у відповідь на укуси бджіл, джмелів, ос, шершнів (тобто перетинчастокрилих), мурашок, рідше – комарів, вошей, клопів, бліх тощо.
Окрім вищезазначених місцевих проявів алергії, трапляються також системні – від незначного висипання за типом кропив’янки, чхання, нежитю, почуття жару, ознобу, підвищення температури тіла до порушення ритму серця, бронхоспазму, зниження артеріального тиску та розвитку анафілактичного шоку.
Зазвичай оси, бджоли та інші перетинчастокрилі не нападають просто так, а лише у випадку, коли їх притисли або коли відчувають загрозу для гнізда
– Анафілактичний шок є найбільш небезпечним проявом алергії, розвивається через кілька секунд або хвилин після укусу та має різноманітні клінічні прояви (задуха, нудота, блювання, зниження артеріального тиску, судоми, зомління), може імітувати гострі серцеві та мозкові напади та призводити до смерті, – розповідає доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ Галина Коваль.
Горілку не всередину, а на місце укусу
Найбільше влітку докучають комарі. На їхні укуси також бувають алергічні реакції, проте рідко. Частіше за все, найбільшого дискомфорту людині завдає свербіж, а на розчесаних місцях з'являються червоні припухлості.
– Аби зменшити свербіж, можна змастити місце укусу горілкою, спиртом, розчином харчової соди (2 чайні ложки розвести у склянці теплої води) або ж просто промити водою, – радить завідувач терапевтичного відділення міської поліклініки №2 Віктор Бабін. – Хоч алергія на укуси комарів трапляється рідко, однак якщо це множинні укуси, то краще прийняти антигістамінний препарат.
Як запобігти укусам ос, бджіл та інших перетинчастокрилих
1. Перебувати подалі від пасік та скупчення комах.
2. Не робити різких рухів поблизу ос та бджіл.
3. Не ходити босоніж по траві.
4. Під час вильоту бджіл чи ос затягнути вікна дрібню сіткою.
5. Не їсти і не готувати їжу надворі, оскільки їжа приваблює ос.
6. Не користуватись в сезон вильоту бджіл парфумами, оскільки їхній запах приваблює комах.
7. Працюючи в саду, носити головний убір, оскільки бджола, що заплуталась у волоссі, обов’язково ужалить.
Для дітей же ні горілка, ні сода не підійдуть, каже асистент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб БДМУ Сергій Сажин. Аби зменшити набряк і свербіж, вкушене місце можна змастити спеціальним гелем із антигістаміном. Коли ж малюк розчухав ранку, для профілактики вторинної бактеріальної інфекції, необхідно змастити її «Фукарцином» або ж розчином брильянтовим зеленим.
Жало бджоли не видавлюйте, а дістаньте ножем
Отрута ос, бджіл, джмелів, шершнів викликає біль, почервоніння, набряк у місці ужалення. Місцева алергічна реакція поширюється на ділянку в діаметрі близько 10 см і триває 48 год. Поступово приєднується свербіж. Небезпечним для життя є, коли людину вжалили у порожнину рота чи горла, оскільки набряк, що розвивається, може спричинити асфіксію (задуху).
– Якщо ужалила бджола, перш за все необхідно видалити жало (оси та джмелі жала не залишають). Видавлювати його не можна – під час здавлювання залишки отрути потрапляють у ранку. Краще вийняти жало сковзким рухом ножа, пилочки для нігтів або нігтем по поверхні шкіри. Вище місця ужалення накладають джгут, які послаблюють на 1-2 хвилини кожних 10 хвилин, – розповідає професор, завідувач кафедри медичної біології, генетики та фармацевтичної ботаніки Василь Пішак. – До вжаленого місця прикладають холод, кінцівку тримають у спокої. Варто також прийняти якийсь антигістамінний препарат. Аби зменшити набряк, на місце укусу можна нанести гель із антигістаміном (наприклад, «Феністил-гель»).
Найбільш гострою алергічною реакцією є анафілактичний шок. Якщо людина знає про можливість настання у неї подібної реакції, вона повинна мати при собі необхідні препарати. Коли ж їх немає, треба якнайшвидше кликати на допомогу медиків, а до їхнього приїзду покласти постраждалого на спину, голову повернути на бік, вийняти зубні протези, зафіксувати язик. Якщо комаха вжалила у кінцівку, можна накласти джгут вище місця ужалення, видалити жало і прикласти до місця укусу лід.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар