
Україна з дивною впертістю і далі стає на старі граблі. Навіть отримуючи щоразу по лобі – висновків ніхто з ослячою впертістю не хоче робити.
Щоразу передвиборчий процес і, власне, голосування проходять під прапором фальсифікацій, підкупу, плутанини з бюлетенями, низьким професійним рівнем членів комісій, відвертим нехтування законів кандидатами тощо. І щоразу це набуває більш витончених, філігранних форм. Не здивуємося, якщо на наступних виборах з’являться досконалі способи фальсифікації результатів та контролю за тим, де людина у кабінці поставили хрестик.
Найпоширенішими порушеннями під час виборів та у день голосування було фотографування бюлетенів, аби отримати гроші за «правильно» поставлену галочку
За словами спостерігачів, найпоширенішими порушеннями під час виборів та у день голосування було фотографування бюлетенів, аби отримати гроші за «правильно» поставлену галочку. Таких фактів зареєстровано щонайменше 20.
- Що стосується порушень таємниці голосування та впливу на волевиявлення незаконним шляхом, то спостерігачами «ОПОРИ» у Чернівцях зафіксовано 20 випадків фотографування бюлетеня, аби згодом отримати грошову вигоду, проголосувавши за потрібного кандидата, - повідомила координатор виборчих програм Чернівецького представництва ГМ «ОПОРА» Надія Бабинська. - Студенти, щодо яких спостерігачі складали акт і викликали міліцію, повідомили, що нібито за голос за кандидата від партії «Рідне місто» Ростислава Білика їм пропонували 300-450 гривень.
Думка експерт
По-перше, привертає увагу низька явка виборців у Чернівцях. Така явка може свідчити про розчарування багатьох виборців у місцевій політиці й політиках, а також про те, що все більше і більше громадян просто не бачать достойних кандидатур, за які би вони могли віддати свій голос.
По-друге, агітаційний етап виборчої кампанії продемонстрував закріплення двох важливих тенденцій, які намітилися в попередні роки. Популізм загальнонаціонального рівня замість конкретних пропозицій щодо вирішення актуальних проблем регіонального і місцевого розвитку.
Друга – підкуп як найбільш ефективний спосіб передвиборної агітації. Насамперед ідеться про засоби непрямого підкупу виборців шляхом ремонту доріг, будинків, під’їздів, освітлення, встановлення лавочок і дитячих майданчиків тощо.
Водночас на цих виборах ми вкотре маємо і вкрай тривожні сигнали про можливе застосування окремими кандидатами засобів прямого підкупу виборців, при чому в таких масштабах, які реально могли вплинути на розподіл мандатів між політичними партіями. Остаточну крапку в цьому питанні мають поставити правоохоронні й судові органи.
Стосовно попередніх підсумків голосування, варто відзначити, що загалом буковинці віддали перевагу так званим «промайданним» політичним силам, тим самим продемонструвавши підтримку проголошеному під час Революції гідності курсу на системні реформи та європейську інтеграцію. Водночас впадає у вічі суттєве падіння довіри до так званої «партії влади», репрезентованої насамперед через Блок Петра Порошенка «Солідарність», з одночасним зростанням підтримки «Батьківщини» і «Свободи», відносно високим результатом «Самопомочі» та електоральним успіхом нової політичної партії «Народний контроль».
Щоб підтвердити своє голосування, вони мали відправити фото, або показати фото так званому сотнику в студентському гуртожитку. Після цього вони отримували готівку.
Звісно, не усіх порушників закону вдалося затримати. Точної кількості тих, хто проголосував таким чином – взагалі, напевно, ніколи не вдасться з’ясувати.
Також спостерігачі запевняють, що фотографування бюлетенів відбувалося і на інших дільницях, однак не так масово, як у студмістечку.
А на деяких дільницях виявлені бюлетені з характерними позначками за певного кандидата.
- Щодо підкупу виборців на одній з дільниць у Чернівцях під час голосування 25 жовтня було розпочато кримінальне провадження за ст. 160 Кримінального кодексу України (підкуп виборців, - авт.), - каже старший інспектор ЦЗГ УМВС України у Чернівецькій області Кароліна Соловей. – В його рамках відбуваються слідчо-розшукові дії. Зокрема обшук – одна з таких дій.
Саме у вівторок відбулися обшуки в оселях представників політичної сили, яку підозрюють у підкупі виборців, та кандидата від цієї партії.
Хоча перспектива такого розслідування та покарання винних – досить сумнівна. Яскравий приклад цьому колишній голова Чернівецької ОДА Папієв. Прокуратура півтора року розслідує справу про перешкоджання здійснення виборчого права 2012 року екс-губернатором. А він тим часом зручно вмостився у депутатському кріслі і заховався за недоторканністю.
Звісно, розслідування цієї справи може стати прецедентом в Україні, коли покарають усіх – хто купував і продавав свій голос. Адже уже зараз понад сто студентів підтверджують, що за їхні голоси пропонували гроші.
- На звернення політичних партій і спостерігачів органи внутрішніх справ відкрили кримінальне провадження щодо підкупу виборців, - повідомив Чернівецький міський голова Олексій Каспрук. – За моєю інформацією, наразі більше ста студентів дали свідчення про те, що їхні голоси скуповували.
Окрім фальсифікацій, легалізованого адміністративного впливу, підвезення виборців на дільниці кандидатами, порушення правил проведення агітації, було чимало проблем із комісіями, особливо дільничними.
Члени комісій погано знали новий Закон «Про місцеві вибори», видавали бюлетені без документів, порушували процедуру підрахунку голосів тощо. На деяких дільницях взагалі зникли десятки бюлетенів.
Щодо порушення правил агітації, то листівки із зображеннями кандидатів в окремих районах Чернівців та області продовжують висіти і донині. Ними обліплені стовпи, зупинки та паркани.
Також давно протореною стежиною пішли чиновники усіх рівнів, які балотувалися до місцевих рад. Лише частина з них пішла у відпустку. Решта легко поєднувала агітацію та роботу.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар