
У четвер, 2 жовтня, відбулося підписання угоди між Кабінетом міністрів України та урядом Румунії про місцевий прикордонний рух. Угоду підписали прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк та прем’єр-міністр Румунії Віктор Понта в Києві.
Документ передбачає спрощений порядок перетину кордону мешканцями тих областей України та Румунії, які проживають у межах 30-кілометрової зони від спільного державного кордону. В Україні це Чернівецька, Одеська та Івано-Франківська області. Вони отримуватимуть безкоштовні дозволи на спрощений перетин кордону з правом перебувати у прикордонній зоні іншої держави до 90 днів кожного разу від дати перетину кордону.
У Чернівецькій області під дію угоди потрапляють мешканці Герцаївського, Глибоцького, Новоселицького, Путильського і частини Сторожинецького районів. Виняток обіцяють зробити також і для Чернівців, оскільки вони в зону дії угоди не входять.
Переговори про прикордонний рух між Україною та Румунією тривали з 2008 року. Так, у липні того року у Бухаресті, на переговорах на рівні керівників консульських служб МЗС України та Румунії, сторони дійшли згоди щодо встановлення трирічного терміну постійного проживання в прикордонній зоні як передумови для отримання дозволу на спрощений перетин кордону. Делегації погодили термін безперервного перебування пред'явників дозволів на території держави іншої договірної сторони, який не буде перевищувати 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду.
Встановлено також, що дозвіл видаватимуть у можливо стислі терміни, але у строк, який не перевищує 30 днів з дати подання заяви; а як виняток, в обґрунтованих випадках, цей термін може бути збільшено до 60 днів. Дозволи на спрощений перетин кордону видаватимуть з терміном дії від 2 до 5 років. Також, за взаємною домовленістю сторін, передбачено пільгове безоплатне оформлення дозволів пенсіонерам, інвалідам та дітям до 18 років.
За словами Генерального консула Румунії в Чернівцях Елеонори Молдован, це надзвичайно важлива річ у двосторонніх відносинах обох держав, що має величезне значення для громадян, які проживають на цих територіях. Вони матимуть більше можливостей отримувати ці дозволи у безкоштовному форматі.
Так, за словами прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, це можна назвати ще одним кроком до безвізових поїздок між громадянами України та країнами-членами ЄС. Наші румунські друзі, відповідно до українського національного законодавства, можуть перетинати український кордон безвізово. Ми сподіваємося, що українці будуть безвізово їздити до всіх країн-членів ЄС.
Схожа позиція і в румунської сторони. Тут підкреслюють свою підтримку і акцентують увагу на тому, що Румунія першою зважилася на такий крок.
- Румунія є першою країною, яка пройшла процедуру ратифікації угоди насамперед з Молдовою, а також з Україною і Грузією. На мій погляд, це історична подія, значення якої ми сьогодні усвідомлюємо не до кінця. Жителі лівобережжя Прута зробили величезний крок вперед, - каже прем'єр-міністр Румунії Віктор Понта.
Щоправда, остаточної дати, коли ж розпочнемо їздити без віз, наразі не повідомляють. Адже на проведення всіх необхідних процедур може піти кілька місяців.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар