29 березня чернівецькі підприємці, які торгують на ринку «Буковинський», вийшли до громадськості, аби поскаржитися, що можуть втратити робочі місця. Вони побоюються, що залишаться безробітними, адже на території ринку планують звести торгово-сервісний комплекс.
– Бомбу сповільненої дії закладено ще 2004 року, коли рішенням міськради було ухвалено трансформувати ринок у торгово-сервісний комплекс. На той час була одна ситуація, а зараз вона набагато складніша, – розповідає голова ради підприємців ринку «Буковинський» Валерій Бордіян. – Ми чудово знаємо, якщо розпочнуть будівництво, то люди на цьому майданчику не потрібні... Це не боротьба конкретно проти когось, це боротьба за робочі місця, за життя.
Тож сьогодні підприємці ринку «Буковинський» ставлять чимало запитань: навіщо для міста ще один комплекс, якщо їх і так уже багато; куди мають подітися 500 підприємців ринку, які є годувальниками для своїх родин; чому засновники мають диктувати тільки свої умови?..
Ольга ШУПЕНЯ
Думки вголос
Було би ліпше передати ринок у комунальну власність
Коли підприємства закривалися, у людей не було виходу, доводилося шукати інші способи заробітку. Хто працює з 1994 року, хто – з 1996-го. Я, наприклад, 20 років уже на ринку «Буковинський». Це джерело, яке годує мою сім’ю. Спочатку, коли ми розпочинали – нічого не було, окрім самого майданчика. Потім примусили нас за свої ж кошти встановити ятки. Не сподобалися ятки – треба ставити кіоски. Ми за свої кошти встановили кіоски. Справно брали з нас плату, відповідно до квадратури торгової точки. Загалом у нас працюють на ринку «Буковинський» понад 500 людей. Є пенсіонери, є люди передпенсійного віку, навіть молодь є, якій нема куди подітися, і всі на ринку. Останні 10 років у нас, як вулкан: постійно відбуваються якісь викиди, то будуватися треба, то ще щось. Моя думка така, що ринок «Буковинський» має існувати далі, тому що там працюють дуже багато людей, за плечима котрих є сім’ї. А торгових комплексів у нашому місті уже є дуже багато, які існують, не існують і наполовину існують. Ми вважаємо, що було би ліпше передати ринок «Буковинський» у комунальну власність. Я думаю, що для міста це буде хороший додаток до бюджету.
«За 8 років не було зустрічі засновників з колективом ринку»
Найголовніше питання – це наша зайнятість, наше майбутнє, щоб зберегти наші робочі місця. 500 підприємців ринку «Буковинський» не знають, що з ними може бути завтра. Гадаю, якщо планується якась реконструкція або великі зміни на будь-якому ринку, то це мають обговорювати і враховувати думку людей. Уявіть, що за вісім років, жодного разу не було зустрічі засновників і колективу ринку «Буковинський». Ми спілкувалися з директором, він нормальна людина, з вирішували всі питання, але це стосується поточних справ. А коли виникають глобальні проблеми, то сьогодні директор є, це менеджер найманий, а завтра його може не бути. Тож засновник має проявляти зацікавленість. Якщо він має бізнес-план, то це нормальна ситуація, що прийде до колективу і скаже: «Дивіться, у мене є план щодо покращення ситуації на ринку, а що думаєте стосовно цього ви, якими будуть ваші пропозиції?». Тобто щоб засновник знаходив спільну мову, знаходив якийсь компроміс і далі ми працюємо. Погодьтеся, що спілкуватися з людьми потрібно, нікуди від того не дінешся. Звичайно, наш ринок називають «Шанхай», а знаєте, це, мені здається, цілеспрямовано велося. Продовжується термін дії оренди землі для ринку на 3 роки, а підприємцям продовжують лише на рік. Тобто усі 10 років ми живемо чутками про майбутнє ринку. І який нормальний підприємець за таких умов захоче вкладати гроші в ринок і щось робити. Хоча можна було б значно поліпшити зовнішній вигляд ринку за рахунок підприємців. Але коли ми не знаємо, що буде завтра, відповідно, вкладати кошти ніхто не хоче. Сьогодні ми захищаємо свої інтереси, у першу чергу.
Офіційно
«Має відбутися діалог між засновниками і торгівцями»
До нас надходило колективне звернення від підприємців ринку «Буковинський». Вони мають перестороги стосовно того, що при проведенні реконструкції даного ринку, тобто будівництва основної будівлі, вони не зможуть здійснювати підприємницьку діяльність. Відповіді їм на це питання засновники підприємства не надають, а керівництво ринку не уповноважене. І друге питання, яке бентежить підприємців – вони не розуміють, що буде з їхніми робочими місцями після завершення такого будівництва. Тому на черговій сесії міської ради будуть розглядати питання продовження договору на оренду земельної ділянки, яка знаходиться під ринком «Буковинський».
Позиція департаменту економіки в тому, що ми підтримуємо рішення стосовно реформування ринку. Тобто залишати в такому стані, як він є, це – неправильно. Але таке має бути після того, як власники ринку дадуть чітке розуміння ситуації: що робити, де заробити шматок хліба цим підприємцям, які здійснюють торгівлю на ринку. Ми за те, щоби відбувся діалог між засновниками підприємства і підприємцями. Щоби зняти оцю соціальну напругу, дати відповідь, здійснити якісь компенсуючі заходи. У нас є в місті, якщо не рахувати Калинівський ринок, територія «Газкомплектприладу» (вул. Шухевича, колишня Дубинська), яка до кінця не заповнена торгівцями. Ми можемо якісь варіанти передбачати, але все-таки, у першу чергу, має відбутися діалог між засновниками ринку і торгівцями. Ми домовилися про почерговість дій. Ініціативна група підприємців ринку спробує вкотре такий діалог вести із засновниками підприємства. Якщо буде якесь звернення щодо врегулювання, чи компенсуючий захід із виділення торгових місць на «Гозкомплектприладі», гадаю, ми це підтримаємо. Розуміємо, що треба людям дати місце, щоб заробити копійку.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар