У практиці деяких чернівецьких податківців почастішали випадки, коли їх не допускають до перевірки. Підприємці стверджують, що так чинити їх змушують незаконні дії інспекторів, які замість того, щоб виявляти правопорушників податкового законодавства, самі його порушують.
До редакції газети "Погляд" звернулася власниця мережі магазинів Світлана Гунчак, яка розповіла, що дев’ять інспекторів та кілька працівників податкової міліції майже одночасно намагалися розпочати у неї перевірку. Направлення на перевірку було виписано на одного суб’єкта підприємницької діяльності Світлану Гунчак, яка фізично не могла бути одночасно у своїх трьох торгових точках. Відтак документ було вручено її продавчиням. Такі дії інспекторів змусили жінку не лише не допустити їх до перевірки, а й звернутися зі скаргою до керівництва ДПІ м. Чернівці.
"Інспектори відмовилися розписатися у журналі реєстрації перевірок"
"23 травня, близько опівдня, я повернулася зі школи, де була на батьківських зборах. В цей час майже одночасно із трьох магазинів зателефонували мої продавчині і сказали, що до них прийшли інспектори для перевірки. Працюючи у бізнесі не один день, поцікавилася, яка саме перевірка. Почувши слово "планова", дещо насторожилася, оскільки добре знаю: про таку перевірку податківці мають попереджати письмово за 10 днів до її початку. Одночасно відвідати три торгові точки я не змогла, тож спочатку виїхала до магазину, що на проспекті Незалежності. Про всяк випадок попросила своїх адвокатів прибути в інший магазин.
Коли ми приїхали, податківці вже зайшли за прилавок і описували товар. На запитання, чому мене письмово не попередили про планову перевірку, інспектори трохи розгубилися і нечітко пояснили, що про цей різновид перевірки вони не зобов’язані завчасно попереджати. Отож я не допустила їх до перевірки", розповіла С. Гунчак.
Розібравшись з одним магазином, Світлана поїхала до іншого, що на вул. Заньковецької, де на неї чекали ще троє податківців. Вони чомусь навідріз відмовилися розписуватися у журналі реєстрації перевірок, порядок ведення якого затверджено наказом Державного комітету України з питань розвитку підприємництва. На зворотному боці титульної сторінки цього ж журналу жирним шрифтом виділено два пункти, а саме: "Представник контролюючого органу перед початком перевірки має обов’язково зробити запис у журналі. Відмова особи, що здійснює перевірку, від підпису у журналі є підставою для недопущення її до перевірки". Натомість інспектори запевняли, що розпишуться потім. Впродовж години жоден із трьох податківців так і не зробив цього. Відтак і цій групі інспекторів Світлана змушена була відмовити у перевірці. "Як я можу допустити до перевірки інспекторів, якщо вони самі порушують процедуру здійснення перевірки". До третього магазину жінка не доїхала, закінчився робочий день. Тож кому вручали направлення, виписане на її прізвище, та що робили податківці у її третьому магазині, вона може лише здогадуватися.
Того ж дня жінка дізналася, що керівництво ДПІ м. Чернівці підписало документ, згідно із яким на 96 годин арештовано її активи як платника податків. Проте і ця процедура минула досить дивно. Не встигши описати товар до кінця робочого дня, податківці сказали, що продовжать наступного. Попередили власницю, що вночі вони чергуватимуть біля магазинів, аби господарі не повиносили товар, і пішли. Впродовж наступних трьох днів вони не повернулися продовжити опис. "Всі ці дні я не знала, що робити. Фактично мені заборонили торгувати".
Через три дні Чернівецький окружний адміністративний суд, куди звернулися податківці для продовження терміну дії арешту активів, відмовив у задоволенні їхнього подання. Магазини розпочали роботу у звичному режимі.
Після тотальної перевірки жінка потрапила до лікарні. У її практиці – це перший інцидент із податківцями, до цього всі перевірки минали успішно. Адже підприємець запевняє, що намагається чесно вести свій бізнес.
"У направленні на обстеження навіть не було мого прізвища"
До приватного підприємця Валентина Гунчака, який торгує на Калинівському ринку, прийшло декілька інспекторів ДПІ. Вони показали підприємцеві службові посвідчення та направлення на обстеження контейнера. Зі слів Валентина (інспектори не залишили копію документа), у направленні було вказано лише номер контейнера. Не побачивши там свого прізвища та не маючи інших доказів того, що це насправді планова перевірка, підприємець вирішив зачинити контейнер. Незважаючи на спробу інспекторів завадити підприємцеві так вчинити, Валентин зачинив контейнер. Цей процес чоловік попросив сторонніх осіб зафіксувати на відео та диктофони. А також написав на них скаргу. Після такого непорозуміння інспектори більше не приходили до нього.
Про перебіг податкових перевірок сьогодні можна переглянути в Інтернеті, де виставлено відео, яке відзняли свідки тих подій. Переглядаючи його, складається враження, що інспектори не зовсім компетентні, адже постійно комусь телефонували і запитували, що їм робити.
"Не знаючи своїх прав та не відстоюючи їх, підприємці фактично самі змусили інспекторів зневажливо до них ставитися та приходити на перевірку навіть без належної документації", – каже адвокат Олександр Бовкун. Юрист радить насамперед змінити світогляд та не боятися різних перевіряючих, які живуть на наші з вами податки. " Закон зобов’язує їх діяти винятково у межах і на підставі чинного законодавства. Саме підприємці насамперед мають перевірити їхні повноваження, а не на першу вимогу надавати будь-які документи. Нерідко трапляється, що документів, яких вимагають перевіряючі, немає у переліку таких, що вони зобов’язані перевіряти".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар