
Особа винуватця відома, проте затримувати його не поспішають
Вікторія ДОСКОЧ
doskoch@ukr.net
Мешканка Чернівців Ірина Гончарук розповіла «Погляду», як у Чернівцях, на її переконання, прикривають водія-порушника, через якого вона та донька стали інвалідами, чоловік – від отриманих травм помер, а старший син лікувався від депресії у неврологічному відділенні психлікарні. 39-річна жінка, яка потребує негайної операції на обличчі та змушена одна виховувати малолітню доньку й сина, прийшла до редакції, бо вважає її останньою надією на допомогу. До правоохоронців, які, зважаючи на особливості професії, мали би з’ясувати причину аварії та покарати її винуватців, згідно із чинним законодавством, наша співбесідниця довіру втратила. І, за словами постраждалої, для цього у неї є чимало підстав. «Погляд» вирішив з’ясувати, як сталося, що особу водія, якого офіційно підозрюють у злочині, слідчі знають ще з часу ДТП, а саме три місяці. Проте він досі не має статусу підозрюваного, а основний речовий доказ, авто, навіть не доправлено на штрафмайданчик.
«Внаслідок ДТП помер чоловік, а син потрапив до психлікарні»
– Першого листопада 2009 року я із чоловіком, донькою та двома нашими родичами поверталися із санаторію «Брусниця». За кермом авто був родич чоловіка, який на в’їзді до Чернівців рухався зі швидкістю близько 40 км/год. Ця інформація є у рапорті інспектора групи оформлення ДТП та дізнання ВДАІ УМВС. На мості через річку Прут, який з’єднує вулиці Гагаріна та Хотинську, ми помітили, що авто марки БМВ стрімко виїхало на нашу смугу руху. В результаті зіткнулося із «Жигулем». Не знаю точно, на якій швидкості їхало авто (ця інформація знову ж таки у рапорті), можу лише припустити, що на великій. Адже нас із розбитого «Жигуля» витягували працівники МНС з допомогою спеціального пристрою для розрізання металу. Нас доправили до обласної лікарні (із п’ятьох осіб, які були у авто) я, чоловік та донька постраждали найбільше. Чоловіка відвезли до реанімаційного відділення, що на Фастівській, мене із донькою – до дитячої обласної лікарні. У шестирічної Насті була забійна рана голови, забій підшлункової залози та розрив селезінки. Вже там один із лікарів, побачивши моє обличчя, порадив негайно зробити знімок. Річ у тім, що від шоку я навіть не відчувала власного болю. Коли ж зробила знімок, жахнулася. У мене виявили двосторонній перелом нижньої щелепи. Тож мене оформили на стаціонарне лікування. Зараз через травму у мене хитаються зуби, навіть не можу повноцінно розмовляти. Лікарі відправляють на ще одну операцію, проте її роблять у Львові. Після неї на обличчі залишається великий шрам, якого можна позбутися лише з допомогою пластичної операції. Все це вимагає чимало часу та коштів. У чоловіка після аварії лікарі констатували закриту травму черевної порожнини з розривом селезінки, закритий перелом лівої стегнової кістки та розрив брижі тонкої кишки. Через декілька тижнів, не витримавши численних операцій, він помер.
Пам’ятаю, коли нас привезла до лікарні «швидка», до мене постійно підходив один чоловік, цікавився моїм станом, давав гроші, розпитував у лікарів, що буде зі мною та дитиною. Згодом з’ясувалося, що це був випадковий свідок трагедії, який добровільно поїхав із нами у «швидкій», аби хоч якось допомогти. Мене здивувало, чому у рапорті інспекторів ДАІ немає його свідчень, адже лікарям він повідомив, що є свідком ДТП, розповіла Ірина.
Після жахливої аварії у сім’ї Гончаруків сталася ще одна трагедія. 16-річний син постраждалої, дізнавшись про ДТП та його наслідки, спочатку почав заїкатися і, зрештою, через сильний емоційний стрес потрапив до неврологічного відділення психлікарні. Як зізналася Ірина, того фатального дня син всю ніч чекав на батьків та молодшу сестру вдома. Про трагедію йому повідомили лише вранці.
Особу водія-порушника інспектори ДАІ знають з часу ДТП
Про те, що у порушенні кримінальної справи щодо аварії відмовлено, Ірина Гончарук дізналася випадково, коли пішла до обласної прокуратури поцікавитися, як відбувається розслідування. Ця звістка приголомшила жінку, яка за цей час вже похоронила чоловіка та змушена доліковувати себе і дітей від наслідків аварії (та й письмово її не повідомили про припинення слідства). Інспектор навіть не дочекався завершення лікування постраждалих у ДТП, а отже визначення ступеня важкості тілесних ушкоджень. Відтак жінка написала заяву на ім’я обласного прокурора з проханням переглянути матеріали справи. Кримінальну справу таки порушили, щоправда, через три місяці після аварії та чомусь не стосовно особи, а за фактом ДТП. Слідчий СУ УМВС області Б. П. Бандуровський офіційно визнав, що в діях водія БМВ є всі ознаки злочину, проте кримінальну справу порушено за фактом. «Підставою для порушення кримінальної справи є матеріали дослідчої перевірки, у яких є достатньо даних, що вказують на наявність в діях водія ознак злочину, передбачених ст. 286 ч. 2 ККУ» (Із Постанови про порушення кримінальної справи за 28 січня 2010 року). Юридичною мовою це означає, що вищезгаданий водій не є навіть підозрюваним. Хоча, згідно із ч. 2 ст. 98 КПК України «Якщо на час порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальну справу порушують щодо цієї особи».
Також у цій постанові, чомусь згадано лише про двох постраждалих під час ДТП, а саме Ігоря та Анастасію Гончаруків. І жодного слова немає про Ірину Гончарук, чиї дані є у рапорті інспектора групи оформлення ДТП та дізнання ВДАІ УМВС області. Тож не зрозуміло: її прізвище загубилося через неуважність, чи це свідома бездіяльність та спроба затягнути справу. Співбесідниця «Погляду» каже, що коли вона перебувала на стаціонарному лікуванні в обласній лікарні, до неї підійшов інспектор ДАІ і сказав, щоб вона сама зверталася до судово-медичних експертів, аби вони засвідчили ступінь важкості травм. Зі зрозумілих причин жінка це не змогла зробити.
Де дівся основний доказ ДТП – авто
Як вдалося з’ясувати «Погляду», БМВ, яке здійснювало обгін на мості з виїздом на смугу зустрічного руху, досі не на штрафмайданчику. Та, згідно із правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабміну, така поведінка водія є беззаперечним та грубим порушенням правил дорожнього руху. Де авто нині – невідомо. Хоча для слідства цей транспортний засіб є основним доказом та важливим елементом об’єктивного розслідування.
Після таких дій слідчих Ірина намагається звернути увагу на свою проблему численними скаргами, зокрема до Служби внутрішньої безпеки УМВС області, МВС та Генерального прокурора України. Тепер жінка вимагає покарати не лише винуватця ДТП, а й працівників правоохоронних органів, які, на її думку, недобросовісно розслідували справу і досі не вилучили навіть речового доказу – авто. Адже водій іномарки мав достатньо часу, щоб перешкодити технічній експертизі.
У слідчому управлінні УМВС області «Погляду» пояснили, що кримінальну справу порушено через три місяці після аварії, оскільки спочатку органи дізнання не побачили причин для розслідування. Після втручання обласної прокуратури, кримінальну справу було порушено за фактом ДТП. Слідчі мають провести автотехнічну експертизу та за її результатами визначити особу водія-порушника. Той факт, що авто три місяці було у вільному користуванні винуватця ДТП і його могли продати, слідчих не лякає. Якщо потрібно буде, ми його знайдемо, запевнив начальник слідчого управління УМВС Валерій Склянов.
Довідка
Згідно ч. 2 ст. 286 ККУ (порушення ПДР, що спричинило потерпілому смерть або заподіяло тяжке тілесне ушкодження) передбачає покарання від 3 до 8 років ув’язнення з позбавленням права керувати транспортним засобом на термін до трьох років.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар