
Дива не сталося. Пальне не подешевшало ані на копійку. Попри вказівку Антимонопольного комітету зменшити ціни на гривню від тієї, що була станом на початок квітня, нафтотрейдери лише, навпаки, її підняли. І не на гривню, а одразу на дві-три.
Нагадаємо, 7 квітня АМКУ нарешті запідозрив, що щось не так, і відреагував, хоча і мляво, на цінову ситуацію на ринку пального. Відтак звинуватив торгівців нафтопродуктами у змові й змусив їх зменшити ціни до більш адекватних. Часу дали до минулої п’ятниці, проте цифри на табло АЗС так і не змінилися.
Хоча, треба зауважити, дорожчати пальне таки перестало. Вже кілька днів його вартість тримається на стабільних позначках.
Експерти, які підтримують нафтотрейдерів у своїх прогнозах одностайні – дешевшим пальне зараз бути не може. А винні у цьому нещодавні урядові ініціативи, наслідком яких, зокрема, стала така суттєва девальвація гривні.
– Ціни на бензин вдасться утримати на нинішньому рівні, якщо долар триматиметься на позначці хоча б 11,6 гривні. Річ у тім, що 80 відсотків бензину у нас імпортують, а акцизи встановили в євро. І завозять його нині не за колишньою схемою, коли не платили ПДВ, – коментує голова Асоціації працівників підприємств з торгівлі нафтопродуктами Буковини Ілля Хочь. – Окрім того, сильно впливає на ціни сезонний і політичний чинник. Зокрема основну частку дизпального завозили з Росії та Білорусі, з якими зараз напружені відносини. Ситуація на ринку пального почала виходити з-під контролю ще кілька місяців тому, однак на це контролюючі органи ніяк не реагували.
На переконання директора «Консалтингової групи А-95» Сергія Куюна, ціни на пальне, імовірно, знизять тоді, коли відбудеться анонсоване владою зміцнення гривні. Якщо долар і далі дорожчатиме, наприклад, до 13 гривень, як це було ще позаминулого тижня, то вже до кінця квітня літр А-95 може подорожчати до 17,5 гривні, а ДП – до 17 гривень за літр.
Окрім того, вважає експерт, щоб зробити ціни на нафтопродукти менш залежними від курсових коливань, треба відмовитися від валютної прив’язки акцизів і встановити ці ставки у гривні.
Зазначимо, цей проект розглядали і раніше, однак так і не ухвалили.
Ситуацію з цінами на пальне, імовірно, вирішать остаточно вже цього четверга. За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Антимонопольного комітету України, на 24 квітня призначено зустріч експертів відомства, нафтотрейдерів і представників профільних міністерств. Ось тоді й з’ясуємо, хто ким керує.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар