
Аби пережити післяноворічний стрес без наслідків та налаштуватися на звичний ритм життя, потрібно всього лише дозволити собі… досвяткувати
Тетяна ПАВЛЕНКО
t_pavlenko@ukr.net
Як відомо, після свят, як, до речі, й після чергової відпустки, нам завжди важко налаштуватися на звичний ритм життя. Особливо – на роботу, і, знову ж таки особливо, – після святкування Нового року, який за своєю суттю психологічно змушує кожного підвести риску за весь минулий рік. Неабиякою ложкою дьогтю є й те, що свята ще тривають, а працювати, хай би як це було важко, але таки треба. Причому – на повну силу…
Переважна більшість навіть не підозрює, що перший робочий тиждень нового року, а також весь період адаптації до звичного робочого ритму в післясвяткові дні, це не що інше, як стрес. І це нетривале явище кожен сприймає по-своєму, а декого воно може навіть спровокувати на кардинальні зміни у своєму житті. Та поспішати щось змінювати не варто, стверджує психолог, гештальт-терапевт Маргарита Поплавська, оскільки цей період треба тільки пережити. І бажано – правильно, бо лише так можна в подальшому уникнути будь-яких негативних наслідків.
Новий рік + метушня = депресія
Закінчення року саме по собі є явищем, яке так чи інакше змушує нас, так би мовити, озиратися й аналізувати все пережите нами за цей час, а особливо – зроблене із колись запланованого.
- Та ще більше в цей період ми схильні акцентувати увагу на тому, що не встигли зробити. Найбільше це стосується тих, хто переживає вікові кризи, - пояснює психолог. – Аналізуючи своє життя, такі люди, зазвичай загострюють увагу не на власних досягненнях, а саме на недоліках, на втрачених можливостях – на всьому, що не вдалося здійснити чи зробити. А це, у свою чергу, не може не позначитися на психологічному стані, накладаючи, звісно ж, глибокий негативний відбиток. Шкодуючи за нездійсненим та втраченим, людині стає зовсім не до свята, яке рік за роком перетворюється на тягар…
Підсилює такий стан і щорічна передсвяткова метушня, яка тягне за собою чималі грошові витрати, які на тлі низьких зарплат не кожен собі може дозволити. А ще – втома: мало того, що кінець року – дуже напружений період на роботі, а тут ще й вдома додається справ, пов’язаних із підготовкою до свята. На це додаткове навантаження ми витрачаємо не лише багато фізичної енергії, а й втомлюємося морально. Тому не дивно, що Новий рік у багатьох може спровокувати психологічну депресію, яка після свят виливається у моральне спустошення та небажання працювати взагалі.
Коли пора на роботу…
Та, за словами пані Маргарити, не лише це впливає на стан людини під час та після свят:
- Будь-який відпочинок завжди порушує природний біоритм організму. Ми дозволяємо собі розслабитися: з’їсти та випити зайве, засинати пізніше й відповідно – прокидатися не так рано тощо, - Ясна річ, повернутися в норму після цього дуже важко. Парадоксально, але недарма кажуть, що ніхто так не потребує відпочинку, як людина, яка відпочивала. І це справді так, оскільки відпочинок також провокує депресію: важко налаштуватися на роботу, а тим, хто й під час відпочинку думав про справи, – особливо. Тож, повернувшись на роботу, перш за все слід починати з того, що входить у ваші обов’язки, але не потребує надто багато сил, і навантажувати себе поступово. Різке навантаження лише посилить і без того погане самопочуття, а невдоволення собою через те, що ти щось не встигаєш, може взагалі спровокувати бажання все кинути й кардинально змінити своє життя. Особливо у тих, хто ним не задоволений. Можливо, для когось це й може стати хорошим поштовхом до нового життя, але поспішати все ж не варто, аби потім не шкодувати.
Жодних грандіозних планів та дієт
Аби період адаптації до звичного ритму життя минув якомога легше, перше, що потрібно зробити, це налагодити власний режим дня, каже психолог.
- Найголовніше – це сон, - наголошує Маргарита Миколаївна. – Він має тривати не менше 7-ми годин на добу. Також переважна більшість із нас, а особливо жінки, щойно повернувшись на роботу, одразу ж починають дотримуватися дієти, аби скинути зайві кілограми, які набрали за свята. Цього у жодному разі не варто робити, оскільки, як відомо, дієта дуже загострює депресивний стан та викликає негативні психосоматичні реакції. Тому не слід собі у цей період відмовляти у різноманітній їжі, а просто харчуватися в міру та дозволяти собі принаймні плитку шоколаду на день.
Не менш важливим, за словами пані Маргарити, є й хороше спілкування з друзями, колегами, яке дозволить поділитися враженнями від свят й, можливо, навіть після робочого дня розслабитися у хорошій компанії.
Що стосується роботи, то не варто з перших днів будувати якісь грандіозні плани та вирішувати серйозні проблеми, а також під час робочого дня робити невеличкі перерви, щоб не перевтомлюватися. А ще дуже корисно думати про наступний відпочинок, що дозволить сприймати роботу як джерело заробітку для хороших “канікул”. Із таким позитивним налаштуванням вам буде легше працювати. Окрім того, не бійтеся себе балувати в цей період, не замислюючись ані про зайві кілограми, ані про те, що ви щось не встигаєте, адже все це можна виправити потім, коли наберетеся сил та ввійдете в норму.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар