
Банкіри - люди багаті. У цьому впевнена чимала частина населення, принаймні нашого краю. Якщо вже банк здійснює мільйонні операції, "дере" зі споживачів великі комісійні, то й фахівцям, які на нього працюють (а це, беззаперечно, освічені та недурні особи), платить відповідно. Хто б міг подумати, що за свою роботу молоді менеджери та касири отримують копійки, трохи більше, аніж двірники.
"Якби знав, скільки будуть платити, обрав би іншу професію"
Чернівчанин Віктор Осипчук уже півроку у банку не працює, до того його кар'єра у ролі фінансиста тривала близько 5 років.
– Почав працювати у банку ще 2008 року, одразу ж як закінчив інститут, - згадує Віктор. – Тоді до кризи ще можливо було влаштуватися та й перспективи кар'єрного росту були кращі, навіть якщо починати з самих простих посад. Принаймні знайомим, які влаштувалися на роботу за 2-4 роки до мене, вдалося дослужитися до пристойних посад. Мені пощастило менше. Спочатку працював кредитним експертом. Робота полягала у тому, аби у магазині з мобільними телефонами оформляти кредити на техніку та шукати клієнтів на кредитні картки. Зарплату отримував залежно від кількості виданих кредитів, близько 1500 гривень на місяць. Вже на той час цього ледь вистачало на оренду квартири та деякі харчі.
Про професію банкіра
Банкір – це людина, робота якої пов’язана з банком, який допомагає клієнту розпоряджатися коштами максимально ефективно та з мінімальним для нього ризиком, надає фінансові та консультативні послуги. Він дбає про стабільність та прибуток банку.
Переваги професії – можливість кар’єрного та професійного росту, матеріальна забезпеченість, широке коло спілкування, високий соціальний статус.
Недоліки професії – висока ціна помилки та недбалості, регламентований та напружений графік роботи.
Міф про професію: банкір розпоряджається грошима на свій розсуд.
За всі свої дії він відповідає перед клієнтом і законом. Всі його дії регулюються внутрішніми документами банку, НБУ, законами України. Він несе моральну, адміністративну та кримінальну відповідальність за недбалість та протиправні дії.
Та не минуло і року, як відчутними стали наслідки фінансової кризи: клієнтів поменшало, умови кредитування були вкрай невигідними, натомість плани, навпаки, підвищили. Відтак, виконувати їх стало нереально, зарплати ледве вистачало, аби покрити штрафи за їхнє невиконання. Через це з банку довелося піти. Два роки працював у інших установах також економістом, а 2010 знову пішов у банк. Щоправда, ситуація не надто змінилася: зарплата сягала 1800 гривень, а попиту на кредити та депозити не було. Тож довелося покинути роботу, адже ані фінансових, ані кар'єрних перспектив у цій роботі не бачу.
Оклад - мінімальний, бонуси - мізерні
– Коли влаштувалася працювати у банк, думала, це престижно, - каже буковинка Ангеліна Стратійчук. – Втім, насправді робота виявилася принизливою. Довелося працювати у невеличкому магазині з побутовою технікою. За правилами, я не мала права навіть присісти (хіба що для оформлення документів), весь час потрібно було шукати клієнтів навіть за межами магазину. У них я була зацікавлена більше, аніж продавці самої крамниці.
Врешті, якщо клієнтів зовсім не було, потрібно було йти роздавати флаєри та розклеювати реклами. І так щодня залежно від розкладу роботи магазину, в моєму разі з 9 ранку до 9 вечора без вихідних. Але найцікавіше – зарплата: оклад за місяць роботи був лише 900 гривень. Все мали б компенсувати бонуси (які залежали від кількості оформлених угод), але навіть у найкращі місяці вони були мізерними, до прикладу, перед Новим роком я отримала свою найбільшу зарплату – загалом (оклад + бонуси) 1000 гривень. І це вже не кажучи про так звані глухі місяці, коли передбаченої кількості угод не укладала, відтак ще й платила штрафи з окладу.
Взагалі, плани для банківських працівників – окрема тема. Їх встановлюють індивідуально, на відділ або на ціле відділення. Система доволі проста: якщо план виконав – отримаєш премію і вищі плани наступного місяця, якщо ні, - штраф. Тож, аби не потрапити у мінус та уникнути морального тиску, змушений долучитися до справи родичів та друзів, відкривати кредитні картки, якими вони не будуть користуватися.
За 5 років зарплати у банківських працівників зменшилися втричі
Згідно зі звітами статистики, зарплати у фінансистів найвищі у Чернівецькій області.
– За видами економічної діяльності, найвищий рівень зарплати був у працівників фінансової та страхової діяльності – 3282 гривні, - пояснює заступник начальника ГУ статистики Галина Петрова.
Проте на практиці рядові менеджери та касири дивуються, мовляв, в очі не бачили таких заробітків, а середнє значення досягається за рахунок вищих заробітками банкірів-начальників. Окрім того, працівники скаржаться, що за останні декілька років їхні доходи значно зменшилися.
– Якщо до 2008-го зарплата у нашому банку сягала 2500-3000 гривень, то вже наступного опустилася до 1100, а трохи підвищилася лише зараз, - каже начальник відділення одного з комерційних банків Максим Іванов. – Максимум, що можна отримати - 2000 гривень на місяць. Нині зарплата працівників банківських установ на Буковині становить у межах 1400-2500 гривень.
– Так само, як у багатьох інших професіях, у банкірів є базова маленька зарплата, а більшу частину заробітків вони отримують на підставі прогресивної шкали, - каже фінансовий експерт Євген Житарюк. – Коли я працював кредитним експертом, до неї входили близько 20 показників. Відтак, що більше ти працюєш, то більше мав би заробляти. Та оскільки нині попит на банківські продукти не дуже жвавий, відповідно і зарплати не дуже високі.
На практиці банкіри дуже сильно залежать від економічної ситуації в країні. Якщо виникнуть сприятливі умови для припливу дешевих грошей з інших країн (посприяє МВФ або все-таки підпишуть угоду про Асоціацію з Єврозоною), прибутки працівників навіть найнижчої ланки, які залежать від кількості кредитів та депозитів, одразу ж підвищаться.
Ірина ВОРНІЧЕСА-БАРАШКІНА
Скільки пропонують чернівчанам за роботу у банку
Посада |
Обов'язки |
Зарплата |
1. Кредитний експерт |
Презентація банківських продуктів, консультування клієнтів, оформлення пакета документів |
900-1700 гривень |
2. Економіст |
Продаж банківських продуктів, аналіз кредитних заяв та документів для кредитних справ, здійснення банківських операцій у системі. |
1800 гривень |
3. Касир- операціоніст |
Прийом платежів, здійснення переказів, прийом та видача коштів, робота з грошовою готівкою, підготовка касових документів. |
1500-1800 гривень |
4. Фінансовий менеджер |
Пошук нових клієнтів, виконання планів продаж, активні продажі, робота з базою клієнтів, що вже існує. |
5300 |
5. Начальник відділення |
Організація роботи відділення, забезпечення ефективної роботи персоналу, забезпечення виконання планів, документообіг, моніторинг прибутковості відділення. |
До 10000 гривень |
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар