
Звістка про об’єднання вузів ЧНУ та БДФЕУ сколихнула всю Буковину. Адже у Чернівцях, по суті, є лише три вищі навчальні заклади, не рахуючи філій, звичайно. Цікаво, що якраз оті філії ніхто не зачіпає. І раптом, ні з ким не порадившись у Чернівцях, посеред навчального року Міністерство освіти взялося знищити один вуз, приєднавши його до іншого. Про це стало відомо у п’ятницю, 29 січня.
Хай би якими були ці два навчальні заклади та хай би що про них говорили, але від об’єднання не виграють ані викладачі, ані студенти. Адже у вузі, де і так немає вільних ставок для власних кадрів, навряд чи знайдуть, куди прилаштувати ще кілька сотень нових викладачів, тим паче, що спеціальності дублюються. Отож можемо отримати поповнення рядів безробітних.
З іншого боку, студенти, котрі з-поміж кількох вузів, що є в місті, обрали саме БДФЕУ. Навчалися там і планували отримати диплом саме цього закладу. Попри те, що їм обіцяють, що нібито умови навчання не зміняться, студенти певні, що все це вилами по воді писано. Обурені і батьки студентів, адже відбувається нехтування вибором їхніх дітей. І навіть дорослі не знають, як поведеться дітям в іншому навчальному закладі.
Хай би якими були ці два навчальні заклади та хай би що про них говорили, але від об’єднання не виграють ані викладачі, ані студенти
Виходить, ані поваги до колективу вузу, ані до студентів Міністерство освіти не проявило. Вирішили: усе поламати та й усе. Найважливіше, що ніхто із міністерських чинів сьогодні не може документально засвідчити, що буде з приєднаним вузом та його студентами через рік, два тощо. Щоправда, у БДФЕУ ще сподіваються, що міністерство схаменеться і змінить своє рішення.
Майже весь тиждень тривають акції протесту. Підтримки мітингувальники просили в обласної влади, котра своєю чергою досить майстерно лавірувала між інтересами сторін. Що ж до ЧНУ, до якого якраз і приєднують вуз, то тут адміністрація засвідчила свій нейтралітет, визнала відповідальність уряду за збурення людей на Буковині..
Міська рада просить президента та уряд захистити БДФЕУ
Протести студентів та викладачів БДФЕУ проти приєднання їхнього навчального закладу до ЧНУ позначилися і на сесії міської ради. У вівторок вранці мітингарі зібралися під стінами ратуші.
Ректор БДФУ Володимир Прядко з усім колективом прийшов просити у депутатів допомоги, аби зберегти вуз. Сесійну залу також заповнили студенти. Вони переконували депутатів у тому, що їхній навчальний заклад не можна зачіпати. Апелювали тим, що ухвалюючи відповідне рішення про реорганізацію, ніхто не запитав їхньої думки. Крім того, університет хочуть приєднати до іншого вузу на піку його розвитку.
Хоча депутати і розуміли, що жодним чином не можуть вплинути на рішення Кабміну, та щиро розіграли сценку перед своїм електоратом. Вони внесли у порядок денний сесії звернення до центральної влади на підтримку БДФЕУ.
Після тривалих виступів та дискусій депутати ухвалили текст звернення до президента, прем’єр-міністра та міністра освіти щодо ситуації, яка виникла довкола реорганізації БДФЕУ. Вони закликали урядовців скасувати розпорядження Кабміну про реорганізацію БДФЕУ.
Уляна ДЕЛІКАТНА, Ольга МАКСИМЮК
З перших вуст
«Ми просимо залишити нас такими, як ми є»
Нашому навчальному закладу 70 років. За цей час він пройшов шлях від технікуму до університету. Ми розвивалися, спочатку у нас був один корпус, потім три, а зараз їх п’ять. І в п’ятницю ми дізнаємося, що є нововведення і наш заклад приєднують до ЧНУ. Перед цим з нами ніхто не розмовляв, ніхто про це не говорив і почали приєднувати.
У Тернополі працюють чотири чи п’ять навчальних закладів, у Кіровограді об’єднали один, сьогодні роз’єднали і стало три. А в нас вирішили знищити один заклад. І залишиться ЧНУ і БДМУ, всі інші – це філії. Для чого це робиться? Завжди повинна бути конкуренція. Дайте змогу людям вчитися там, де вони хочуть.
І де ви бачили у світі, аби до факультету приєднували університет. У нас вчаться близько трьох тисяч студентів, 500 викладачів і обслуговуючого персоналу. Тільки цьогоріч 18 чоловік захистилися, ні одної копійки ми не винні, у нас сімдесят п’ять відсотків студентів отримують стипендію. Це погано?
Я нічого не хочу, не хочу резиденції, не хочу кабінету ректора, хоч він у п’ять разів більший за мій, не хочу студентів. Мені починають казати, «ви знаєте, університет солідний», так, він солідний: хіміки, фізики, біологи солідні. У нас їх просто не готують. Зате у нас непогані фінансисти.
Ми просимо залишити нас такими, як ми є. Якщо ми погані, скажіть, якщо хороші – похваліть, але чому ми маємо приєднуватися до когось. На сьогодні БДФЕУ – це єдиний навчальний заклад, який виконав план і набрав стільки студентів, скільки треба. І всі вони вийшли на протест добровільно. Маємо гордитися, що стільки людей хочуть вчитися.
«До мене запитань не може бути»
Моя особиста думка, що міністерство виконує свої завдання щодо оптимізації вищих навчальних закладів. І прийшли до висновку, що ці два вузи треба об’єднати – тобто до ЧНУ приєднати БДФЕУ. Оскільки міністерство - це основний розпорядник коштів, то, мабуть, прийшли до такого висновку. Чим вони керувалися? Певно, іншої альтернативи не було. Тому, гадаю, що причина об’єднання – оптимізація вузів по всій Україні. І тут аналогічно.
Це їхнє (БДФУ – ред.) право, нехай відстоюють. Але до мене запитань не може бути, бо я це не ініціював і нікого не агітував. Я законослухняний громадянин, і якщо вже є рішення Кабміну, значить, будемо виконувати. Хоча не розумію, чого їм боротися, бо вони у перспективі отримають диплом ЧНУ, і їхні викладачі працюватимуть у Чернівецькому національному університеті. Що у цьому поганого – я не розумію.
Коли буде остаточна відповідь на всі попередні запитання, тоді зможемо говорити предметніше. Єдине можу сказати, що всі спеціальності, які є у БДФЕУ, є і у нашому університеті. Там немає жодної спеціальності, якої нема у нас.
«Я, як і всі, був здивований рішенням міністерства»
Цим рішенням уряду та таким його оперативним прийняттям я, як і всі, був здивований. Безперечно, думаю, що це питання треба обговорювати з громадою, з колективом. Я звернувся до Міністерства освіти, щоб вони приїхали і пояснили свої вчинки і розібралися, що тут насправді відбувається.
«Ніхто колектив вузу не залишить наодинці»
БДФЕУ безпосередньо керує Міністерство освіти і науки. На мою думку, в першу чергу ректору, якщо якісь питання треба врегулювати, то треба їхати у міністерство. Бо ініціатором цього було міністерство. Це робиться у рамках оптимізації. Обласна державна адміністрація уже розпочинає у переговори з міністерством стосовно налагодження стосунків. Я в першу чергу, хочу почути аргументацію міністерства, чому так вчинили.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар