
Споконвіків людство переймалося етичним боком абортів, та все одно жінки завжди вдавалися до цієї процедури. Нещодавно греко-католики звернулися до Верховної Ради з вимогою законодавчо заборонити в Україні проведення абортів.
До 1953 року в нас практикували заборону абортів. Статистика тоді була жахливою. Частими були смерті молодих жінок, кримінальні втручання. Тому перехід таких операцій у підпілля ні до чого доброго не приведе, а може спричинити не тільки такі постабортні ускладнення, як кровотечі, інфекційні процеси, а також найбільш страшні наслідки - збільшення випадків материнської смертності.
Сучасні медичні технології переривання вагітності до мінімуму зменшують вірогідність виникнення ускладнень після проведення медичного аборту. Ми хочемо поінформувати жінок про методи переривання вагітності, які використовує сучасна медицина, та страшні наслідки, які може викликати нелегальний аборт.
85-92% небажаних вагітностей закінчується абортом за бажанням жінки
Кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Ліля Юр'єва пояснює, що право жінки на безпечний аборт закріплено законодавчо. Чи не найважливішу роль в питанні завершення небажаної вагітності відіграє відповідальне та виважене ставлення жінки перед прийняттям рішення здійснити медичний аборт.
Завдання медиків – допомогти жінці перервати небажану вагітність з якомога меншими наслідками для її здоров’я.
Про незаконні аборти
Ліля Юр'єва, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ
- В усі часи жінки намагаються самотужки переривати свою вагітність. За словами Лілі Юр’євої, сьогодні таке буває вкрай рідко. Проте кожна жінка має розуміти, що аборт без нагляду лікаря може викликати серйозні ускладнення: кровотечі, інфекційні захворювання, подальше безпліддя і навіть смерть. Використання народних методів не допомагає, а призводить до вкрай небезпечних ускладнень для здоров’я жінки.
Сьогодні осіб, які незаконно, без медичної освіти роблять жінкам аборти, карають штрафом від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або громадськими роботами на строк від 100 до 240 год., або виправними роботами строком на 2 роки, або обмеженням волі строком 2 роки. У разі незаконного штучного переривання вагітності, наслідком якого є тривалі розлади здоров’я жінки, безпліддя або смерть потерпілої, особу, яка зробила аборт, карають обмеженням волі строком на 5 років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися визначеною діяльністю строком на 3 роки або без такого (ст. 134 Кримінального кодексу України).
- Тому з кожною жінкою, яка не бажає зберігати вагітність, обов’язково проводяться консультування. Гінеколог має обов’язково проінформувати жінку про всі можливі методи абортів – їхні переваги та недоліки, - каже Ліля Миколаївна. – Варто зазначити, що часто після консультування жінки вирішують народжувати
Що стосується законних методів переривання вагітності, регламентованих клінічними протоколами МОЗ України, то їх є декілька: медикаментозний аборт, метод вакуумної аспірації та операція розширення шийки матки та вишкрібання стінок порожнини матки.
Медикаментозний аборт
Найбезпечнішим методом переривання вагітності сьогодні вважають медикаментозний аборт. Здійснюють його до 9 тижнів, тобто до 63 днів з першого дня останньої менструації. Це методика ґрунтується на тому, що спеціальні медикаментозні засоби сприяють вигнанню із порожнини матки плідного яйця без використання інструментів. Проведення такої методики є можливим тільки в закладі охорони здоров’я під контролем кваліфікованих спеціалістів.
Деяким жінка протипоказано медикаментозний аборт. У першу чергу, тим, що мають позаматкову вагітність, хронічну ниркову, надниркову або печінкову недостатність, бронхіальну астму, тяжкі серцево-судинні захворюваннями та порушення згортання крові, яке може спричинити значну кровотечу. Не можна використовувати метод медикаментозного аборту, якщо присутні ознаки інфекційних захворювань органів малого таза, інших хвороб у стадії загострення, або наявність пухлини придатків матки. Протипоказом також є алергія на препарати, які використовують для медикаментозного переривання вагітності.
Які можливі ускладнення під час переривання вагітності шляхом медикаментозним абортом?
- Пацієнтка має розуміти, що цілком можливо, що медикаменти не призведуть до повного аборту і доведеться завершувати процедуру за допомогою інших методів, - пояснює Ліля Миколаївна.
Окрім неповного аборту, внаслідок приймання медикаментів може виникнути надмірна кровотеча (кров’яні виділення, що не припиняються протягом 2 годин), інфекційні ускладнення – лихоманка, температура не падає нижче 38°С протягом декількох днів після прийому медикаментів. За наявності таких ознак необхідно негайно пацієнтці звернутися по медичну допомогу. Якщо ж кров'янистих виділень зовсім немає – ліки не подіяли, і вагітність прогресує.
Якщо за допомогою медикаментів вагітність перервано, пацієнтка має прийти на перевірку через 14 днів після процедури.
Метод вакуумної аспірації, або міні-аборт
Вважається безпечним, перериваючи вагітність до 12 тижнів. Перевагою методу є низький відсоток ускладнень, зокрема травматизму шийки та тіла матки. Протипоказань до вакуумної аспірації значно менше, ніж у медикаментозного, проте вони все ж таки є. Це позаматкова вагітність, гострі запальні захворювання органів малого таза, гострі запальні захворювання іншої локалізації. Тож перед абортом необхідно пройти консультування та комплексне обстеження.
Небезпечний кюретаж
Третім методом переривання вагітності є операція розширення каналу шийки матки (дилатація) та вишкрібання стінок порожнини матки (кюретаж). Його використовують вкрай рідко, також до 12 тижнів, адже він вважається небезпечним для жінки. Плідне яйце евакуюють із матки за допомогою спеціальних інструментів – кюреток. Цей метод використовують, тільки якщо до використання медикаментозного аборту та вакуум-аспірації є певні протипокази.
Історія абортів
У Давньому Китаї аборти робили 4600 років тому
З давніх-давен питання штучного переривання вагітності турбувало людей як з боку релігії, етики та філософії, так і з погляду медицини. Найдавніша згадка про аборт була 4600 років тому у Давньому Китаї. Розривали плідну оболонку, щоб викликати викидень і мешканці Стародавньої Австралії. Жінки Східної Африки викликали аборт з допомогою спеціальних дерев'яних паличок. В цивілізованих країнах питання аборту обмірковували і дозволяли його робити, якщо пологи могли зашкодити матері або дитині.
Особливого розповсюдження аборти набули в еллінську епоху та за часів Римської імперії. Тоді викидень викликали рослинними препаратами, які часто не діяли, проте завдавали серйозних побічних ефектів. Часто жінки помирали після абортів.
У деяких країнах за штучне переривання вагітності жінку могли засудити. 200 року нашої ери аборти карали вигнанням. Та філософ Платон лояльно ставився до такого методу, Аристотель навіть рекомендував його. В Римській імперії за аборт карали сімейні пари, якщо ж його робила незаміжня жінка - це вважалось нормальним.
Наразі аборти легалізовані у понад 50 країнах світу. Але деякі держави Європи законодавчо забороняють штучне переривання вагітності.
Ірина БЄЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Дякую,буду чекати відповіді: