
За півроку курси валют в українських обмінниках зросли в середньому на 30-40 копійок. Так долар подорожчав на 30 копійок (був по 8,08, зараз – 8,4 гривні), євро ж додав у ціні 45 копійок (був по 10,85 грн.). Зрештою, вартість інвалюти і далі зростає. Наприклад, у понеділок вранці на міжбанку курс долара виріс до рекордних 8,26 гривні за долар, але протягом дня таки подешевшав на три копійки.
Експерти одразу пов’язали це з плачевним станом економіки і з тим, що гривня вже так знецінилась, що утримувати її курс стало складно. Водночас, кажуть, ситуацію на валютному ринку суттєво погіршує нинішня політична криза.
– Ризики істотно зростають. Якщо досі в економіці був хоч і хиткий, але все-таки баланс і млява стабільність, то зараз ситуація може погіршитися, – зазначив перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.
Фінансист вважає, у разі затяжного загального страйку у грудні на ВВП чекає ще більш різке падіння. Окрім того, на думку заступника голови правління Промінвестбанку В’ячеслава Юткіна, через євромайдан розрахункові показники курсу гривні закладені в бюджет 2014 року, швидше за все, відкорегують, а девальвація у грудні може сягнути і 10 відсотків.
Фінансисти кажуть, гривню триматимуть і далі, тому бігти до обмінників не радять
Та попри складну ситуацію в державі, запевняють фінансисти, боятися різкого подорожчання долара та, відповідно, євро зараз не варто.
– Гривню відпустять рано чи пізно, адже це світова практика. Проте навряд чи це зроблять найближчим часом, а особливо зараз, коли політична ситуація така нестабільна, – вважає незалежний фінансовий радник Євген Житарюк. – Девальвувати нацвалюту зараз – дати спекулянтам можливість заробити мільйони. Вони і без того зараз намагатимуться максимально розгойдати курс на готівковому ринку. Навіть якщо уряд таки відправлять у відставку, Нацбанк, швидше за все, не ризикне відпустити курс. Загалом, спрогнозувати, що буде далі відбуватися з курсом валют нині надзвичайно складно.
Що гривню стримуватимуть до останнього вважає і заступник директора ТОВ «Кредит консалтинг» Юрій Кошманюк. За оцінкою експерта, однак, реальний курс української валюти, який протягом двох років стримували, 10-11 гривень за долар.
Зауважимо, досвід інших країн, де населення масово протестувало, свідчить, що економіка та національна грошова одиниця суттєво послаблювалася.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар