
Постійно відчувати дискомфорт від холоду – річ доволі неприємна. Та й організм не бариться «віддячити» господарю за неуважне ставлення набором розмаїтих захворювань. Аби не працювати на аптеку – озбройтеся порадами досвідчених.
Краще менше, але краще
Одягнувшись, немов капуста – почуваєшся велетенським незграбним ведмедем. Однак усе марно, адже немилосердний мороз та пронизливий до кісток вітер упевнено долають фортецю з теплого одягу, першочергово атакуючи кінцівки та відкриті ділянки шкіри.
Що краще їсти і пити, щоб не змерзнути
– Краще замість п'яти кофт обрати одну із флісу, одягнену на термобілизну, – вважає спелеолог із багаторічним стажем Ольга Горбачова. – Окрім того, важливо, щоби взимку одяг був приталеним і водночас не перетискав ніяких ділянок тіла. До речі, відколи придбала собі фірмову термобілизну, яка не випинається з-під кофти і штанів, одягаю її не лише у спелеопоходи, але й на роботу у люті морози.
Не виходьте на мороз голодними
1. Одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це буде запобігати спітнінню, яке на морозі небезпечне. З цих же міркувань, одяг має бути цілком вільним.
2. Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс і вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
3. Візьміть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.
4. Не виходьте на мороз голодним. Обов'язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – також з'їжте що-небудь.
5. Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на дворі.
6. По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
7. Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню.
8. Категорично заборонено торкатися металу, бензину. Метал дуже добре проводить тепло і у місці дотику може виникнути обмороження. Те саме стосується і бензину. Під час роботи з такими матеріалами на морозі неодмінно використовуйте рукавички.
9. Категорично заборонено вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
10. Пам'ятайте, якщо у вас з'явилися симптоми переохолодження – воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення на кілька годин, зігрійтеся, поїжте.
Взуттєві устілки для «ніг у теплі»
Кажуть, ноги мають бути у теплі, а голова – у холоді. Не будемо сперечатися про те, що потребує більшого утеплення, але погодьтеся – чвакати промоклим взуттям – перспектива не найкраща.
Чернівчанка Олена Лосєва, власниця магазину «Взуття для всієї родини», розповіла «Погляду», що на чернівецькому ринку є чимало хороших вітчизняного виробництва устілок для взуття.
– Ось зі 100-відсоткової овечої вовни (14 грн., – авт.), пришиті до спеціального картону, таким чином вони зберігають форму, знизу є твердими і не будуть «їздити», – каже пані Олена. – А ці буквально на шість гривень дорожчі, зате з натурального хутра з одного боку, а з іншого – з повсті. Ще українські виробники вигадали термоустілки з натуральної овечої шерсті, латексної піни і фольги (12 грн., – авт.), які захищають не лише від холоду, але й вологи, коли взуття промокає. Устілки необхідно обирати індивідуально. В основному вони відповідають розмірам взуття, проте дешеві 4-гривневі варіанти (з одного боку овеча шерсть, а з іншого – картон і синтетика) необхідно брати на два розміри більші.
До речі, серед «теплих» новинок у мережі можна знайти альтернативу класиці – самонагріваючі грілки для взуття та спеціальні для рукавичок. Вони одноразового використання, розраховані на приблизно шість годин обігріву. Виробники «генераторів тепла» стверджують, що такі універсальні грілки – це чудовий метод, аби забезпечити теплом і комфортом ноги та руки під час походів, полювання, риболовлі, туризму, занять зимовими видами спорту чи прогулянок у холодний період року.
«По мінімуму одягайте бавовняний одяг»
Неймовірно, але факт: замість бавовняних, приємних до тіла речей взимку, необхідно надавати перевагу синтетиці.
– Найкраще у люті морози навіть звичайним містянам одягатися за класикою жанру спортсменів, «тришарово». Перший шар – термобілизна, другий – флісовий одяг, третій – мембранні куртка і штани, – вважає чернівчанин Володимир, який свого часу працював продавцем-консультантом у магазині спортивного одягу. – Виходить, що усі три шари чудово зберігають тепло і відводять вологу від тіла. Тож варто робити ставку на синтетичні речі. Адже бавовняні, хоч і приємні до тіла, вони легко всотують піт, який виділяється і залишаються вологими на тілі. Через це організму доводиться витрачати додаткову енергію для зігрівання. Термобілизна ж виготовлена із синтетичних волокон, вона швидко віддає зайву вологу, залишаючи господаря у сухості навіть при інтенсивному русі. До речі, для щоденного носіння холодної пори року вигадали термошкарпетки, термоколготки, терморукавички, термолегінси, термошарфи тощо.
Досвід зігрівання з майданів
Оскільки не раз бувала і навіть зустрічала настання 2014 року на столичному майдані, знаюся на тамтешніх способах зігрівання у люті морози.
– Чай – стандартна схема, правда, надто багато його не варто вживати на холоді, тож можна погрітися просто тримаючи у руках наповнену гарячу чашку.
– На ноги треба одягати тепле і нетісне взуття, в якому можна було б рухати пальцями ніг і, звичайно, не забувати про теплі шкарпетки. Ще чула, що обмотуючи ноги газетою, вони довше тримаються у теплі.
– Також треба ніколи не стояти на місці, постійно ходити.
– Ще один хороший майданівський спосіб – не просто стояти на мітингу, а пропонувати свою допомогу. Ось у Києві завжди потрібні були волонтери, і коли ти маєш роботу, безперервно рухаєшся, то мерзнути нема коли.
– Щодо захисту плечей від морозу – варто одягати щось цупке, аби вітер не пропускало. Я, наприклад, помітила, що коли у мене на плечах був зав’язаний прапор, мені було значно тепліше. Можливо це через те, що його виготовлено з цупкої тканини, а можливо через те, що цей такий рідний символ держави нашої став невід’ємним атрибутом революції.
– Бажано вживати гарячу їжу: супи, борщ (на столичному майдані з наявністю цих страв нема проблем), які прогрівають зсередини і не дають так швидко замерзнути.
– Варто закривати ніс шарфом і, звичайно, одягатися якомога тепліше.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар