
У Чернівцях священики різних християнських церков беруть гроші за вінчання, причому такса збільшується залежно від місця розташування храму: в центрі – дешевше, у спальних районах – дорожче. Розцінки починаються від 300 гривень за проведення таїнства. Вінчати безкоштовно майже усі тутешні священики відмовляються, натомість погрожують божим гнівом у випадку, якщо люди десь припасли гроші, а з церковною касою не поділились.
Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань телеканалу ZIK.
Іван та Карина – студенти з Чернівців. Хлопець із дівчиною зустрічались понад рік і зрештою вирішили повінчатися. У пошуках церкви, у якій могли звершити таїнство безкоштовно для студентів, обійшли майже усе місто. Однак Боже благословення виявилось дорогим. У храмах молодим говорили, що за обряд треба платити кількасот гривень. Ба більше! Подекуди гроші не просто просили, а вимагали. «Ми сказали: у нас немає грошей, можна повінчатись! А нам відповіли: як так, у вас нема грошей? Ви хочете робити весілля, і у вас нема грошей?», – розповів Іван.
Журналісти ZIKу пішли разом з молодятами на пошуки безкоштовного благословення на спільне життя. У головній святині УПЦ МП у Чернівцях , Свято-Духівському соборі, Карину з Іваном зустріли не дуже привітно, пояснивши, що треба заплатити за вінчання 300 гривень.
А в головному храмі Київського патріархату, соборі Параскеви, ситуація виявилась ще цікавішою. Спершу молодим людям перерахували необхідні для вінчання харчі, зокрема, просили принести два калачі, пляшку вина і коробку цукерок, та повідомили, що проведення самого обряду коштуватиме 300 гривень. Утім, сказали, якщо ж коштів нема – можна домовитись про знижку із священиком.
«Якщо людина не має можливості, то їй ніколи в храмі не відмовили у звершенні таїнства», – сказав студентам настоятель Микола Семелюк.
Однак, у церкві молодим одразу ж пригрозили Божим гнівом у випадку, якщо вони десь припасли гроші, а з церковною касою не поділились. Тому вінчатися у храмі, де вінчання дають під страхом кари, а не з Божої ласки, наречені відмовились.
У спальних районах Чернівців ситуація виявилась ще гіршою, бо чим далі від центру міста, тим дорожче коштує обряд вінчання. У нових соборах студентів погоджувались вінчати щонайменше за п’ятсот гривень. «Стипендія у нас невелика. Якщо стипендія 800 гривень, а вінчання коштує 500 гривень, то самі розумієте, ми не потягнемо», – бідкається студент Іван.
Церковне начальство пояснює: вартість обрядів кожен храм встановлює самостійно. Кажуть, що частка пожертв іде в кишеню батюшкам. Проте, лише на місцях. «Той, хто служить вівтарю – від вівтаря і харчується. У Київ регіональні церкви взагалі нічого не передають. А людина повинна свідомо розуміти, що вона не може споживати, нічого не даючи», – наголошує голова Інформаційного управління Київської патріархії, архієпископ Євстратій.
У студентів з Чернівців залишилась остання надія – греко-католицький храм. Матеріал про тутешні побори журналісти ZIKу робили минулого року. Нині ж ситуація тут значно покращилась. «У нас немає такси. Священику і дякові – скільки захочете, стільки заплатите», – повідомили молодим у храмі.
Наразі студентам залишається чекати розголосу або викласти священику майже половину стипендії, бо лише тоді, за словами священиків, їх повінчають.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар