
Українці із західних областей дедалі частіше їздять на закупи до Польщі. Продукти європейського виробництва заполонили полиці українських супермаркетів. А ще сирами, ковбасами, кавою та іншими європейськими продуктами торгують прямо з автомобілів при дорозі. Продукти харчування в Європі дешевші та якісні, стверджують наші співвітчизники.
У чернівецьких супермаркетах європейські продукти стають значно дорожчими, аніж вони коштують в Польщі (про це читайте далі в матеріалі). Кажуть, дешевше самому з’їздити за кордон, аніж купувати продукти в Україні.
Аби переконатися на власному досвіді, чи справді ціни нижчі та якісні продукти в наших сусідів, які вступили в ЄС, наші журналісти з’їздили на шопінг в Польщу. Поїздка відбулася 15 лютого (до трагічних подій на майдані в Києві).
Перш за все, хочу зауважити, що збираючись на закупи до Польщі, визначтеся з пріоритетами, чого очікуєте від поїздки. Власне, плануєте купити продукти харчування, чи хочете поєднати шопінг з екскурсією містом. Від цього залежить маршрут подорожі. Скажімо, за продуктами не потрібно їхати далеко. Здебільшого за харчами їздять у Перемишль, на шопінг та екскурсію – в Жешув. У Жешуві багато великих торгових центрів та мереж супермаркетів.
То ж вирушаю скуповуватися разом із колегами зі Львова «добре протореною стежкою». Адже львів’яни через вдале географічне розташування за кордон їздять часто і добре знають, куди, коли та за чим варто їхати.
Варіантів дістатися до Жешува є кілька. Добиратися туди можна автобусом, потягами, власним автомобілем та економ-варіант – комбінований: поїздом, маршрутками, електричкою (через кордон переходити пішки). Так їздять здебільшого українці, які живуть поруч із кордоном. Останній варіант, окрім того, що є найдешевшим (обираємо його), ще й економить час на кордоні. Піший перехід через кордон ми пройшли без черг за 15 (!) хвилин. До речі, черги на кордоні менші у будні. У вихідні зазвичай піший перехід атакують так звані «мурашки». Це мешканці прикордоння, які возять в Польщу алкоголь, цигарки, а назад в Україну – продукти.
Схема маршруту із Чернівців така: добираємося до Львова потягом (вартість квитка: 50-85 грн.,), далі із залізничного вокзалу маршруткою Львів–Шегині півтори години (ціна 23 грн.) до кордону. Відтак пішки переходимо прикордонний перехід «Шегині–Medyka». Від кордону їде польська маршрутка, яка курсує до залізничного вокзалу у Перемишль (ціна 2 злотих). З Перемишля добираємося електричкою (ціна 10,5 злотих). Для тих, хто не їздив польськими електричками, цікавим буде той факт, що в них сидіння м’якші, аніж в українських вагонах купе (!).
Оскільки Жешув місто невеличке, півтори години нам вистачило, аби побачити найцікавіші місця, пам’ятки архітектури. Не довелося навіть користуватися громадським транспортом.
Цікава інформація для тих, хто вперше у Польщі, зокрема у Жешуві: найдоступніші заклади харчування на околицях міста.
Звичайно, що витрати на дорогу до Польщі автоматично збільшують ціну на продукти. Однак, все залежить, що будете купувати в Європі, продукти харчування, побутову хімію чи техніку, та чи покупки були єдиною метою поїздки.
До Жешува можна добратися також автобусом. Вартість квитка зі Львова в однин бік – 150 гривень.
Звичайно, що найзручніший варіант поїздки – автомобілем або бусиком. Якщо в машині буде 2-4 пасажирів, обійдеться не дорожче, аніж автобусом. Витрати на бензин з Чернівців до Жешува складають приблизно 700 гривень в обидва боки (900 км). Крім цього, зелена карта – 280 гривень.
Чоловічі штани за 9 злотих, спідниця – 20
Збираючись за кордон робити покупки, купіть євро або долари. Іноземну валюту краще обміняти в Україні, обмінювати гривні на польські злоті (польська валюта) у Польщі – невигідно. Найкраще брати в поїздку євро. Обміняти їх на польські злоті за найвигіднішим курсом можна в обмінниках біля залізничного вокзалу. Однак краще розраховуватися в польських магазинах та супермаркетах банківською карткою. Курс, за яким буде здійснена покупка по картці, буде максимально наближений до міжбанківського і вигідніший, ніж у обмінниках. Звичайно, не завадить мати при собі і готівку на маленькі витрати.
Отже починаємо із шопінгу у торгових центрах Жешува. Адже не раз чула, що в Європі є великі сезонні знижки на одяг. Щоправда, перед поїздкою варто на сайтах прочитати інформацію, де і на що є знижки. Якщо потрапити в останні дні розпродажу, знижки на одяг найбільші, але залишаються тільки великі розміри.
У Жешуві є понад десять великих торгових центрів та супермаркетів. Найпопулярніші серед українців ТЦ «Galeria Rzeszow», «Millenium Hall», «Europa II», «Ameryka» тощо. У більшості з них є такі магазини брендового одягу, яких немає в Україні, наприклад: «H&M», «C&A», «Cropp», «Mohito», «Mango», «MaxMara», «Lacoste» і багато інших.
У ТЦ «Galeria Rzeszow», з якого вирішили розпочати шопінг, є більше 200 магазинів. Тепер уже із власного досвіду можу сказати, що одного дня для шопінгу в цьому торговому центрі жінці не вистачить. Тому якщо часу на магазини є небагато, спершу визначтеся, що хочете купити. Якщо плануєте купити якнайдешевше, звертайте увагу тільки на стелажі, де товар зі знижками. Адже в різних брендів ціна без знижки може бути вищою, аніж в магазинах в Україні.
До речі, чеки дають на увесь товар. Мені видали чек навіть на колготки. Правам споживачів тут віддають належне. Наприклад, на чеку внизу великими літерами є нагадування про те, що товар можна повернути упродовж 14 днів.
Правда, варто знати мову країни, де скуповуєтеся. Зможете порозумітися з продавцем. Англійську можуть знати не всі продавці.
Ковбаски - по 9 злотих за кілограм
Похід брендовими магазинами завершується покупками у супермаркетах. У Жешуві є мережа супермаркетів «Tesko», «Auchan». Супермаркети в Польщі переважно розташовані на околицях міста, тому якщо додому збираєтеся їхати автобусом, тягнути товар на спині не дуже зручно.
Оскільки ми домовилися повертатися додому із знайомими приватним автобусом, в супермаркеті набираємо товару достатньо. Окрім продуктів, беремо побутову хімію тощо.
Ціни на продукти харчування в Польщі – це тема окремої статті. Адже вони нижчі, аніж в Україні, товар має привабливий вигляд і не поступається якістю. Якщо помиту моркву, буряки, картоплю можна побачити і в українських супермаркетах, в польських навіть цибулю очищують від лушпиння. А надгнилих овочів чи фруктів взагалі не бачила в жодному супермаркеті.
Черги українців в польських супермаркетах за сирами, ковбасками, макаронами та йогуртами. Наприклад, кілограм твердого сиру, який в нас коштує більше ста гривень, там коштує 21 злотий (приблизно 60 гривень). Є варіанти значно дешевші, але ми обирали продукт, який раніше брали знайомі і знають, якої він якості. Сир «Маскарпоне» (500 г) коштує приблизно 35 гривень (у наших супермаркетах 35 гривень коштує 350-грамова пачка). Макарони 500 г – коштують 6 гривень, олія оливкова за 1 л від 30 до 50 гривень. Ціни на м’ясні вироби залежать від найменування продукту, складу, скажімо, колега взяла ковбаски за 9 злотих за кілограм.
На косметику, зубну пасту, побутову хімію є різні ціни. Оскільки не раз чула, як знайомі хвалили європейську побутову хімію, взяла й собі чотирилітровий бутель рідкого порошку, зубну пасту тощо.
Кажуть вигідно везти із Польщі побутову техніку, елементи меблів, однак моєї подорожі у вихідні, аби вивчити ще цей сегмент ринку, банально не вистачило.
20% від покупки повернуть на кордоні
Переваги закупок за кордоном в тому, що іноземні туристи можуть повернути ПДВ. Отримати повернення ПДВ можна за умови вивезення товару з країни. Якщо придбали товару на суму понад 200 польських злотих, на кордоні вам повернуть готівкою 20% від суми.
Для цього, перетнувши кордон, потрібно оформити Tax Free. Однак гроші повертають не відразу. Є два варіанти повернення ПДВ: під час наступної поїздки за кордон через міжнародну систему Tax Free, або власне, у магазині, де робили закупки. Tax Free оформляють тільки на упакований товар на основі чеку.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Не забувайте про TaxFree, так ще вигідніше!
До Польщі на шопінг їжу на автобусі, на пару днів - день шопінг, день просто погуляти)))
Квитки на автобус за дуже хорошими цінами купую на https://kasa.lux-reisen.com/