
Сьогодні Майдан в Києві асоціюється лише з людьми та подіями, які були впродовж грудня–лютого минулого та цього року. Чи не кожен куточок нашої батьківщини втратив героїв у тих подіях. Але не встигли вщухнути фактично бойові дії у столиці, як новий конфлікт підготувала Москва на Сході. Сьогодні кількість жертв вимірюється, на жаль, тисячами. І поки що якоїсь упевненості, що північний сусід відкрито не попре на нас армадою танків, літаків та важкої артилерії – немає.
Постмайдан схожий на великий ярмарок
Люди, які були учасниками тих історичних подій, незадоволені тим, що зараз відбувається на майдані. Вони кажуть, що там залишилися далеко не ті, котрі пройшли горнило протистояння з «Беркутом» та зграєю Януковича.
Думки вголос
Чи потрібно Майдану розійтись?
Я вважаю, що майданівцям варто розійтись. Ті, хто насправді відстоював інтереси народу, пішли на війну. А зараз там сидять люди, які просто хочуть зекономити на проживанні у Києві. Житло дороге, а тут і їсти дадуть, і приймуть у намет.
Люди, які залишились на Майдані, нічого корисного не роблять. Гучні гасла про виконання вимог не дають абсолютно нічого, ми потребуємо реальних дій. Мені здається, що там більше безхатьків, ніж активістів. Звісно, хтось повинен залишитись, щоб підтримувати іскру революції, але місяцями там сидіти не варто.
На Майдані зараз немає лідерів, адже всі вони поїхали в зону бойових дій. Теперішні майданівці жодних дій не приймають. Якби вони впливали на роботу ВР чи місцевих органів самоврядування, то користь була б. А за таких обставин їм краще розійтись.
Якщо зараз на Майдані ті, хто спочатку відстоював ідею, то хай будуть. Може я й помиляюсь, але здається, що там зараз люди, яким просто ніде працювати і ніде жити. Ось дочка розповідає, що там цілковитий безлад. Може потрібно залишити кілька наметів з ідейними активістами, з тими, хто може якимось чином контролювати діяльність влади.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
- Постмайдан з кожним днем більше схожий на великий ярмарок, на який з’їхались поторгувати бабці з усієї України. Тут тобі й туалетний папір із зображенням облич усіх неугодних, кілометри жовно-блакитних стрічок, навіть російські матрьошки, щоправда, адаптовані на український манер. Всюди панує атмосфера свята, яку підігріває запах шашликів та глінтвейну з наметів, повільно сновигають туристи з роззявленими ротами та численні збирачі коштів «на потреби Майдану», – ділиться своїми враженнями киянка Ірина Доброшинська. – Про революцію свідчить хіба що купка шин, обгорілий фасад Будинку профспілок і десятки наметів, що слугують не тільки забігайлівками, а й «оборонними пунктами», як кажуть люди. Розкидані вони уздовж вулиці, на кожному – назва населеного пункту. Все, як під час революції.
Відправляють туди, куди посилають Путіна
Єдиний нюанс – зараз революція не у Києві. Всі охочі допомогти батьківщині вже давно перебувають у Луганську чи Донецьку. Хоча пожильці Майдану й стверджують, що вони – фронт у боротьбі за вільну Україну, проте коментувати будь-що відмовляються. Мало того – дехто навіть у намет не пускає. Одні слів не добирають – просто виштовхують у спину з намету, інші ж відправляють до невеличких стендів, на яких буцім зазначено позицію Майдану, мовляв, «ми вже достатньо наговорились, коментарі давали, а хочете щось дізнатись – читайте».
- Давно треба розчистити дорогу. Я намагалась запитати людей в наметах – цілком здорових чоловіків, які сміливо можуть іти в зону АТО – чому вони ще тут стоять. А мене відправили туди, куди вже ось кілька місяців поспіль відправляють Путіна, – бідкається Ірина.
І справді, кремезні чоловіки просиджують у наметах, чекаючи «виконання вимог Майдану», але при цьому не роблячи нічого.
Пройшовшись наметовим містечком, помічаєш стенди, на яких кольоровими фломастерами написано основні вимоги. Найперша – ухвалення нового закону про вибори.
«Майдан не розійдеться доки нова влада не виконає вимог Майдану! Парад Петра Порошенка – це «ЙОЛКА» Віктора Януковича, це засіб розгону Майдану без виконання його вимог!», «Приходь на віче – почуй правду!!! Долю своєї країни вирішуй сам!» або «Знову вибори без вибору!» – такі гасла красуються на більшості стендів. Складається враження, що всім тим, хто і досі «кантується» на майдані, просто подобається грати роль героїв, борців за справедливість. Проте гра завершилась. Держава потребує реальних дій, а не популістських заяв, спрямованих лише на привернення уваги.
Кияни проти постмайдану
Як засвідчило закрите опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 1 по 5 липня цього року, 82% киян негативно ставляться до перебування людей на майдані Незалежності, а 89% – наполягають, що барикади потрібно демонтувати.
Окрім психологічних аспектів, є чимало інших нюансів, які пов’язані з перебуванням людей на Майдані. Зокрема санітарна ситуація.
«Брудна білизна та одяг, що потребують дезактивації (утилізації), відсутність можливості для прання та дотримання правил особистої гігієни, неналежні умови приготування страв та харчування громадян, не вистачає дезінфекційних засобів, а також необхідно замінити намети», – зазначають в Держсанепідемслужбі.
Прокуратура Києва розпочала кримінальне провадження за фактом бездіяльності посадовців столичної міліції та КМДА, які не вжили дієвих заходів для забезпечення правопорядку та розблокування захоплених адмінбудівель і транспортних комунікацій в центрі Києва.
У повідомленні зазначається, що попри неодноразові публічні звернення Генерального прокурора та прокурора Києва на адресу працівників київської міліції та КМДА, ситуація в центрі столиці залишається незмінною: блокують рух транспорту, вчиняються безлади, напади на людей, інші тяжкі злочини.
Майдан має стояти!
Активісти, які були у найзапекліші дні на майдані, кажуть, що він потрібен, але зараз там чимало людей, які спекулюють на цій ідеї.
- Майдан не потрібно покидати, бо влада нас «зливає». Вони кидають наших хлопців у саме пекло, посеред поля, без засобів захисту, під снарядами терористів та Кремля, – вважає активістка Майдану, чернівчанка, яка брала участь у подіях 20 лютого, Ірина Воєвітко. – Тому він не повинен розходитися. Дійсно, зараз там ті люди, які хочуть пропіаритися, задовольнити якісь свої інтереси, також є чимало непевних людей, навіть волоцюг. Але якщо буде потрібно, то туди знову прийдуть ті, хто відстоював свободу та волю.
Нагадаємо, днями у Києві комунальники почали "зачистку" Майдану, на що так звані майданівці відреагували сутичками, заворушеннями та підготовкою нових барикад.
Олексій МИКОСЯНЧИК, Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар