
Світ сколихнув черговий скандал, пов’язаний із поширенням секретної інформації - телефонної розмови між помічником держсекретаря США Вікторією Нуланд і послом США в Україні Джеффом Пайєттом.
Під час розмови вони обговорюють останні події в Україні. Проте обурення в Європі викликав не сам зміст розмови, а риторика світових дипломатів. Голос, схожий на Вікторію Нуланд, лайкою характеризує дії Євросоюзу щодо врегулювання кризи в Україні.
В аудіозаписі телефонного дзвінка, розміщеного в Інтернеті з російськими субтитрами, голоси, що подібні Нуланд і Пайєтта, обговорюють події в Україні.
В одному місці голос Нуланд використовує ненормативну лексику, щоб висловити своє роздратування діями Євросоюзу щодо врегулювання кризи в Україні.
Окрім того, з’явилась ще одна розмова людей з голосами, що схожі на голоси генсекретаря Європейської служби зовнішньої діяльності Хельги Шмідт та представника ЄС в Україні Яна Томбінського.
У розмові нібито Шмідт обговорює з Томбінським питання санкцій ЄС щодо українських чиновників. Вона скаржиться на тиск з боку США через те, що позиція Євросоюзу в цьому занадто м'яка.
У Європі неохоче коментують цю ситуацію.
– Європейський союз надає допомогу народові України у подоланні нинішньої політичної кризи. Ми не коментуємо поширення про нібито телефонні розмови, – заявила офіційний представник глави європейської дипломатії Кетрін Ештон.
Та у США фактично визнали факт цієї розмови і вибачились перед ЄС.
Офіційний представник держдепартаменту США Дженніфер Псакі повідомила на брифінгу у Вашингтоні, що Нуланд попросила вибачення європейських партнерів за свої висловлювання.
– Я не збираюся підтверджувати або розголошувати деталі приватних розмов дипломатів. Між ними і офіційною позицією, про яку ми говоримо публічно, існує різниця, – сказала вона.
Зате канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає неприйнятними зневажливі висловлювання американських дипломатів щодо ролі ЄС у кризовій ситуації в Україні. Про це заявила її прес-секретар Крістіане Віртц.
Цей скандал навряд чи вплине на ситуацію в Україні, оскільки це вже не перше розголошення секретної інформації, яке не особливо вплинуло на геополітичну ситуацію у світі.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Думка експерта
Як водиться, коли з’являється така інформація, постає питання – кому це вигідно. Наразі, на мою думку, є дві найбільші вірогідні версії.
Насамперед, що це на користь Росії, щоб показати, що Україна є розмінною монетою і залишається об’єктом геополітики, а не суб’єктом. Але є важлива деталь, на яку вказують експерти. Оприлюднивши ці записи (які фактично визнали автентичними) було розкрито механізм, за допомогою якого цей канал прослуховували. А ефект від оприлюднення цих записів не такий серйозний, щоб жертвувати ним. Оскільки засвітивши його, втратилась можливість продовжувати контролювати світових політиків першого ешелону. Тому цей аргумент свідчить, що це може бути не російський слід.
Інша версія, що розголошення інформації спричинила американська сторона. Це пов’язано з внутрішньополітичною боротьбою всередині країни між республіканцями і демократами. Адже супервикривальних матеріалів не було оприлюднено. Можливо, США хотіли підштовхнути Європу і показати, що вони головний геополітичний гравець у світі. Тим більше, Нуланд визнала, що це була приватна розмова.
Але цю інформацію усі сторони конфлікту хочуть використати, та зі своїм знаком – «плюс» чи «мінус».
Я не бачу якихось катастрофічних наслідків для України від цього скандалу. Ця розмова лише підтвердила, що ми і так знаємо про владу і опозицію. Але це ще раз підтвердило, що самостійно ви йти з цієї кризи нам буде складно.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар