
Уночі 19 грудня студент Чернівецького професійного ліцею залізничного транспорту, піднімаючись на четвертий поверх по пожежному рукаву, не розрахував свої сили і зірвався з висоти третього поверху. На превеликий жаль, ця витівка закінчилася для нього фатально.
За попередніми даними, 21-річний Олексій Мартинюк разом зі своїм товаришем поверталися у гуртожиток близько 4-тої години ранку. Оскільки було надто пізно, вони вирішили потрапити до кімнати через вікно. Першим поліз товариш Олексія, він успішно дістався до четвертого поверху. А от Олексій не втримався.
«Швидку» викликати було вже пізно…
Як було достеменно – поки що з`ясовує слідство. Втім, у департаменті освіти і науки ЧОДА кажуть, студенти до вахтера взагалі не зверталися. Поки відомо лише те, що свідками трагедії стали п’ятеро осіб, також студенти цього навчального закладу.
- Це страшна трагедія, - каже директор департаменту освіти Чернівецької ОДА Оксана Палійчук. – Чому Олексій не поїхав додому (хлопець родом з Вашківців), а залишився у Чернівцях – невідомо. Це для нас загадка, адже більшість студентів роз`їхалася, тим паче, що то була ніч проти суботи.
У департаменті освіти кажуть, хлопці до вахтера не зверталися, а відразу ж полізли на 4 поверх
Після цього, як Олексій впав, свідки одразу знайшли вахтера і попросили викликати «швидку». Однак було вже надто пізно.
- За попередніми даними, ніхто не стукав у двері, щоби вахтер дозволив увійти у приміщення, але це повинна перевірити прокуратура. Тому стверджувати не можемо, - зазначає директор департаменту освіти і науки. – Так, гуртожитки працюють до 22.30, далі їх закривають. Але хай би там що було, вахтер не має права зачинити двері перед тими, хто живе у гуртожитку, навіть якщо студент прийде не у тому стані чи не так поводиться. Про це варто повідомити куратора групи чи адміністрацію закладу, але не пустити того, хто живе у ньому – в жодному разі.
За попередніми свідченнями, жодного шуму біля гуртожитку чи стуків у двері не було. Також, за попередніми даними експертизи, алкоголю чи наркотичних речовин у крові загиблого хлопця не виявили.
Прес-секретар відділу прокуратури Чернівецької області Наталія Соколовська каже, що експерти взяли всі необхідні зразки та проводять дослідження. Результати оприлюднять незабаром.
Українці ще живуть стереотипами
Андрій Гречанюк, кандидат філологічних наук, доцент, викладач кафедри журналістики ЧНУ
Це традиція Радянського Союзу – не пускати, закрити на засув і все, що хочеш, то і роби. Ось і склався стереотип. В українців просто не виховали культуру того, що можна вільно зайти і вийти. Обов`язково потрібно влаштувати якісь перешкоди.
- Аби така біда знову не повторилася, потрібно проводити відповідну роботу серед студентів. Тим паче, що наближаються свята, і молодь між собою активно спілкується. Потрібно говорити і з вихователями, і з кураторами, і з вахтерами, які чергуватимуть, - підсумовує О. Палійчук.
Проте молодь має дещо іншу думку – студентів не пустив до гуртожитка вахтер. Та відкрито будь-що коментувати відмовляються. Дописом на своїй сторінці у «Facebook» стосовно трагічних подій поділився чернівчанин Максим Дупешко.
- Щойно прочитав жахливу новину про смерть студента одного із чернівецьких навчальних закладів! Звісно, хлопці тисячу разів не праві, що вирішили таким чином потрапити у свою кімнату, але... Що робити хлопцям у грудневу ніч, коли їх не пускають додому??? Чому людина, котра знімає кімнату, не має права потрапити до неї тоді, коли захоче? Для чого взагалі посада вахтера? Невже дорослі люди самі не зуміють проконтролювати те, що відбувається в їхньому житлі? Скільки потрібно революцій, щоб здійснити такі елементарні зміни? Скільки потрібно змінити міністрів освіти? – написав Максим.
У трагедії винна застаріла система
Підливає олії у вогонь і те, що 21-річний студент був сімейною людиною. У нього залишилася дружина та чотиримісячна донька.
- Олексій уже здобув одну професію – стрілочник поста і здобував другу – токар-коваль, - розповідає О. Палійчук. – На нього покладали великі надії. Він був справді одним із кращих учнів.
До того ж у ліцеї про студента і слова поганого ніхто не казав. Його завжди характеризували як здібного, розумного та дисциплінованого учня. Друзі кажуть, Олексій був віруючим, тому алкоголем ніколи не зловживав. Навпаки – займався спортом. До душі хлопцеві був баскетбол, тому він частенько брав участь у спортивних змаганнях.
Педагоги так само впевнені у тому, що ця трагедія стане поштовхом до зміни старої пропускної системи у гуртожитках. Адже у більшості містах (Львів чи Київ, наприклад), вахтерів давно немає. Натомість діють електронні ключі. Маючи таку перепустку, студент без проблем заходить до гуртожитку, а час його появи фіксує електроніка.
Власне, студенти теж «за» спрощення режиму, який радше схожий на комендантську годину в тюрмі, а не гуртожитку. Вони переконані, що подібні обмеження порушують їхні права. Адже за своє житло вони платять справно. То чому повинні вигадувати тисячі причин, аби їх пропустили? Чи, ще гірше, ризикувати життям, аби лишень до кімнати дістатися?
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар