
Урядовці переконують, що розпочати підприємницьку діяльність на Буковині дуже просто: всі документи відкривають миттєво, немає жодної бюрократії, тож навіть людина, яка мало розуміється на законах, дискомфорту не відчуватиме. Утім, скарг на невміння роз'яснити, навіть елементарні речі майбутнім підприємцям, і досі багато. Це навіть незважаючи на появу багатьох сервісів: єдиних вікон, універсамів адміністративних послуг, реформування податкової тощо.
Ілля Горбань живе і працює в одному з райцентрів Чернівецької області, він з жахом згадує процедуру реєстрації свого бізнесу.
– Нещодавно закінчив університет, тож особливого досвіду в бухгалтерії та податкових бюрократичних тонкощах, чесно кажучи, не мав, - каже Ілля. – Єдине - величезне бажання заробити та маленький магазинчик, залишений у спадок від батьків. Грошей на відкриття справи потрібно немало, але я їх знайшов, а також морально підготувався до ризику, зважаючи на важку економічну ситуацію. та погодився сплачувати здирницькі податки. Відтак взявся оформлювати документи. Але виявилося, що це не так просто, як запевняють посадовці.
Коментар фахівця
Що зробити перед реєстрацією
Для того, аби бути підкованим у питаннях законодавства, майбутньому підприємцю не завадить ознайомитись із Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який і регулює цю процедуру. Окрім того, у приміщенні державного реєстратора мають висіти інформаційні плакати, у яких все детально розписано, а для заповнення заяви реєстраційної картки, заявнику дають зразок. Отримати консультації можна у службі зайнятості, де проводять чимало тренінгів та семінарів для майбутніх підприємців, або звернувшись до фахівців.
Погодився на величезні податки, але заплатити їх не дають
Хоча розпочиналося все не так вже й погано.
– Спочатку довелося вистояти годинну чергу до нашого місцевого відділення державного реєстратора, - розповідає Ілля. – Там мене розпитали, де і чим збираюся торгувати та навіть поцікавилися, чи не боюся зараз відкриватися (мовляв, кількість охочих згорнути бізнес нині сягає піку). Також розтлумачили, які податки маю сплачувати та наказали прийти за тиждень, тоді вже можна буде забрати свідоцтво про державну реєстрацію.
Свідоцтво я забрав у назначений час, але у ньому допустили декілька помилок у реквізитах, а також вказали, що основним видом економічної діяльності мого підприємства буде роздрібний продаж напоїв. Спочатку не надав цьому значення, вже вдома замислився, що це фактично означає, що якщо у магазинчику продаватиму ще й, скажімо, консерви, то це вже протизаконно. Чому ж не зробити перелік видів діяльності бодай трохи ширшим, аби він не обмежував мої можливості.
Це вже потім я дізнався, що мав би заповнити заяву та реєстраційну картку, у якій потрібно було вказати і види діяльності підприємства, і свої особисті дані. Проте, вірогідно, у реєстраторі не бажали з цим морочитися і виписали документи "з моїх слів", хоча види діяльності за класифікатором, я мав би обрати самостійно.
Заплатив податки за місяць бюрократії
Ця проблема стала гострішою уже в податковій, де відкривав єдиний податок, звідки мене відправили назад до реєстратора виправляти неточності у свідоцтві. Майже щодня доводилося стояти по декілька годин у черзі: то до реєстратора, то знову до податкової, де намагався пояснити свою проблему. Ця тяганина тривала не менше двох тижнів, причому працювати я ще не міг, бо не мав документів, відповідно жив собі у збиток.
Якщо всі документи в порядку, орган державної реєстрації має видати свідоцтво протягом 2-3 днів з моменту подачі документів
Зрештою, того дня, коли всі помилки виправили, я отримав свідоцтво про сплату єдиного податку. Але термін дії його розпочинався ще від 1 березня, відповідно, за цей місяць (за який я фактично нічого не заробив) мені потрібно сплатити податки та внески до Пенсійного фонду.
Подовжувати реєстрацію нині можуть черги
Правозахисники запевняють, що підприємці часто терплять порушення у дозвільних установах лише тому, що законодавства та своїх прав та обов'язків.
– Строк державної реєстрації фізичної особи - підприємця не повинен перевищувати двох робочих днів з дати надходження документів, - каже юрист Андрій Саламандик. – Відмовити у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця можуть лише у декількох випадках, скажімо, коли відомості, які вказані у реєстраційній картці, не відповідають відомостям у документах, що подані для проведення державної реєстрації, коли діяльність, якою хоче займатися підприємець, заборонена, а також, коли заявник вже є підприємцем.
– Зазвичай більше проблем виникає із закриттям підприємницької діяльності, оскільки тоді необхідно оббігати чимало установ та отримати безліч довідок, - каже голова Асоціації виробників Буковини Неля Малько. – А ось із реєстрацією запитань набагато менше. Хоча нещодавно великі проблеми були на Хотинщині, де державного реєстратора не було взагалі. Тож підприємцям просто ніде було реєструватися. Нині заважати може те, що в органах реєстрації черги (підприємці змінюють КВЕДи), тож процедура дещо може затягуватись.
Ірина ВОРНІЧЕСА-БАРАШКІНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар