
За даними дослідників, ризик тромбозу судин і пов’язаних із цим ускладнень стосується в Україні ледь не третини населення, у тому числі – молодих.
- Взагалі то утворення тромбу – це захисна реакція організму для зупинення кровотечі, - каже заввідділом судинної хірургії Чернівецької обласної клінічної лікарні, доктор медичних наук Дмитро Домбровський. - Якщо його утворення з цим не пов’язано, виникають хвороби. Причому – дуже важкі. Тромб у коронарних артеріях спричиняє інфаркт, в артеріях голови – інсульт, в інших може бути причиною, наприклад, ішемії кишківника, нижніх чи верхніх кінцівок тощо. У разі ж так званого відриву тромбу людина може навіть загинути.
Аспірин не дає "склеюватися" елементам крові
Процес тромбоутворення залежить від трьох факторів: зміни складу крові, травм судин і сповільнення току крові, каже Дмитро Борисович. Оскільки кров містить взаємоконтролюючі системи згортання і протизгортання, протягом дня кров кожної людини має різну густину. Вранці вона рідша, надвечір густіша.
Тромбоз - це згущення крові, через яке виникає тромб - штучна перешкода, яка заважає нормальному кровотоку
Однак після 45-50 років цей важливий регулюючий механізм дає збій, який може спричинити утворення тромбів. Щоб запобігти цьому, людям середнього віку необхідно щодня приймати препарати, які містять ацетилсаліцилову кислоту. Вона є антиагрегантом, тобто зменшує «склеювання» еритроцитів і тромбоцитів крові. Ацетилсаліцилову кислоту містить усім відомий аспірин, магнікор, кардіомагніл тощо. Але приймати їх необхідно після попередньої консультації з лікарем. Людина може мати різні захворювання, при яких самостійний прийом цих препаратів може нашкодити, викликавши, наприклад, внутрішню кровотечу.
Згортання крові посилюють запальні процеси й онкологічні захворювання, деякі препарати. Злипанню тромбоцитів крові сприяє також зловживання алкоголем. Якщо у мінімальних дозах – не більше 50 грамів на день (тобто 30 грамів чистої горілки або півсклянки натурального червоного вина), він навіть корисний, то передозування вкрай шкідливе.
Звужують судини куріння та стрес
Банани кров згущують, часник - розріджує
Антикоагулянти зменшують згортання крові, роблять її менш в’язкою. Найвідоміший і найбільш ефективний антикоагулянт - аспірин - має рослинне походження: його синтезували з кори верби. Деякі продукти мають аналогічний ефект. Це - темні сорти винограду, диня, кавун, червоне вино, риб'ячий жир, кориця, кмин.
Запобігає тромбозу журавлина, оливкова олія, лимони, насіння соняшнику, буряк, какао, риб'ячий жир і риба, цибуля й часник. З ягід помічна чорниця, малина, смородина, суниці, вишня і черешня. Утворенню згустків у крові перешкоджає магній, тому не забувайте про геркулес.
У “чорному списку” м'ясні бульйони, ковбаси, консерви, копченості, вершки, холодець, білий хліб, шипшина, чорноплідна горобина, банани, манго, волоські горіхи. Згущує кров звіробій, валеріана, кропива, деревій, кукурудзяні рильця. А ось полин, цикорій, ліщина, медунка, навпаки, цьому запобігають.
Тромб не виникає на, так би мовити, порожньому місці. Він утворюється в уражених атерослерозом судинах. Атеросклеротичні бляшки формуються внаслідок накопичення холестерину у стінці судини. Якщо бляшка розривається, місце розриву відразу заліплюється спеціальними клітинами крові – тромбоцитами, на них нашаровується білок фібрин і виникає тромб.
Атеросклероз, у свою чергу, виникає через зловживання жирною, смаженою їжею і, хоч як це дивно, голодуванням, каже Д. Домбровський. Адже голодувати треба вміти. Входити у нього потрібно поступово і так само виходити. Натомість багато хто після закінчення посту буквально об’їдається смаколиками, внаслідок чого страждають усі органи і системи організму.
Звужують судини куріння та стрес. Навіть одна цигарка зменшує просвіт судин на цілу добу. Оскільки однією, як правило, курці за день не обходяться, а курять із дня у день, то звуження їхніх судин стає хронічним.
Емоційні стреси, образи, злість і накопичуваний протягом тривалого часу негатив також є фактором тромбоутворення. Стрес супроводжується викидом у судини великої кількості адреналіну. Через це вони звужуються і якщо людина не навчиться регулювати свій психоемоційний стан, то повторення стресових ситуацій може стати причиною інфаркту, інсульту або гіпертонії.
Рух – це життя
Крім ушкодження судин і зміни складу крові, важливим фактором тромбоутворення є сповільнення току крові. Це може бути наслідком малорухливого способу життя. Якщо робота пов’язана з сидінням і людина при цьому мало рухається, не займається спортом, у неї може виникнути застій крові у венах ніг, що є причиною тромбофлебіту – запалення й тромбозу вен на ногах. Нерідко це захворювання може стати причиною закупорювання тромбами життєво важливих судин. Хоча наслідки страшні, запобігти їм цілком можливо. Достатньо вести активний спосіб життя, займатися фізкультурою, якомога більше ходити пішки і, за можливості, бодай раз на тиждень займатися плаванням.
Анна ГАРГАЛЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар