
Музей-садибу у селі Чортория, що на Кіцманщині, відкрили до п’ятдесятиліття від дня народження Івана Миколайчука. Ініціатором його створення була методист Чернівецького обласного краєзнавчого музею Євдокія Антонюк.
- Якось я поїхала на курси підвищення кваліфікації до Києва і нас повезли у Сосницю до музею О. Довженка, - пригадує Євдокія Антонюк. - І я одразу відчула, що таке треба і для Миколайчука зробити. Голова колгоспу Брусниці пообіцяв допомогти. З родичами Івана мені допоміг зустрітися його тесть Іван Тодорович Карп’юк. Коли приїхали у Чорторию, мені все аж похололо всередині, бо побачила, що старої хати, в якій ми хотіли зробити музей, нема. Я вже бачу, що дарма приїхала. Але все-таки вирішила запитати маму Івана Катерину Олексіївну. А вона мені так просто: «Та добре, а де?» А я кажу: «А там, де стара хата була, можна?» А вона мені: «А я де буду грядки класти?». Я не могла обіцяти будувати нову хату. І що робити тоді не знала. Але через деякий час у селі Сергії, що на Путильщині, я зустріла теслярів, які відтворювали деталі садиби Лук’яна Кобилиці, і запитала їх, чи могли б вони збудувати хату для Івана Миколайчука. Вони погодилися знайти матеріал і безкоштовно збудувати хату. Коли приїхала знову до Брусниці і розповіла про те, що є люди, які згодилися побудувати нову хату для музею, один із тамтешніх газдів відповів: «А ми що без рук чи без ніг? Ми самі хату збудуємо». Тоді ж зробили креслення хати, опис того, що було у помешканні. Чиновники ж перед будівництвом виділили землю до Черемошу і помало то все налагодилося.
Цьогоріч пам'ять буковинського актора, режисера та сценариста Івана Миколайчука вшанують у рідній Чорториї скромно.
Музейники поміж іншим нагадують, що було б добре розширити садибу.
- У Чорториї хата не опалюється і ми мріємо, щоб була збудована літературна частина садиби, щоб мати можливість там зберігати матеріали, які наразі є в Краєзнавчому музеї, - зазначає Є. Антонюк.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар