
– Усе насправді дуже сумно і погано. За 40 хвилин випала місячна норма опадів. Такого 50 років ніхто не пам’ятає. 30% ґрунтових доріг у місті розмито, асфальтні шляхи менше постраждали, десятки обійсть підтоплено. Були такі пориви вітру, що дерева попадали у садках, школах, приватних садибах. Чимало поламано плодових дерев, – розповів міський голова Кіцманя Сергій Булега. – Збитки ми лише почали підраховувати, наразі ліквідовуємо наслідки. Але можна говорити, що, враховуючи зруйновані дороги тощо, йдеться від сотень до мільйонів гривень збитків.
За словами міського голови, коштів на ліквідацію наслідків стихії в бюджеті немає. Лише працівники ДСНС оперативно відреагували і кинули свої сили на розчищення дерев, що впали. Іншої жодної підтримки місто не отримало.
– Ніхто нічого не обіцяє. Місто залишилось сам-на-сам зі своїми проблемами. Жодні органи не висловили нам своєї підтримки, крім ДСНС, яким ми дуже вдячні, – продовжує Сергій Борисович. – Прикро, що малі міста залишаються без допомоги у скрутній ситуації.
Наразі чекати допомоги від центральної чи місцевої влади годі, адже те, що відбулось в районі, не визначено як стихійне лихо. Це, виявляється, природна аномалія.
Чого чекати буковинцям від повені з Європи
– Стихійного лиха не було, це була справді надзвичайна природна аномалія. Щоб отримати юридичний статус стихійного сила, відповідний висновок має надати Державна служба України з надзвичайних ситуацій, а Кабінет Міністрів – затвердити, – зауважив голова Кіцманської РДА Олег Унгурян. – Гроші передбачено у сільській, міській, районній та обласній радах на випадок непланового втручання, простіше кажучи, резервний фонд. Але його використання затверджують депутати згідно з відповіднимих положеннями. Цей випадок під жоден з них не підпадає. Збитки фізичним особам відшкодовуються лише згідно з постановою Кабміну. У місцевому бюджеті такого не передбачено.
За словами керівника району, було створено оперативний штаб, він координує роботу з розчищення доріг та будівель, відкачування води, відновлення електропостачання, усунення наслідків дощу та вітру. А літньому мешканцю Ошихлібів, у якого затопило хату, запропонували переїхати в інше місце.
Проте населенню створені штаби навряд чи допоможуть врятувати пошкоджений врожай, відновити підтоплені оселі, сільгоспбудівлі, змиті паркани.
– Такого дощу не пам’ятаю, ми потрапили в епіцентр цього лиха. Вода зійшла з горбів, городи змило, на їхньому місті утворились стадіони, у два будинки зайшла вода. Загалом постраждало 12 обійсть та замулило церковне подвір’я, – каже сільський голова Іванківців Олексій Добровольський. – У хатах пошкоджено майно, намулу всередині було на 10 сантиметрів. Також дуже замулило городи, врожай геть втрачено. У криницях повно води. Добре, що вдалось вивести велику рогату худобу, вона не постраждала, лише є підтоплення домашньої птиці. Вчора приїздила комісія, складаємо акти та рахуємо збитки.
Не краща ситуація у селі Суховерхів. Затоплені городи, підтоплені будинки, змиті дороги.
– У селі були затоплені городи, дороги, тиск води з горба був такий потужний, що паркани відхиляв, – наголосила спеціаліст-землевпорядник села Суховерхів Людмила Кравчук. – Вода йшла дорогами зверху, вирила великі ями. Дороги як такої немає. На городи людям нанесло чимало гравію, замулило їх. Не знаю, чи вдасться врятувати там хоч якусь городину.
Першими ліквідовувати наслідки стихії (навіть якщо офіційно їй не надано такого статусу) прийшли рятувальники. Найважливішими наразі завданнями перед ними є зрізування дерев, що впали, чи можуть впасти, та відкачування води з підвалів, криниць, об’єктів інфраструктури.
– У ліквідації наслідків дощу та вітру задіяно дві одиниці техніки та 10 людей особового складу. Працюємо спільно з міською радою, РДА та комунальними установами Кіцманя, – підтвердив начальник Кіцманського районного підрозділу ДСНС Віктор Колодрівський. – Ми зрізаємо дерева, відкачуємо воду з підвалів та колодязів та повідомляємо СЕС для знезараження. За необхідності будемо виїжджати в села, які постраждали через негоду, залучатимемо наше обладнання для помпування води.
Загалом у районі тією чи іншою мірою постраждали Кіцмань, села Суховерхів, Іванківці, Ошихліби, Гаврилівці, Шишківці. А у Верхніх Станівцях, Брусниці та Дубівцях, окрім того, розпилювали та розчищали дерева.
Незважаючи на негоду та постраждалий від неї район, обласна влада навіть не вважала за потрібне прокоментувати це стихійне лихо. До них вода ж бо не дісталась.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Фото Дмитра Сухарика








Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар