
Політичні події в країні ще більше загострили економічні проблеми, які, між тим, назрівали вже давно. Височезний курс долара, який чи не щодня б’є рекорди, порожня казна, обмеження банків – все це налякало українців та ще раз підтвердило, що гривня нині дуже слабка. Наприкінці минулого тижня вкладники фінустанов кинулися забирати свої депозити. Банкіри кажуть, що ця тенденція триває вже довго, проте саме 19-21 лютого відбувся такий собі пік переляканих вкладників. Люди бояться, що не зможуть зняти гроші з рахунків через те, що у країні так неспокійно. Утім, ажіотаж спричинив проблеми з видачею готівки, і тим ще більше перелякав людей.
– Ще у січні, злякавшись девальвації гривні і чуток про те, що Нацбанк знову обмежить можливості дострокового зняття депозитів, українці почали активно забирати їх з банків, зокрема відплив депозитів з банків склав 7,2 млрд. грн. За тиждень, що минув, українці зняли з депозитів майже 30 млрд. грн., це майже 7% від всіх вкладів, - повідомив новообраний голова НБУ Степан Кубів.
Банкіри своєю чергою, як можуть, запевняють, що нині паніка вже не така сильна, та й причин для ажіотажу немає. Керівник регіонального прес-офісу комерційного банку Вадим Шумейко запевняє, що ситуація з депозитами вже зараз стабілізується. І хоча останніми днями деяких наших вкладників охопило хвилювання, і вони розірвали депозити достроково, втративши при цьому відсотки, нині ці люди несуть зняті гроші назад до банку.
Депозитна паніка не вигідна ані банкірам, ані економіці загалом
Банки йдуть на поступки, тим, хто перелякався та забрав гроші, і пропонують зберегти всі проценти тим при поновленні договору до 7 березня. Окрім того, зросли і ставки за депозитами: у деяких банках пропонують вкласти гривню під 26% річних. А це свідчить про те, що фінустановам дуже потрібні кошти. Взагалі ситуацію намагаються заспокоїти, як тільки можуть, адже неврівноваженість клієнтів лише ускладнює становище.
Та хай би що казали, довіра до них нині дуже низька. І у людей, які переживають за свої кошти, підстави для хвилювань є. Хоча, звичайно, їхня недовіра може спричинити ще гірші наслідки.
– Паніка серед населення може обвалити банківський сектор, призвести його до банкрутства — спочатку один-два банки, а потім піде ланцюгова реакція, - каже старший менеджер ТОВ "Кредит Консалтинг" Дмитро Дробот. - Політична нестабільність провокує українців на паніку. Окрім того, простим людям доводиться платити за революцію, адже нестабільність спричинена саме політичний неспокій. Як показує практика, у такий час населення не поспішає розміщувати гроші на депозити, скоріше, навпаки, люди хочуть забрати гроші та притримувати готівку, аби контролювати стан справ. Нацбанк своєю чергою для того, щоб не було проблем з погашенням депозитів для українців, тримає на високому рівні ліквідність банківської системи. Тому українцям потрібно самим вирішувати, що робити з коштами.
Як зберегти гроші
У ситуації, що склалася, найбільш логічне запитання для людей, у яких є бодай якісь заощадження, куди вкласти їх і як надійно зберегти, аби не знищила інфляція або девальвація національної валюти.
- Хай би як економіка потребувала ваших грошей, хвилювання за їхню долю є абсолютно нормальними та обґрунтованими. Тому вирішувати, що з ними робити, – особиста справа кожного. Не варто зберігати у гривні, бо вона на правду, слабка.
Ірина ВОРНІЧЕСА-БАРАШКІНА
Куди вкласти заощадження (якщо вони є)
Якщо зараз придбати нерухомість за прийнятною ціною, це може бути хорошою інвестицією.
- Щоправда, вона має бути ліквідною і мати хорошу якість - каже фінансовий радник Євген Житарюк. – Якщо б я шукав об’єкт для вкладень, то надав би перевагу саме житлу, адже воно, на відміну від валюти, має менше ризиків для зниження вартості.
Вартість житла на Буковині поки що не змінилася, - каже директор АН Сергій Босовик.
Багато хто вважає, що гривневі заощадження краще перевести у валюту. Касир комерційного банку Марина С. розповідає, що нині попит, зокрема на долар, дуже високий, щодня приходить дуже багато людей, які хочуть купити валюту. Проте долара фактично нема, тож не можемо їм допомогти нічим.
На думку експертів, долар і справді укріплюється, проте поспішати не потрібно. По-перше, купити достатню кількість зараз не вдасться (принаймні офіційно). Окрім того, ймовірніш, ви втратите, адже за такого високого курсу, вірогідність «відкату» дуже велика, найбільш вочевидь, за деякий час курс знизиться.
Депозит – проста та доступна варіація для вкладень. Проте потрібно ретельно обирати банківську установу та валюту, у якій розмістити гроші. Якщо все правильно прорахувати, можна якщо не отримати, то бодай не втратити заощадження.
Інструменти для диверсифікації вкладів начебто і є: окрім традиційних депозитів, можна направити кошти на ринок золота, придбавши злитки або інвестиційні монети. Можна купити облігації внутрішньої державної позики, валютні державні сертифікати або ж інші корпоративні та муніципальні облігації. Можна купити акції українських компаній чи інвестиційні сертифікати різноманітних інститутів спільного інвестування, або ж стати вкладником кредитної спілки. Усі зазначені операції в Україні проводять офіційно і на законних підставах. Проте, на жаль, вони малодоступні та недостатньо ліквідні.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар