
Село Чагор на Буковині засновано наприкінці XVIII століття. Та людське поселення було тут ще з давніх-давен, адже саме в Чагрі розкопали найбільше цінних археологічних знахідок аж шістьох стародавніх культур. На правому березі річки Кісся в урочищі Багна – поселення трипільської та комарівської культур. На лівому березі річки Дереглуй, в урочищі Левада – поселення трипільської, лукашівської, слов’янської та давньоруської культур. На лівому березі річки Дереглуй, в урочищі Селище – поселення трипільської, слов’янської культур карпатських курганів. На тому ж березі, на мису, утвореному річкою Дереглуй та річкою Коровля, – поселення слов’янської культури. На лівому березі Коровлі, в урочищі Селище – поселення культури карпатських курганів. Між селами Чагор і Остриця знайшли слов'янське поселення Кодин. У селі проводив розкопки відомий археолог Борис Тимощук.
Чагор - село підприємців та історичних знахідок
- У нас можна знайти чимало цікавого. Саме тому у школі відкрили гурток "Юний археолог", першу в районі шкільну кафедру, учні брали участь в реальних розкопках, їздили в Хотин і це їм дуже подобалось, - запевняє вчитель історії Чагорської ЗОШ Володимир Яловко. - Зараз розкопок в селі вже немає, та часом з учнями виходимо на так звані археологічні розвідки, йдемо на зорані поля і шукаємо. Так вдається знайти чимало цікавого - давні монети, уламки кераміки і т. ін. Загалом серед найвідоміших знахідок в Чагрі - монета римського імператора Трояна, який правив наприкінці першого століття. Також знайшли уламок скам'янілого дерева, матеріалу дуже багато. Навіть на власному городі знайшов монету Наполеона ІІІ. А учні самотужки зняли два фільми про власні розкопки.
Окрім археологічного багатства, цікава й сама історія Чагра. Пан Володимир розповів, що існує три популярні версії походження назви села. Перша - землі назвали так через те, що вони належали Чернівецькому митрополитові Чагірці, який мав тут свій маєток. Друга - пастухи випасали худобу і вигукували "Ча-ча-ча" і "Гор-гор-гор". Ще одна про те, що на місцях де випасали худобу, росло багато чагарників.
Ірина БЄЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар