
Про те, що існують певні домовленості між лікарями і фармацевтичними фірмами, не знають хіба що дуже наївні. Пацієнти давно сприймають це як прикрий незворотний факт.
Про те, як саме працює цей механізм і скільки таким чином можуть заробити люди у білих халатах, «Погляду» погодився розповісти колишній фармацевтичний агент Олексій Високий.
Притягти до відповідальності неможливо
- Зрозуміло, що основна і чи не єдина мета фармацевтичних компаній – продати якомога більше ліків, - говорить Олексій. – Для цього наймають спеціальних людей, проте офіційно на роботі вони не числяться, або ж їх оформлюють як менеджерів чи рекламних агентів, навіть створюють додаткові приватні підприємства. Зарплату такі працівники отримують просто на руки або ж через якісь ліві банки. Тож, врешті, притягнути до відповідальності учасників цієї змови майже нереально, адже за законом, вони мають право просто інформувати лікарів про нові препарати.
Лікарі завжди кажуть «так»
Напевне, ще є принципові й непорушні медики, які не погоджуються на будь-які провокації, утім нашому співрозмовнику такі не трапилися.
Близько 300 нових медичних препаратів випробовують на українцях щороку
- У мене не було випадків, коли лікарі навідріз відмовлялися від співпраці. Іноді їх не влаштовує якась певна фірма, але загалом таку систему вони сприймають залюбки. Приходячи у медичну установу, агент іде до керівництва – головного лікаря чи заввідділенням, а вже потім проводить бесіди з лікарями. Більшість таких агентів або колишні медики, або студенти медичного університету, які добре знають лікарів і розуміють. до кого варто підходити, а до кого ні. Мені вдавалося заробити за місяць від трьох до шести тисяч гривень. Матеріальна вигода лікарів іноді обмежується канцелярським приладдям, халатами чи парасольками, проте частіше - це гроші.
Експерименти на пацієнтах
Дільничний лікар однієї з міських поліклінік погоджується, що чимало медиків не зупиняються перед тим, щоб рекомендувати певні препарати пацієнтам, проте на його думку, це можна робити із розумом.
– Пацієнти вважають, що працівники медичної галузі злісні хабарники, - говорить лікар, - хоча все це дуже відносно. Здебільшого медики працюють багато, а за відповідальну і важку роботу отримують мізер. Звісно, багатьом хочеться підзаробити. До речі, співпрацюючи з виробниками ліків, не завжди можна отримати шалені гроші, як дехто вважає. Зазвичай це додаткові 600-1000 гривень на місяць. Зашкодити здоров’ю пацієнта така співпраця може, тільки якщо лікар повний ідіот. Єдине, що лікування може обійтися дорожче, проте не завжди. Я сам вирішую з якими компаніями співпрацювати і намагаюся вибирати ті, які випускають кращі ліки. Виписую їх лише тоді, коли вони необхідні, питаю у пацієнтів про фінансові можливості. Звичайно, ми експериментуємо. Виписуємо різні препарати і обираємо ті, що дали кращий результат. Якби цього не робили медики, люди б займалися такими експериментами самостійно, без нагляду лікаря, що іще небезпечніше.
Представники фармацевтичних фірм можуть заробляти до 67 тисяч на місяць
Домовленість з лікарем – лише половина роботи. Препарат, який просувають, має бути в аптеці. Для цього іноді просто підходять до провізора з шоколадкою і проханням повідомити власника, що з десяток відвідувачів питали про ті чи інші ліки. Замовляти препарат в аптеках і виписувати його у поліклініках мають одночасно – це і є найважча частина роботи.
Чи добросовісно лікарі «впарюють» пацієнтам мікстуру, фармацевтичні агенти перевіряють. Якщо пацієнт отримує ін’єкційні препарати у відділенні, усі ампули та упаковки повертають агентам. Також вони суворо слідкують за обсягом продажу. Якщо він не зростає, можуть і не заплатити.
- Попри усі ці корупційні схеми, люди купують ті препарати, які їм подобаються. Інша річ – реанімація, хірургія, коли пацієнт навіть не в курсі, що йому вкололи… Раніше лікарі співпрацювали безпосередньо з аптеками, проте тепер це не вигідно, адже аптечних закладів надто багато і у пацієнтів є широкий вибір. Доки список препаратів, які продають лише за рецептом такий вузький (значно менший, ніж в Європейських країнах), а ті, що входять до списку рецептурних, все одно відпускають просто так, аптеки можуть заробляти колосальні гроші незалежно від лікарів.
Ольга СКЛЯРЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар