
Сьогоднішня ситуація в Україні мало чим відрізняється від періоду великої американської депресії. Хіба що, на щастя, не відбувається масової трудової міграції з депресивних регіонів країни в більш-менш стабільні. Економіка переважно перебуває в тіні, а працівники у своїй більшості практично не захищені від порушень їх законних прав.
Однак це лише одна сторона медалі. Натомість малий та середній бізнес в Україні перебуває під неймовірним податковим тягарем. А якщо врахувати розмір усіх необхідних відрахувань, які сплачує бізнесмен, то варіантів залишається не так вже й багато. Або ж припиняти свою діяльність, поповнюючи когорту безробітних, або сплачувати усі необхідні відрахування і ледве жевріти, постійно перебуваючи у боргах та кредитах, або ж переводити свій бізнес у тінь. Це жорстокі реалії сьогоднішньої економічної ситуації в державі.
– Статистика жахлива. Порушення трудового законодавства виявлені майже на всіх перевірених підприємствах – більше 95%, – заявив днями заступник глави Державної податкової служби України Олександр Клименко. – Кожен п’ятий роботодавець виплачує зарплату нижче прожиткового мінімуму, ще більший відсоток підприємств видає гроші "в конвертах", ухиляючись від податків.
Зрозуміло, що це впливає на недофінансування соціальних програм, невчасну виплату пенсій, різноманітних надбавок тощо. Проте навряд чи можна розв’язати цю проблему одними лише репресивними методами: штрафами, перевірками. Необхідно реформувати як податкове законодавство, так й інших законів та підзаконних актів. Окрім того, потрібне стимулювання підприємців, аби ті не ухилялись від працевлаштування найманих осіб та виплачували їм гідну та прозору зарплатню.
Навантаження на фонд заробітної плати становить 40% і більше. Плюс – відрахування до Пенсійного фонду
У Чернівецькій області ситуація лише віддзеркалює стан справ в Україні. Сотні підприємств області систематично порушують трудове законодавство.
– В області налічується 636 підприємств, які впродовж 2010-2011 років виплачували заробітну плату в менших від законодавчо встановленого мінімального рівня розмірах, – повідомив начальник відділу оподаткування фізичних осіб ДПА в області Олег Федишин. – З них у Чернівцях налічується 427 таких підприємств, у Хотинському районі – 35, у Вижницькому – 31. Найбільше порушників виявлено у сфері торгівлі та будівництва.
За словами податківців, за вісім місяців цього року працівниками державної податкової служби спільно з іншими органами місцевої влади виявлено 72 випадки виплати заробітної плати у “конвертах”.
– Не треба робити з підприємців злочинців, – каже голова правління Чернівецького міського центру захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу Ігор Кухарчук. – У своїй основі вони законослухняні люди. Чому виплачують зарплату в конвертах? Все просто. Величезний тягар оподаткування на заробітну плату. Ми подавали пропозиції, щоб податок на зарплатню був не більше 25% з обов’язковим страхуванням працівника. Наразі ж він становить 40% і вище. Плюс значні пенсійні внески.
Підприємці змушені виживати і йти на такі порушення. Неможливо 20 років перебувати в так званому перехідному періоді, коли кволий бізнес винаходив різні схеми щоби не сплачувати податки та відрахування. Таку ситуацію не реально змінити за день, особливо коли немає соціального діалогу між підприємцями та фіскальними органами.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар