
Не встиг Центрвиборчком зареєструвати всіх охочих всістися у заповітні депутатські крісла, як потенційні парламентарі заполонили своїм передвиборчим мотлохом все, що тільки змогли. Власне, білборди з обличчями тих, хто наввипередки обіцяє нам світле майбутнє, з’явилися ще близько місяця тому і навіть вже встигли добряче набриднути електорату. Власне, як і намети з політичними гаслами, на котрі вже ніхто не купується, і вуличні агітатори, які, наче чорт із табакерки, вистрибують з-за рогу, тицяючи якісь газетки і календарики. Втім, все це сприймається так лише з точки зору розпещеного українського виборця, котрий ходить на дільниці частіше, ніж треба було б. А ось для політичних заробітчан вибори – золота пора. Принаймні так було раніше.
Якщо порівнювати із парламентськими виборами 2012-го року, цього року кількість мажоритарників і партій, котрі йдуть у Раду, дещо більша. Відтак і вакансій для охочих підзаробити на виборах більше. Зрештою, і зарплати партії обіцяють непогані, але шукають тих, хто працюватиме за ідею.
За роботу на 2-3 дні безпосередньо під час виборів - після їхнього закінчення однією сумою
Якщо не зважати на кілька політичних партій, які одразу попереджають, щоб оплати за працю не чекали, бо ж у країні війна, заробити цього разу можна орієнтовно 200-300 гривень на день, залежно від партії. Найкращі заробітки пропонують ті партії, котрі мають найбільше шансів пройти до Верховної Ради.
Отже, про все по черзі. Роботу спостерігачів на виборах, яка передбачає контроль за процесом волевиявлення на дільницях, складання та перевірка списків виборців, оплачують по-різному. Залежить від того, хто найняв. Партії та мажоритарники пропонують 250 гривень за день. Якщо делегує громадська організація (наша чи міжнародна) як незалежного спостерігача, можна розраховувати на 300 гривень за кожен день роботи.
Думки вголос
Чи заробляли на виборах?
Не заробляла ніколи. Думаю, що роздавати передвиборчі програмки треба лише у тому випадку, коли ти дійсно підтримуєш конкретного кандидата. Заради збагачення зраджувати свої переконання не варто. Та й не заробиш на цьому багато.
Свого часу чергував на виборчій дільниці. Довелось просидіти там тиждень, та й робота нудна – бланки заповнювати. Хоча платили непогано. Зайві гроші ніколи не завадять. Зараз хотів піти агітатором у намети, але мерзнути на вулиці за той мізер не дуже й хочеться.
Як і будь-який студент, я шукаю можливості підзаробити. Вибори – чудова нагода, скористуватись якою просто необхідно. Як на мене, немає нічого поганого в тому, що я постою кілька днів у наметі й роздаватиму передвиборчі програми. Хоч чимось політики допоможуть народу. Як не я піду, то хтось інший.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
Чи не найпопулярнішою, особливо серед найбільш вразливих верств населення – пенсіонерів та студентів, є робота агітаторами. Тут все просто: мають на увазі роботу в палатках на вулиці, роздавання буклетів та флаєрів, відвідини мешканців того чи іншого району з метою донесення інформації про кандидата тощо. Платять за таку роботу 20-25 гривень за годину. Для роботи у наметах надають перевагу пенсіонеркам, особливо тим, що вже мають подібний досвід. А ті, що ідейні – взагалі на вагу золота, бо можуть сидіти у наметах за ідею.
Є така робота – на мітинги ходити. Учасники мітингів отримують приблизно стільки ж, як і агітатори. Однак обов’язки у них інші. Від них вимагають бути присутніми на з’їздах партії, зустрічах кандидатів з електоратом. Вони також мають брати участь у мітингах, зборах, підтримувати кандидата на вулиці, їздити з ним і представниками партії до різних населених пунктів тощо.
Щодо тенденцій оплати роботи на цьогорічних виборах, то видавати зароблене будуть по-різному. Вакансії, котрі передбачають зайнятість на кілька місяців, оплачуватимуть кожного місяця. За роботу на 2-3 дні безпосередньо під час виборів – після їхнього закінчення однією сумою. Одноденні вакансії оплачуватимуть щодня.
Зауважимо, зазначені суми тільки приблизні. Їх розповіли вже найняті на роботу на виборах люди. Приблизні вони тому, що саме стільки усно пообіцяли платити їм кандидати і партії. За офіційну роботу на виборах платитимуть значно більші суми, зазначені в трудових угодах.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар