
У травні число безробітних громадян, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості, скоротилося майже на 10%, або 75 тис людей. Зниження рівня безробіття, що продовжується три місяці, пояснюється зростанням зайнятості в сільському господарстві і туризмі, а також залученням міських жителів до громадських робіт. Така тенденція продовжиться лише до осені, упевнені експерти.
Рівень офіційно зареєстрованих безробітних знижується вже третій місяць підряд. Як повідомили в Державній службі зайнятості (ДСЗ), до 1 червня число безробітних громадян, що перебувають на обліку, становило 752 тис, зменшившись за місяць одразу на 9,1%, або 75,4 тис. Скоротилося число безробітних робочих професій - на 37,8 тис (до 376,4 тис), без професії або спеціальної підготовки - на 23 тис (до 149,7 тис), службовців - на 14,6 тис (до 225,9 тис).
Кількість вакансій залишилася практично незмінною - 85,3 тис (зростання на 200 робочих місць). Найбільший попит у роботодавців, як і в попередні місяці, був на робочі спеціальності, але кількість пропонованих робочих місць скоротилася лише на 600. Службовцям і громадянам без спецпідготовки на початок літа пропонували 30,3 тис і 14,7 тис вакансій відповідно.
Не дивлячись на те, що кількість вакансій практично не змінюється, в травні ДСЗ вдалося знайти роботу 73,2 тис людей (за п'ять місяців працевлаштовано 318,4 тис людей), тоді як в квітні - 93 тис. Найбільший приплив робочої сили спостерігався на оплачуваних громадських роботах - задіяно 122,7 тис (+24,8 тис за травень).
Як повідомили в прес-службі ДСЗ, високий попит на громадські роботи - ремонтні, соціальні і впорядкування територій, - а також загальне скорочення безробіття пов'язані із збільшенням зайнятості в сільському господарстві і переорієнтацією частини безробітних на підсобні господарства. Експерти згодні з думкою представників служби зайнятості і упевнені, що тенденція зменшення числа безробітних - тимчасова.
За словами аналітика Бюро економічних і соціальних досліджень Олени Осинкиної, вже восени реальний рівень безробіття перевищить 8% (на 1 травня офіційна цифра складала 2,9%). Крім зайнятих у сфері туризму і збирання врожаю, на ринку праці опиняться випускники вузів і середніх шкіл. "Безробіття серед молоді найбільш високе - близько 13%, тому вони, швидше за все, тиснутимуть на ринок зайнятості", - пояснила Осинкина.
Крім того, експерт прогнозує, що підприємства, що намагалися мінімізувати витрати за рахунок переведення співробітників на неповний робочий день або надання їм неоплачуваних відпусток, можуть піти на звільнення. "Оборотних коштів не вистачає, економіка не стабілізується, а уряд нічого не робить, тому вони вимушені ухвалювати такі рішення", - зазначає Осинкина.
Провідний науковий співробітник Інституту демографії НАНУ Лідія Ткаченко вважає, що тяжка ситуація в промисловості, яка залишається неконкурентною і найбільш енергоємною, може спричинити ще одну хвилю звільнень і вплинути на ринок зайнятості. "У підприємств технології старі, тому уряд повинен піти на закриття таких підприємств і створення нових робочих місць, наприклад в технопарках", - говорить вона і додає, що ще частина безробітних зможе заробити на передвиборній кампанії.
Раніше повідомлялося, що у квітні рівень безробіття в Україні знизився з 3,1% до 2,9%. Таку інформацію оприлюднив Державний комітет статистики. Виходячи з даних Держкомстату, з початку року кількість безробітних не росте: у січні і лютому показник складав 3,2%, в березні - 3,1% населення працездатного віку.
Проте для вітчизняних аналітиків показник безробіття, розрахований Держкомстатом, не є репрезентативним. "Держкомстат враховує тільки офіційно зареєстрованих безробітних, а у нас немає масової традиції при звільненні реєструватися на біржі праці", - пояснює економіст інвесткомпанії "Конкорд Капітал" Андрій Пархоменко. За словами аналітика, краще орієнтуватися на щоквартальні показники Міжнародної організації праці, які також наводить Держкомстат.
СТБ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар