
Нова податкова реформа остаточно «доб`є» половину населення України, а фраза «затягуємо паски» у декого викликає вже нервове сіпання та бажання затягти ці паски на шиях у наших керівників. Власне, черговим податковим подарунком для людей є підвищення ставки ПДВ на ліки з 7 до 20 відсотків. А чом би і ні, вважають посадовці. Якщо економити, то на всьому. В тому числі на здоров`ї.
Таким чином ні з чим залишаються тисячі пацієнтів, котрі і так платять занадто багато. Бо і справді, це товар, від якого неможливо відмовитися. Звісно, легку застуду можна підлікувати чаєм з калини та малиновим варенням. А якщо хворі нирки? Серце? Є діабет? Онкохвороби? Відмовитися від препарату, навіть якщо за нього доведеться заплатити на 13% більше, не зможе ніхто. Тим паче, якщо він життєво необхідний.
Найбільше ця податкова новація вдарить по незахищених верствах населення. Втім, нині до вартості ліків вразливі абсолютно всі українці.
Микола Михайлов, директор фармацевтичної компанії каже, що підвищення ПДВ стосується всіх ліків. І, відповідно, це суттєво вплине на ціну.
- 20% це дуже багато, колосально багато, - продовжує М. Михайлов. - Не варто так підвищувати ПДВ. Але люди змушені будуть купувати ліки, це ж не задля задоволення. Навіть якщо ціни злетять, це нікого не цікавитиме. Іншого виходу не буде, тим паче, що долар знову стрибає вверх.
- Під прес потраплять ті, у кого є більше, ніж одна хвороба, та хронічно хворі, адже від ліків вони відмовитися не зможуть, - каже Тарас Городенський, лікар-діагност КМУ «Міська поліклініка №3». – Звісно, можна дорогі препарати
Думки вголос
Чи завжди можете купити ті ліки, які потрібно?
Намагаюся шукати українські відповідники дорогим імпортним лікам. Звісно, не завжди це вдається, а коштів на якісь невідкладні препарати вистачає не завжди. Тому нічого іншого не залишається, як економити на чомусь, аби купити ті ліки, які треба.
Звісно, ні, раніше люди мліли, коли чули діагноз, а зараз мліють, коли бачать чек в аптеці. Нині лікування навіть звичайної застуди обходиться у гривень 200 як мінімум. Але ліки це те, без чого не обійдешся. Тому є гроші чи нема – якщо потрібно, їх купують.
Не завжди беру те, що назначає лікар, адже іноді ціни надто високі. Та одного разу це «вилізло боком». З усіх призначених препаратів, як потім мені пояснили, я не придбала основний, адже він був дуже дорогим. І, звісно, ефекту від такого лікування не було взагалі. Тільки дарма витрачені гроші.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
замінювати українськими відповідниками. Але з нашими ліками – це гра у лотерею. Вони можуть або допомогти, або зашкодити. У кращому разі ефекту просто не буде. Хоча в Україні підробляють найчастіше або дуже дорогі імпортні препарати, або ті, котрі найкраще продаються. До того ж продавець, адже фармацевтами їх важко назвати, не знає, що він продає. Власник може знати, але не скаже. Ліки у нас тестують недосконало. На місцях роблять примітивні тести – ліки нюхають, розводять водою і так далі. Тобто контролю на рівні пацієнта немає.
За ліки просять як за коштовності
Податкові пільги на ліки є у багатьох країнах Європи, але вони не суттєві. Наприклад, ставка ПДВ у Польщі становить 8%, в Естонії – 4%, а у Великобританії медичні препарати не обкладаються ПДВ взагалі. І це при тому, що естонці, поляки чи британці, приходячи в аптеку, за ліки або не сплачують нічого, або лише частину вартості. Решту ж віддає страхова компанія чи держава. І там людина, захворівши, не сушить мозок, де їй взяти сотню-дві на лікування.
- Був випадок коли чоловікові, після інфаркту, потрібно було приймати препарат «Плавікс» для розрідження крові. У нас необхідна доза коштувала 400 гривень. А у Польщі – 98, - каже Т. Городенський. – І наш рецепт, написаний українською, лише діюча речовина – латиною, у Польщі прийняли та вільно продали препарат. Зате у Чернівцях, якщо рецепт виписали у районі, ліки не продадуть.
Нині нова податкова реформа піднімає ПДВ ще на вищий рівень, ніж в Угорщині, Німеччині та Франції, перекидаючи все на плечі і без того бідних пацієнтів. Може це і крок до Європи. Хоча дуже сумнівний. Там діє страхова медицина. Україні ж до неї ще далеко, і викидати з сімейного бюджету тисячі гривень на лікування не кожен зможе.
А у нас одне реформують за рахунок іншого. Хочуть підтягнути економіку – б’ють по здоров`ю пересічної людини.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар