
Нерухомість у Чернівцях навряд чи колись можна було вважати дешевою. Але за останні півроку вартість оренди збільшилася щонайменше на чверть, а це, на думку орендарів, вже просто здирництво, зважаючи на те, що зарплати чернівчан залишилися на тому ж рівні.
До прикладу, за однокімнатну квартиру у центрі міста, за яку ще півроку тому просили 150 у. о., зараз правлять не менше 200, вартість двокімнатної зросла на 100-150 у. о., а на деякі трикімнатні на 150-200.
Через високі ціни орендарі відмовляються від житла
– Якщо ще минулого літа за однокімнатну квартиру ми платили 1000 гривень на місяць, то зараз власник помешкання підвищив ціну ще на 300, – каже менеджер Ілона Мельничук, яка наймає квартиру на вул. Комарова. – Спочатку хотіла навіть знайти інше житло, але розглянувши пропозиції, зрозуміла, що плачу ще помірну ціну. Дешевшу квартиру важко знайти навіть на околиці.
Втім, ціна, яку пропонують місцеві ріелтери, не всім по кишені. Через здорожчання оренди відмовлятися від житла у місті доводиться у першу чергу студентам.
Ціни на оренду підвищують навіть попри те, що особливого попиту немає
– Протягом двох років з друзями вчотирьох винаймали двокімнатну квартиру на вул. Руській, – розповідає студент Микола Бондарюк. – Виходило по 400 гривень з людини та ще десь 200 за комунальні послуги. Та колишній господар вирішив продати квартиру, а ми опинилися на вулиці. Довелося шукати нове житло, але квартира, яку ми знімали, зараз вартує на сотню-півтори доларів більше: близько 300-350 доларів на місяць. Таким чином довелося перебратися до батьків у Новоселицю, адже дорога туди і назад обходиться дешевше, аніж оплата житла та компослуг у місті.
За однокімнатну у центрі просять не менше 200 доларів
У відповідь на скарги споживачів, ріелтери запевняють, що ціни на оренду нерухомості й так мінімальні.
– Протягом останніх років ми намагаємося стримувати ціни на оренду нерухомості як можемо, – каже ріелтер Андрій Гакман. – Попит наразі не такий великий, адже грошей у людей немає.
Директор агентства нерухомості "Експерт" Любов Рафаелян пояснює, що поки що ціна оренди житла дещо стабілізувалася, щоправда, люди згодні платити навіть за високими тарифами, аби лише пропозиції були пристойними.
– Останнім часом вартість оренди не зменшувалася. Навіть якщо зважати на тимчасовий спад попиту після нового року, який можна вважати сезонним, наймати житло не стало дешевше. До прикладу, однокімнатна квартира без зручностей коштує щонайменше 150 доларів на місяць, а вартість дво- чи трикімнатної з хорошим ремонтом сягає 600. Та навіть попри такі високі ціни, попит на орендовані квартири є завжди, а пропозицій, які б його задовольнили, – немає. Мало того, навесні охочих знайти житло більшає, тож, ціна вірогідно може і зрости.
Дешеві квартири - міф
Ще одна проблема, з якою стикаються буковинці, шукаючи квартиру, - те, що у рекламних оголошеннях часто пропонують житло за низькою ціною, але реально винайняти його майже неможливо.
– З власного досвіду можу запевнити, що найпривабливіші пропозиції щодо оренди квартири, часто є просто фікцією. Їх розміщують агенти спеціально, аби привабити клієнтів, – розповідає І. Мельничук. – Шукала квартиру в центрі. У 4 з 5 випадків, за вказаним в оголошенні номером, відповідали, що обрану квартиру вже здали, але можуть запропонувати іншу, щоправда, вона трохи дорожча і подалі від потрібного місця.
– Знайти реальне житло за помірною ціною і справді важко. Але і надвисока ціна не завжди означає, що квартира хороша. Ріелтер намагається здерти з квартиранта якомога більше, хоча власник і справді може просити за неї меншу суму.
Скільки коштує найняти квартиру
Кімнати |
Центр (у $ США) |
Околиці (у $ США) |
1 |
від 200 |
від 150 |
2 |
300-500 |
від 200 |
3 |
300-600 |
від 250 |
Як не ошукатися, орендуючи житло
1. Важливо обговорити з господарем умови угоди оренди. Акцентуйте увагу на таких нюансах: суму, яку сплачуватимете щомісяця (вона буде сталою, чи залежатиме від актуальної ситуації на ринку); оплату за комунальні послуги (хто, за що і як за них платитиме); додаткові витрати (хто ліквідовуватиме дрібні поломки, здійснюватиме косметичний ремонт тощо); термін, на який наймаєте квартиру.
2. Якщо вирішили орендувати квартиру, зверніть увагу на тип опалення. Найбільше доведеться платити за тепло, якщо в оселі централізоване опалення. Трохи дешевше обійдеться квартира з пічним опаленням. Ідеальний варіант – квартира з ОГВ. Котел одночасно гріє і батареї, і воду. Крім того, подачу тепла (а отже й споживання газу) можна регулювати, що дає можливість економити.
3. Перевірте документи орендодавця й переконайтеся, що саме він є господарем. Якщо квартиру здає довірена особа, то у неї має бути письмова довіреність, завірена у нотаріуса (наявність цього папірця теж не завадить перевірити).
4. Складіть та завірте угоду про оренду.
Укладанням угоди оренди здебільшого нехтують, адже оформлення цього документа досить дороге. Однак наявність завіреної угоди дуже важлива, оскільки без неї квартирант практично безправна особа, яка у разі чого − нічого й довести не зможе. Умови оренди, викладені в угоді, можна завірити у нотаріуса, але дешевше це зробити у ЖРЕПі або агентстві нерухомості.
Ірина ВОРНІЧЕСА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар