
Традиційно до Великодня українці готуються фундаментально і заздалегідь: набивають гаманець, очищають душу, впорядковують оселю… А ще обов’язковими атрибутами цього великого релігійного свята є обновки та подарунки.
Відома чернівецька дизайнерка Світлана Крачило на певний час відволіклась від своїх серйозних проектів й захопилася створенням тематичних подарунків зі змістом, мовляв, їх завжди приємно як вручати, так і отримувати.
– Це чудово, коли на таке велике свято ділишся своїми найкращими побажаннями із найдорожчими людьми, матеріалізуючи віншування у власноруч виготовлені сувеніри, – розповідає С. Крачило.
До Великодня дизайнерка вирішила стилізовану писанку зробити подарунком-сувеніром.
– Я схиляю голову перед нашими класичними писанками, з якими ніщо не зрівняється за художньою, емоційною та енергетичною силою, – каже пані Світлана. – Але хотілося якось осучаснити тему писанки і спростити її виконання. Адже для того, щоби якісно розписати традиційну писанку, треба спеціально вчитися, багато практикуватися і, якщо відверто, то не кожному до снаги бути художником. Проте, за традицією, дівчина своєму коханому (чи дружина чоловікові) на Великдень обов’язково має подарувати писанку, зроблену своїми руками. Такий подарунок несе якийсь особливий сакральний зміст. Тож якщо дівчина не вміє розписувати писанку, то може власноруч виготовити стилізовану, в такій модній зараз техніці декупаж (дивіться майстер-клас, – авт.) й на власний розсуд обрати зображення та кольорову гаму.
– Тут головне правильно підібрати масштаб малюнка, щоб він гарно ліг на дерев’яну заготовку під писанку, – додає дизайнерка. – Ось я обрала для цього відоме зображення ангелика, репродукція з картини Мікеланджело. І в принципі, такий сувенір приємно залишити надовго, і він не лише відповідає великоднім настроям, а може бути приємною згадкою і підтримкою на весь рік. Також зробила кілька крашанок-декупажанок із совами. Вони можуть бути чудовим подарунком дитині. Тобто до класичної писанки зовсім не мають ніякого стосунку, але можуть відігравати роль писанок-листівок, якщо хочете побажати дитині чи комусь гарного навчання, мудрості.
Новинки – напівоб’ємна писанка-планшетка і листівка з декупажем
С. Крачило, показуючи свої нові напрацювання, гордо каже: «У мене виникли цікаві ідеї, які спробувала втілити у життя і, як бачите, чудово вийшло».
Листівки
– Особливо можна привітати із Великоднем навіть листівкою, виготовленою в техніці декупаж. До речі, я таке ще ніде не бачила, оскільки декупаж зазвичай робиться на твердих поверхнях (дерево, скло, метал). Я ж спробувала інакше. Єдине тут «але», треба працювати дуже швидко і акуратно. Оскільки що довше на кольоровій картонній заготовці наносиш малюнок серветки з допомогою розчину ПВА і води, то більше морщиться листівка під час висихання. До речі, якщо наносити спецрозчин на малюнок від його середини, а краї старатися не чіпати, то є більше шансів, що листівка вирівняється, – радить дизайнерка.
Коли беруся до виготовлення подарунків і наперед бачу результат, то так активізуюся, що доки не зроблю задумане, мені складно відірватися
С. Крачило, дизайнер
Листівку до Великодня наостанок можна оздобити тасьмою по краях малюнку та паєтками. Або ж замість декупажу листівки, наклеїти на неї вирізану з картону писанку, попередньо обклеєною стрічками. Як підходящий клей, який не морщить листівку, можна використовувати сухий пластиковий клей з пістолета або столярний клей, або взуттєвий, або густий не розведений ПВА.
Писанки-планшетки
За словами С. Крачило, достатньо реально самотужки виготовити й універсальну планшетку-писанку. Спершу вона слугуватиме великоднім подарунком, а опісля декором оселі.
– Дерев’яну заготовку оздоблюєш у техніці декупаж і окремо виготовляєш напівоб’ємну писанку, як набивну іграшку (поролон). Оздобити писанку можна, гармонійно поєднавши між собою тасьму, стрічки, банти, смужки залишків тканини. Писанку можна зробити і у фольковому стилі, і у класичному варіанті (поєднання золота і червоного кольору або срібла із біло-голубим відтінком) і взагалі у будь-якому, який якнайбільше пасуватиме тій чи іншій оселі. Згодом напівоб’ємну декоровану писанку наклеюєш на готову дерев’яну основу, – розповідає пані Світлана.
Дизайнерка каже, що на перший погляд виріб не вимагає багато часу на виготовлення, проте через технічні деталі, коли треба чекати, щоб декупаж висох, щоб потім лак висох, то це трохи забирає час. Однак якщо ж охота можна за день (це якщо ви не ас) виготовити такий подарунок.
Майстер-клас з виготовлення крашанок-декупажанок
Треба: дерев’яні заготовки у формі яйця (7-10 гривень), художній акриловий грунт білого кольору (36 гривень), лак акриловий матовий (36 гривень), серветки для декупажу (3 гривні), клей ПВА (10 гривень), вода, пензлик середньої жорсткості (5 гривень), пензлик м’який (3 гривні), файл глянцевий (1 гривня), акрилова фарба потрібного кольору (20 гривень), губковий аплікатор (1,50 гривні).
1. Грунтуємо дерев’яну заготовку у формі яйця пензликом середньої жорсткості. Після цілковитого висихання повторюємо процедуру, але губковим аплікатором, щоб не залишалися сліди пензлика.
2. На серветці обираємо фрагмент малюнка для декупажу і відриваємо по його контуру руками, щоб не було чіткої лінії малюнка. Якщо малюнок має цілком покрити яйце, то краще його поділити на невеличкі частинки, щоби легше було наносити на сферичну форму.
3. Відокремлюємо тонкий шар серветки з малюнком від іншої її частини білого кольору (зазвичай такі серветки тришарові).
4. Вибираємо місце для малюнка й накладаємо його на яйце м’яким пензликом, змоченим у розчині клею ПВА і води (1:1). Краще наносити від середини малюнка, щоб не утворювалися складочки.
5. Беремо файл і швиденько кладемо на мокрий малюнок і зверху розрівнюємо його.
6. Залишаємо сохнути.
7. Розмішуємо фарбу необхідного кольору.
8. Якщо малюнок по всьому яйцю, чекаємо, доки один наклеєний фрагмент висохне й лише тоді клеїмо наступний, щоб малюнки не «поїхали».
9. Де залишилися порожні місця та, власне, ніжку тонуємо аплікатором із фарбою підготовленого кольору.
10. Залишаємо сохнути.
11. Тільки малюнок або й усе яйце покриваємо глянцевим чи матовим лаком.
12. Даємо висохнути і даруємо.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар