
Досить простим і ефективним методом профілактики ГРВІ залишається дотримання рекомендацій щодо підвищення стійкості організму до інфекцій, а також профілактики можливих імунних порушень, вважає доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб БДМУ Ольга Квасницька. Зміцнити імунітет допоможуть такі прості правила:
1. У раціон слід включати не менше 50% рослинної їжі в сирому (цвітна капуста, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Необхідно звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.
2. М’ясні та молочні продукти вживати не більше 2-3 разів на тиждень. Перевагу необхідно надавати морепродуктам та нежирним сортам м’яса (курятині, яловичині). При цьому важливу роль відіграють рослинні олії, які містять поліненасичені жирні кислоти – оливкова, горіхова, риб’ячий жир.
3. Рекомендують пити до 2 літрів рідини на день, вживати вітамінні напої: відвари з шипшини, калини, сухофруктів, морси, чай з лимоном та імбиром.
4. Необхідно виключити з раціону солодощі, продукти з великою кількістю вуглеводів, консервантів, жирів.
5. Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). В сезон застуд варто обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
Надія КАРБУНАР
Значно знизити ризик захворюваності на ГРВІ можна також дотримуючись таких порад:
1. Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Всупереч поширеній думці, маска, одягнута на здорову людину, не виконує роль фільтра, що затримує віруси (для цього вона недостатньо герметична), а запобігає випадковому контакту рук людини з ротом і носом, знижуючи ризик контактного шляху передачі інфекції.
2. Уникайте висихання слизових оболонок носа, постійно закапуйте сольові розчини. Можна приготувати розчин самостійно (1 ч. л. звичайної солі на 1 л кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин, або готові сольові розчини для введення в носові ходи (салін, аква марис, носоль та інші). Застосовувати їх слід відповідно до інструкції, бо надмірне їх використання може призвести до змивання секреторних захисних імуноглобулінів зі слизових оболонок. Для зволоження повітря в приміщенні необхідно використовувати зволожувачі повітря.
3. У період епідемії перед виходом з дому змащуйте порожнину носа мазями з віфероном або оксоліном. Підійдуть також звичайні бальзами проти застуди або звичайний вазелін, олія.
4. Щоб знизити ризик вдихання заражених часточок пилу, варто провітрювати приміщення (але уникати протягів) і проводити вологе прибирання 3-4 рази на добу. З цією ж метою можна проводити кварцування (опромінення ультрафіолетовою лампою) повітря в приміщеннях. Важливо пам’ятати, що під час цієї процедури людина не повинна перебувати в кімнаті і в жодному разі не дивитися на кварцову лампу, оскільки це може викликати серйозне пошкодження сітківки ока, навіть сліпоту.
5. Окрім основного повітряно-краплинного шляху, інфекція передається контактним шляхом, тому слід уникати рукостискань, скоротити до мінімуму перебування в громадському транспорті. Необхідно уникати торкання руками очей, носа і рота, як можна частіше мити руки з милом, що знижує імовірність захворіти на 40%.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар