
Ще десятиліття тому ми спокійно обходилися без мобільних телефонів. Нині ж беремо його з собою навіть коли йдемо викидати сміття. А якщо, не дай Боже, забули мобілку вдома, поспіхом збираючись на роботу, відчуваємо тривогу і дискомфорт. Телефон, тим часом, є джерелом електромагнітного випромінювання, котре впливає на здоров’я та самопочуття.
Слухавку беріть не одразу
Гранично допустимим рівнем електромагнітного випромінювання від мобільного телефону є 2,5 мВт/см2. Яким буде цей показник, залежить не від моделі приладу, а від того, як далеко від нього базова станція зв’язку, наскільки хорошим є покриття в оператора в тому чи іншому районі, навіть від рельєфу місцевості.
Мобільний оператор МТС автоматично підключає абонентам платну послугу
Ознаки залежності від мобільного телефону
– Відхід від живого спілкування, коли простіше і комфортніше поговорити із друзями, рідними, сусідами по телефону, написати їм SMS, ніж зустрітися і поспілкуватися.
– Великі витрати на послуги зв’язку.
– Постійне завантаження нових рингтонів, програм, ігор.
– Користування не одним, а одразу кількома телефонами.
– Перетворення телефону на свого роду культовий предмет, купівля для нього великої кількості різних чохлів, брелоків, корпусів.
– Часта зміна старого телефону на більш нову модель.
– Маємо спеціальний прилад – вимірювач рівня електромагнітного випромінювання, з допомогою якого можемо визначити, скільки мікроват на квадратний сантиметр випромінює телефон, – розповідає завідувач лабораторії фізичних факторів гігієни відділу досліджень фізичних та хімічних факторів ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України» Людмила Лупашко. – Найбільшим цей показник буде у момент з’єднання, тому, коли дзвонить телефон, перші 8-10 секунд краще не брати слухавку. А якщо самі телефонуєте комусь, також не одразу прикладайте апарат до вуха, почекайте, доки йде переадресація та з’єднання.
Разом із Людмилою Василівною тестуємо мій телефон. На момент з’єднання на екрані з’являється позначка 12,68 мВт/см2.
У лікарню і пологовий будинок – без мобільного
Особливо небезпечними розмови по мобільному є у транспорті. Металічний каркас автівки, потяга чи автобуса є екраном, котрий відбиває електромагнітне випромінювання. Аби подолати цю перешкоду, базова станція посилає більш потужний сигнал, а тому перевищення гранично допустимого рівня випромінювання буде не лише у момент з’єднання, а й весь той час, що людина розмовляє. Людмила Лупашко каже, доводилося бачити показники 14-16 мВт/см2. У такому разі випромінювання шкодитиме не лише любителям поспілкуватися у транспорті, а й людям, що перебуватимуть біля них.
Мобільні телефони нині із собою носять усюди, однак у лікарнях та пологових будинках від розмов по стільниковому краще стриматися. Від електромагнітного випромінювання може навіть статися збій високочутливого медичного обладнання, не кажучи вже про шкоду для здоров’я.
В інструкції до мобільного шукайте SAR
У світі існує спеціальний параметр, що визначає безпеку стільникових телефонів. Це питомий коефіцієнт поглинання SAR (Specific Absorption Rates), який вимірюється у ватах на кілограм. Ця величина визначає енергію електромагнітного поля. У Європі допустиме визначення випромінювання становить 2 Вт/кг. У США більш суворі обмеження: федеральна комісія зі зв’язку сертифікує лише ті стільникові апарати, SAR яких не перевищує 1,6 Вт/кг.
Рівень SAR зазвичай зазначають в інструкції, тож купуючи новий телефон, не полініться зазирнути до неї.
Та яким би безпечним був телефон, дітям до 14 років користуватися ним не варто. Людмила Лупашко каже, коли фахівці лабораторії приходять до школи, то виявляють, що навіть у молодших класах практично всі діти мають мобілки. І носять їх у кишені, бо з рюкзака чи сумки можуть витягнути.
– Рівень електромагнітного випромінювання від телефонів деяких школярів становив 50-60 мВт/см2, а у однієї дівчинки у Селятині було навіть 132 мВт/см2. Чому такі цифри, сказати важко. Можливо, телефон був несертифікованим, – розповідає Людмила Лупашко. – Тож якщо таки вирішили придбати дитині стільниковий телефон, то краще, аби вона не розмовляла, а спілкувалася з допомогою SMS.
Від телефонів – втома і депресія
Тривалі розмови по мобільному шкідливі ще й тому, що телефон під час них нагрівається. Це теплове випромінювання може спричинити підвищення температури тіла до 37,2є С, каже Людмила Лупашко.
Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Галина Теленько розповідає, дедалі частіше до неї звертаються пацієнти із порушеннями сну.
Якщо розмовляєте по мобільному у транспорті, то завдаєте шкоди не лише власному здоров’ю, а й людям довкола
– Коли розмовляю з людиною, намагаючись з’ясувати причину, виявляю, що практично всі вони тримають мобільний телефон біля ліжка, бо ж там і годинник, і будильник, і ліхтарик, – каже пані Теленько. – Тривалі і часті розмови по мобільному також негативно впливають на слуховий нерв та серцевий ритм, особливо якщо людина має проблеми зі слухом чи серцем. Науковці виявили, що від довгих розмов у людей може погіршитися самопочуття, вони швидко стомлюються, стають знервованими і, як наслідок, можуть захворіти на депресію.
Не носіть мобілку по квартирі
На сполох б’ють не лише медики, а й психологи, адже людей, у котрих спостерігається патологічна залежність від мобільного телефону, стає чимраз більше. Вони не можуть бути без мобілки навіть короткий термін, носять її по квартирі у кишені халата, беруть у магазин, на прогулянку із собакою. А нетривала розлука зі стільниковим може спровокувати у таких людей підвищення артеріального тиску, пітливість, пришвидшення серцебиття.
В Україні з’явиться новий мобільний оператор
– Мобільний телефон дозволяє нам сховатися, на короткий час відволіктися від проблем за допомогою розмови, ігор, пошуку інформації в Інтернеті, – розповідає психолог Мар’яна Майстрюк-Красій. – Він також дає почуття власної значимості, адже раз дзвонять, значить, ти потрібен.
Пані Мар’яна радить, коли помітили, що надто прив’язані до власної мобілки, намагайтеся контролювати час розмов по телефону, нехай одна бесіда триває не довше 10 хвилин. Вдома не беріть телефон з собою у ванну чи на кухню, нехай він лежить в одному місці. Встановіть чітку суму витрат на зв’язок і постарайтеся не перевищувати ліміт. Коли ж самостійно впоратися із залежністю несила – зверніться до фахівця.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар