
Вже менше ніж за два тижні чернівецькі ресторани гудітимуть, там святкуватимуть закінчення навчання випускники чернівецьких вишів. А це понад п’ять тисяч молодих фахівців. Традиційно колишні студенти «обмивають» дипломи помпезно, замовляючи ресторани, вигадуючи різноманітні цікавинки. Та цьогоріч це не завжди так. Багато випускників відмовляються від святкувань, аргументуючи це тим, що зараз не час влаштовувати гуляння і грошей на це зайвих немає. Та деякі цілими групами шукають економніші варіанти, наприклад, вирушають разом на природу, або ж шукають дешевше кафе.
- У нас від випускного відмовилася половина групи. Все через економію коштів, адже роботи ще ніхто немає, а у батьків просити не хочеться, - пояснює цьогорічна випускниця ЧНУ Тетяна Малованюк. – Та аби хоч якось відзначити отримання диплома, ми обов’язково після вручення вирушимо у кафе, або ж на маївку.
Святкувати студентські випускні з розмахом почали зовсім нещодавно. Всього двадцять років тому про такі витрати навіть мови не було.
Як святкуватимете випускний у вузі?
Тетяна, випускниця педагогічного факультету ЧНУ
Будемо замовляти ресторан. Загалом плануємо витратити на це приблизно 350 гривень. Окрім цього, звичайно, є і інші витрати. Ми вже замовили альбом – віньєтку, також треба придбати сукню – загалом це ще десь 1000 грн. крім того, хотіли замовити фотографа.
Ольга, випускниця географічного факультету ЧНУ
Випускний влаштовуєм, цілим факультетом. Плануємо витратити на це приблизно 500-600 грн, але це ще не остаточна сума. Збираємося замовляти ресторан. Можливо потім ще поїдемо на природу. А ще треба придбати сукню, адже це важливий день – хочеться виглядати якнайкраще. Віньєтку не замовляли.
Галина, випускниця економічного факультету ЧНУ
У нас випускний буде, утім я на нього не йтиму, того не знаю, скільки на це витрачатимуть. Зараз на святкування немає ані часу, ані зайвих грошей. У нас дуже багато випускників відмовилися від святкувань – третина, або навіть половина групи.
Маріанна, випускниця філологічного факультету ЧНУ
Остаточної суми ще немає, адже організація ще триває. Нічого особливого не буде – все традиційно – замовимо ресторан. Сукні також будемо купувати. Головне – добре відпочити з друзями.
- Отримала диплом тридцять шість років тому, закінчувала наш ЧНУ. Тоді грошей на святкування не було ні в кого, але і спокус великих не було. Сукні одягали позичені, або свої старі і йшли після вручення в кафе, - згадує випускниця 1978 року Тетяна Русу. – До того ж пишний стіл там не накривали, страви були скромні та традиційні, це скоріш нагадувало звичайну вечерю.
Випускний на природі дешевший вдвічі
Враховуючи загальне підняття цін на продукти, місця у чернівецьких ресторанах, порівняно з минулим роком, суттєво подорожчали.
- Ми намагалися не надто піднімати ціни, адже розуміємо студентів, які хочуть посвяткувати. Утім вартість місця все ж піднялася на 50 гривень в середньому, - розповідає менеджер чернівецького ресторану Світлана Головатчук. – Нараз місце на бенкет вартує щонайменше 350 гривень. Те, що цьогоріч випускники економлять відчутно, адже загальна кількість замовлених місць менша на третину.
Ті, хто хоче і зекономити і посвяткувати, вишукують дешевші варіанти. Наприклад, їдуть на природу. Враховуючи оренду альтанки, харчі та алкоголь, таке святкування обійдеться випускникам у 150-200 гривень. Та ця сума може бути і меншою.
Також дехто обирає варіант диско, замовляючи місця у місцевих диско-клубах. Це може бути дешевше, якщо не накривати стіл. Та разом з їжею, таке святкування не обійдеться дешевше за ресторан.
Сукні позичаємо, або вдягаємо старі
Зазвичай випускникам доводиться найбільше витрачати саме на одяг. На ринках вартість вечірніх суконь та чоловічих костюмів суттєво зросла. В середньому довга сукня вартує щонайменше 700 гривень, коротка – 500. Чоловічий костюм обійдеться щонайменше у 800 гривень. Звичайно, одяг можна взяти напрокат. За сукню за добу доведеться заплатити 250-300 гривень, а якщо вона зіпсується, треба буде сплатити її повну вартість. Приблизно стільки ж вартує і оренда чоловічого костюму.
- Святкувати буду, ми підемо в ресторан, але економити буду на одязі – надто він дорогий. Тому вирішила позичити сукню у подруги, врешті, одяг не головне, - каже випускниця Ольга Лосик.
Буковинські випускники, зокрема магістри, окрім нарядного одягу мають мати ще й особливий – академічні мантії та капелюшки з китичками. Такий комплект можна взяти в оренду, за день доведеться заплатити щонайменше 80 гривень. Зробити це можна навіть через Інтернет. Дешевше брати їх для усієї групи. Тоді за одну доведеться заплатити 70 гривень. Новий наряд вартуватиме приблизно 250 гривень. А пошиття мантії у майстрині обійдеться щонайменше у 200 гривень, адже тканини також подорожчали.
Не варто забувати про взуття, адже якщо доведеться купувати нове, приготуйте ще 500-700 гривень.
Макіяж та фото робимо самі
Єдине, на чому економлять майже всі цьогорічні випускники вузів – це дрібнички. Зокрема дівчата самотужки роблять макіяж, зачіски та манікюр. Таким чином вони зберігають щонайменше 200 гривень.
- Відмовилися ми і від непотрібних «понтів» - феєрверків, ліхтариків. Це зайві витрати, а ми все ж вже дорослі люди, - каже Ольга. – Натомість вирішили самотужки вигадати програму святкування, якісь конкурси, це зробить вечір насправді незабутнім.
Також випускники вже звикли замовляти фотографа та відеооператора на вручення дипломів та у ресторан. Така послуга вартує щонайменше 5000 гривень, та якщо замовляти лише фото – можна вкластися у 2500 гривень. Окремо фотографуються на віньєтку. Невеличкий альбом з фотографіями випускників, колажами із студентського життя в середньому коштує 250- 350 гривень.
- Цьогоріч випускники вузів замовили вдвічі менше віньєток, ніж торік. Річ у тім, що зараз кожен другий має професійну фотокамеру, тому фотографують вони самотужки, - пояснює фотограф Ігор Ковалюк.
Загалом випускники мають на чому економити. Якщо постаратися студентський випускний може обійтися всього в 200 гривень, та для цього треба, щоб група була дружньою та ставилася з розумінням одне до одного.
Ірина БЄЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар