
Проблема нестачі вітамінів навесні турбує усіх. Та якщо собі дорослі ще якось дають раду, то стосовно дітей виникає безліч запитань на кшталт які саме вітаміни їм пропонувати, коли, скільки і чи варто годувати малюків "хімією" взагалі.
Дітям бракує вітамінів через інтенсивний ріст
Вітаміни – це незамінні низькомолекулярні органічні сполуки, що володіють високою біологічною активністю та регулюють біохімічні процеси в організмі.
– Дефіцит вітамінів є однією з важливих причин погіршення стану здоров'я дітей. Організм малюків особливо чутливий до їх нестачі – він росте, розвивається, має інтенсивний обмін речовин. Недолік або відсутність вітамінів призводить до порушення обміну речовин, зниження фізичної і розумової працездатності, швидкої стомлюваності, негативно позначається на рості і розвитку, – розповідає асистент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ Інна Семань-Мінько. – Через нестачу вітамінів знижується здатність імунної системи протистояти дії патогенних факторів і несприятливому впливу зовнішнього середовища. Потреба "підгодувати" організм виникає частіше взимку, при стресах, різних захворюваннях, після хірургічного втручання.
Серед 30 вітамінів 13 є незамінними для людини
Вміст вітамінів у їжі залежить від багатьох факторів
Відомо, що серед 30 вітамінів 13 є незамінними для людини. Не може нормально функціонувати організм і без ряду мікроелементів – заліза, йоду, міді, марганцю, цинку, кобальту, молібдену, селену, хрому, фтору. Вони входять до складу ферментів, вітамінів, гормонів та інших біологічно активних речовин. Яких і скільки мікроелементів потрапляє до організму, залежить від продуктів харчування та води.
Забезпечити дитину усіма необхідними вітамінами та мікроелементами з їжею досить важко, каже пані Семань-Мінько. Вміст вітамінів у овочах та фруктах не надто великий (від 10 до 100 мг у 100 г). До того ж, він залежить від багатьох факторів – пори року, умови вирощування (у тепличної городини вміст вітамінів менший), способу зберігання (після трьох днів у холодильнику втрачається до 30% вітаміну С), обробки (наприклад, під час висушування від світла руйнуються вітаміни А і В2, а від термічної обробки їжа взагалі втрачає від 25 до 100% вітамінів).
Тож здорове збалансоване харчування – це добре, однак для профілактики та лікування дефіциту вітамінів дітям усе ж варто давати полівітамінні комплекси.
Багато вітамінів теж зле
Вітаміни для дітей випускають у вигляді сиропів, суспензій, пігулок, драже, жувальних таблеток, гелів, пастилок, розчинних порошків тощо.
– Полівітамінні препарати можна рекомендувати як для профілактики, так і для лікування вітамінодефіцітних станів. Однак варто пам'ятати, що безконтрольний їх прийом у великих дозах може призвести до розвитку гіпервітамінозів, які в ряді випадків є не менш небезпечні для здоров'я дітей, ніж гіповітаміноз, – застерігає Інна Семань-Мінько. – При призначенні дітям полівітамінних препаратів необхідно використовувати виключно «дитячі» форми. Все це підвищить ефективність профілактичного прийому вітамінів.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар