
Що наполегливіше переконують, що все добре, то гіршим насправді є стан справ. Це закономірність. Численні заяви представників влади, які наввипередки обіцяють поліпшення життя, з огляду на це, викликають неабияке занепокоєння.
Нас щодня переконують, що зарплати й пенсії наші зростуть, ціни на їжу знизяться, тарифи на комунпослуги не зростатимуть, а кризи – не буде. До речі, про кризу... Нещодавня заява прем'єр-міністра Миколи Азарова під час робочого візиту до однієї із південних областей, що попри те, що у нас все погано, кризи, як 2008-2009 року, не буде, звучить як знущання. А у тому, що в країні не все гаразд, на його переконання, винні виключно зовнішні чинники, і жодним чином до цього не причетні події всередині держави – і поготів.
У Чернівцях, в середньому, заробляють 2,5 тисячі гривень на місяць
– 2008-2009 роки в нас не повторяться, а умови, щоб вони повторилися, у нас є, тому що ситуація у світовій і європейській економіках дуже складна, і попит на нашу продукцію знижується, тобто ситуація непроста, – заявив Азаров.
Змусила задуматися й інша заява очільника уряду щодо рівня приросту ВВП. Спочатку він повідомив, що приріст ВВП за півроку склав 2,5 відсотки, згодом – що 2. Це викликало чималий резонанс серед експертів.
Зокрема, декотрі одразу заявили, що така розбіжність у цифрах, озвучена представником влади, ніщо інше, як визнання падіння економіки держави.
Експерт коментує
Якби все було так добре, як заявляють, не було б податкового тиску
Економіка фактично не працює. Зараз відбувається така собі політична гра. Варто зауважити, що жоден із кандидатів у своїх передвиборних програмах не пропонує ніяких заходів щодо економічного розвитку країни. А все тому, що ніхто навіть приблизно не знає, у якому насправді стані економіка.
Час від часу просочується інформація щодо різкого скорочення золотовалютного фонду (було 37, зараз, буцімто, 28 мільярдів гривень). Підприємців змушують платити податки на рік наперед, зросли штрафи. Все це роблять для того, аби виплатити обіцяні пенсії й зарплати. Водночас побутова інфляція їх з'їдає. На підприємствах скорочують працівників. Причому заявляють, що головна мета зараз – збереження існуючого рівня зарплат, замість того, аби їх підвищувати. Це, вважаю, досить тривожний сигнал.
– Щоб піврічне зростання внутрішнього валового продукту з 2,5% впало до 2% протягом одного місяця, за липень ВВП мав знизитися приблизно на 1,5% до липня минулого року. Отже, висновків із даних, озвучених Миколою Азаровим, може бути два. Перший: в економіці все дуже погано. Або уряд ще й маніпулює статистикою, спочатку озвучуючи бравурно-оптимістичні дані, і лише потім тихцем "уточнені", аби знизити больовий поріг у виборців напередодні виборів, – озвучив свою позицію політолог Олександр Палій.
А після заяви представниці провладної партії Олени Бондаренко про те, що держава немає грошей, аби забезпечити нормальною пенсією своїх громадян, останню надію на гідну старість втратили пенсіонери.
Економіки більше немає
У якому стані нині економіка держави насправді, можна тільки здогадуватися, адже офіційні економічні показники – взагалі неадекватні, тож спиратися на них, аби отримати реальну картину – марно.
Натомість, зрозуміти, наскільки все погано, можна відвідавши найближчий продовольчий магазин.
– Наша економіка – у перманентно плачевному стані. Ми дуже сильно залежимо від зовнішніх ринків, головним чином Китаю та Європи (основні ринки збуту продукції металургійної промисловості). А там зараз загрозливо нестабільно. А внутрішній ринок взагалі не діє, – каже кредитно-інвестиційний консультант компанії "Фінанс плюс" Євген Житарюк. – Падіння економіки як такого, швидше за все, не буде. Проте й тих показників, про які заявляли на початку року, звісно, не досягнуть.
Не варто надто боятися інфляції, вважає експерт, бо грошей у людей немає, тож ніхто нічого не купує.
А ось різка девальвація чекає на нас вже досить скоро. НБУ більше не має достатньо ресурсів, аби і далі жорстко тримати гривню, каже Є. Житарюк. Правильно було б плавно відпускати національну валюту протягом року, пояснюючи людям, що це нормальне явище. А так – одразу після виборів, імовірніше за все, долар подорожчає до 8,3 - 8,5 гривень. І це за умови, що серед населення не буде паніки. Уникнути її навряд чи вдасться, адже спричинити її у нинішніх умовах можуть навіть дрібні спекуляції банкірів. Відтак цілком можливо, що гривня знеціниться до 9,5 гривень за долар.
Юлія ХОРОШУН
До теми:
Наші зарплати – найнижчі в регіоні
Назва області |
Середня місячна зарплата (грн.) |
Київська |
4700 |
Донецька |
3619 |
Львівська |
2720 |
Івано-Франківська |
2710 |
Хмельницька |
2588 |
Чернівецька |
2513 |
Тернопільська |
2235 |
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар