
Частий головний біль, швидку втомлюваність, дратівливість люди часто списують на внутрішньочерепний тиск. На запитання ж, хто поставив такий невтішний діагноз, зазвичай відповідають – чули, що є така хвороба, а раз голова болить, то це не що інше, як тиск. Тим часом, внутрішньочерепна гіпертензія сама по собі не виникає, це наслідок цілої низки серйозних хвороб і станів.
Тиск – наслідок травм та інсультів
Внутрішньочерепна гіпертензія – збільшення тиску у порожнині черепа, – пояснює лікар-невролог, ординатор неврологічного відділення КМУ "Міська лікарня №4" Сергій Михальський. – Захищаючи від механічних впливів, природа помістила мозок в твердий череп та рідке середовище – ліквор. Окрім нього у черепі є ще кровоносні судини і сам мозок. У нормальних умовах три цих компоненти функціонують разом, створюючи крихкий баланс. Збільшення обсягу якого з цих трьох складників відбувається за рахунок стискання двох інших, оскільки розміри черепа не змінюються. Наприклад, під час розростання пухлини в мозку і, відповідно, збільшення його розмірів, перетискаються кровоносні судини, що порушує приплив крові до мозку і збільшує внутрішньочерепний тиск.
Підвищеним у дорослих вважають внутрішньочерепний тиск, що перевищує показник 250 міліметрів водяного стовпа
Внутрішньочерепний тиск – не хвороба, а лише синдром, каже пан Михальський. І спричинити його появу можуть травми, пухлини, паразитарні захворювання мозку, інфекційні та запальні захворювання (наприклад, менінгіт), інсульт (особливо сильно підвищує тиск субарахноїдальний крововилив).
Симптоми схожі на прояви багатьох інших хвороб
Синдромами внутрішньочерепної гіпертензії можуть бути головний біль, зниження зору, нудота і блювота. Звісно ж, такі прояви мають ще безліч інших хвороб, тож діагноз "внутрішньочерепний тиск" ставлять лише на підставі серйозних діагностичних процедур. А саме, роблять ехоенцефалоскопію(цей метод є застарілим і неінформативним, а тому за кордоном його уже не використовують), магнітно-резонансну томографію (МРТ), комп'ютерну томографію (КТ), люмбальну пункцію (проникають голкою у спинномозковий канал і визначають тиск ліквору спеціальним манометром). Застосовують також інвазивні методи – вживлюють датчики у порожнину черепа (це найбільш точний метод, його часто застосовують нейрохірурги).
Тонометр виміряє тиск та проконтролює пульс
Якщо у хворого виявили синдром внутрішньочерепної гіпертензії, то лікують її причини лише в умовах стаціонару.
Голова болить через проблеми з зубами і через... знеболювальні
Сергій Михальський каже, часто люди звертаються до невропатологів із головним болем і стверджують, що у них внутрішньочерепний тиск. Однак головний біль є симптомом близько 45 різноманітних захворювань. Найчастіше його причиною можуть стати мігрень, банальна ГРВІ, хвороби лор-органів, навіть хворі зуби. Поширеними нині є психогенні головні болі, котрі виникають від тривоги, тривалого зниження настрою, емоційних перенавантажень, порушень сну. Голова може боліти від тривалого вживання знеболювальних препаратів (так званий абузусний головний біль), або ж бути наслідком хвороб мозку. Насторожити хворого повинні сильні головні болі, котрих раніше не було. Тоді, аби визначити їхню природу, недужого обстежують буквально від маківки до п'ят.
– Приводом негайно звернутися до лікаря є поява сильного головного болю після 50 років, раптовий нестерпний головний біль та біль, що триває кілька днів чи тижнів, – говорить пан Михальський.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар