Після ДТП відбулося кілька судових засідань під час яких судді вирішували, якого саме покарання заслужив водій – умовного чи реального
Вікторія ДОСКОЧ
doskoch@ukr.net
Незважаючи на масштаби смертності мешканців Чернівецької області на дорогах, покарання за порушення правил дорожнього руху найчастіше є символічним. А статистика засуджених за ст. 286 ККУ вказує на той факт, що в області люди й далі гинуть під колесами авто, а винуватці переважно отримують умовне покарання.
Кельменецький районний суд засудив 30-річного водія Олександра (ім’я змінено), через якого загинула 22-річна дівчина та було травмовано її брата, до двох років умовного ув’язнення. Таке рішення буковинського правосуддя стало чотирнадцятим за 2007 рік, коли водія, з вини якого загинув пішохід, правосуддя покарало лише умовно, а не так, як того вимагає стаття 286 ККУ (порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть). Санкція цієї статті передбачає ув’язнення від 3 до 8 років.
Мешканка села Новоселиця Вероніка Похила, яка втратила у ДТП найдорожче, рідну доньку, на перше засідання суду прийшла без адвоката, бо була переконана, що правда і так на її боці. Адже всі докази вказували на те, що її діти стали жертвами ДТП, а не спровокували її. «Все село бачило, як того фатального дня водій гуляв у барі, випивав, а потім гасав селом на великій швидкості. Того ж дня він врізався у електричний стовп та розбив одну фару». За іронією долі, за декілька годин перед загибеллю доньки, батьки самі ледь не зіткнулися із вантажівкою, якою керував Олександр. «Тоді, аби уникнути аварії, мій чоловік заїхав у канаву і зупинив авто. А вже через декілька годин нам передзвонили. Я тільки пам’ятаю, що мене попросили не хвилюватися і приїхати у сусіднє село. Там ми і застали свою доньку мертвою».
За висновками судово-медичної експертизи, дівчину просто-таки розчавило авто – всі внутрішні органи були розірвані. Її брата – відкинуло у бік. Кажучи мовою медиків, хлопець отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості. Після ДТП його два місяці лікували. Проте отримані тілесні та невиліковні душевні травми ще довго турбуватимуть юнака. Хлопець має поганий сон, панічно боїться дороги, а на зміну погоди відчуває сильний біль кісток.
Відтак, дізнавшись про рішення Кельменецького суду, яке суперечило доказам, батьки найняли адвоката та подали апеляцію до вищої судової інстанції. Адвокат родини Похилих Андрій Глучовський каже, що «не можна звільнити від ув’язнення водія, з вини якого одна людина загинула, а інша була травмована».
Причому Кельменецький суд формально визнав факт скоєння злочину водієм у нетверезому стані, що є обтяжуючою обставиною. Однак це ніяк не вплинуло на рішення суду. Адже спочатку Кельменецький районний суд засудив підсудного за ст. 286 ККУ до 5 років позбавлення волі. Проте на підставі статті 75 ККУ звільнив від відбування призначеного йому основного покарання у вигляді позбавлення волі з випробовуванням на два роки. Та, мабуть, найбільше в цій ситуації батьків загиблої у ДТП доньки шокувало інше. Проби крові на вміст алкоголю першими чомусь брали не у винуватця ДТП. Це настільки вразило батька, що він наполіг, щоби при свідках взяли проби крові у підозрюваного водія.
Злочини без покарання
Трагедія родини Похилих для українців, зокрема буковинців, давно перейшла до категорії традиційних. Щорічний показник смертності на автодорогах в Україні складає тепер 7 тисяч осіб. Сьогодні ймовірність потрапити в ДТП зі смертельним наслідком в Україні вп’ятеро вища, ніж у західноєвропейських країнах. Кожні 16 хвилин у країні стається дорожньо-транспортна пригода, майже кожні дві години гине людина.
Торік в Чернівецькій області з вини водіїв сталося 53 ДТП, у Чернівцях – 8 зі смертельними наслідками. Із них 6 – з вини водіїв, повідомив начальник відділу розслідувань ДТП слідчого управління УМВС області Олександр Александров. Як вдалося з’ясувати «Погляду», за 2007 рік – 13 водіїв, через яких загинули люди, позбавлено волі із відстрочкою на певний період. І лише трьох водіїв ув’язнено.
Як наслідок, масштаби лиха на дорогах України зросли до рівня національної проблеми. Міліціонери вважають, що вирішити її можна лише радикальним підвищенням штрафів. Водії у це не вірять, бо переконані, що збільшення штрафів вплине лише на суму хабарів, і в жодному разі не на зменшення аварійності на дорогах. Та й стан доріг сприяє аварійності.
Родина Похилих вирішила по-своєму боротися із статистичними показниками і на власному прикладі довести, що злочин має бути покарано. Зрештою, чи не це і є найкращою профілактикою ДТП. А якщо цього немає, то не зупинятися на рішенні першої інстанції. Тому і звернулися із клопотанням до Апеляційного суду Чернівецької області.
5 лютого Апеляційний суд Чернівецької області розглянув звернення матері і скасував рішення Кельменецького районного суду, засудивши Олександра до п’яти років позбавлення волі. Із зали суду чоловіка забрали під варту. Однак такі випадки поки що поодинокі.
На фото: Вероніка Похила, мати загиблої доньки, розповідає, що донька мріяла стати лікарем.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар