
На що тільки не списували різке зростання курсу долара протягом останніх двох тижнів. Найбільш популярним і, на переконання фінансистів, безглуздим поясненням була відставка прем’єра Яценюка й розпад коаліції. Яценюк повернувся, а долар і далі росте. Девальвація гривні насправді не була спровокована політичними перипетіями, адже, кажуть банкіри, ще наприкінці року, що минув, заклали політичні ризики у валютний курс. А тому вартість нацвалюти не могла зазнати аж таких коректив, навіть після такої гучної заяви очільника уряду. Натомість, кажуть, у всьому винен Нацбанк, який провадить нелогічну й неякісну валютну політику. І взагалі, грубо кажучи, на міжбанку поводиться неадекватно.
ДУМКИ ВГОЛОС
Чи готові купувати долар за 13 гривень?
Це надто висока ціна для долара, за свою мізерну зарплатню я не можу дозволити собі купувати їх. 12.40 гривні за долар – це вже крайня межа. Хто купить їх за таку ціну? Хоча є люди, для яких це не є перешкодою. Сподіваюсь, що він далі рости не буде.
Питання купівлі доларів зводиться до фінансового забезпечення. Якщо є заощадження, достатньо грошей, то можна купувати. Мені, наприклад, фінанси не дозволяють купувати долари, тому питаннями валютних коливань не цікавлюсь. Долар надто переоцінений, як на мене. І те, чи ростиме він надалі, залежить лише від дій уряду.
Однозначно, не готова купувати. Тим паче, що в мене зарплата у гривнях. Хоча, здається ще трохи, і ми повернемось у 90-і, коли зарплату отримували в доларах. Поки немає потреб, я не готова витрачати так багато грошей на купівлю доларів – надто дорого.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
Стрибок безготівкового, а у підсумку й готівкового, долара в середньому на 50 копійок протягом тижня стався через те, що головний регулятор створив штучний дефіцит, викуповуючи долар у банків за завищеним курсом.
Зі зведень міжбанківських торгів видно, за кілька тижнів до того, як долар сягнув позначки 12,2 гривні, Нацбанк скуповував валютний виторг експортерів за курсом, який був вищим за той, котрий був тоді на міжбанку. Так, в Укрексімбанку НБУ купив 80 мільйонів доларів за ціною, на три копійки вищою, ніж торгували.
А останніх кілька днів головний регулятор взагалі вперто не бере участі у міжбанківських торгах й не робить те, що мав би – стримувати ринок від пікових коливань.
Надуманими виглядають й варіації на тему, що Україна може не отримати другий транш МВФу, тому й курс долара зростатиме далі. Умови ж бо ми виконали.
Хай там як, а нині купити долар в обмінниках можна за 12,4-12,5 гривні. Додайте до цього ще 0,5 відсотка пенсійного збору – це ще орієнтовно 6 копійок на доларі. А до жовтня прогнозують ще й сезонне подорожчання інвалют. Фінансисти кажуть, до кінця року передбачити, яким саме буде курс, складно – може впасти до 11,05, або зрости до 13 гривень за долар. Це залежатиме не так від того, що відбувається у вітчизняному політикумі, як від розвитку подій в зоні АТО.
– Валютні гравці на ринку запанікували, коли Яценюк пішов у відставку. Банкіри скористалися ситуацією на міжбанку й розхитали курс. Однак найбільший вплив на валютний ринок нині мають події, котрі відбуваються у зоні АТО. Всі учасники вираховують ризики та страхуються, якщо Російська Федерація вступить у конфлікт на Сході відкрито, – коментує директор компанії «Фінанс плюс» Євген Житарюк. – Заспокоїти курс зможе другий транш МВФу. Нині долар стабілізувався на 12,4 гривні, та до вересня може додати 20-30 копійок. За консенсус-прогнозами, до кінця року курс може змінюватися в межах 11,05-13 гривень за долар.
На переконання голови Асоціації фінансистів Буковини Євгена Прокопця, політичні маневри глави уряду й розпад коаліції впливають на вартість долара дуже опосередковано, а ось низка рішень, зокрема щодо запровадження додаткових податків й збільшення вартості енергоносіїв тощо, мали прямий вплив. І не факт, що прихід 1,4 мільярда доларів від МВФу заспокоїть цю паніку на валютному ринку.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар