
Нині жваво обговорюють тему газу та можливої його нестачі у зв’язку з припиненням поставкою російського газу до України.
Багато хто замислюється над тим, аби перестрахуватися та придбати собі засіб для опалення дому дровами чи будь-яким іншим паливом. На прилавках магазинів є величезний вибір таких приладів, та за досить ефективний і практичний платити доведеться чимало.
Котли бувають звичайні, з турбіною, піролізні та пілетні
- Котли на твердому паливі бувають звичайного горіння і піролізні, - розповідає продавець-консультант спеціалізованого магазину Олег Микичук. - Звичайний котел – це котел, де дрова підпалюють, вони нагрівають теплоносій, він циркулює по системі опалення, відповідно нагріваючи приміщення. У цих котлах стоїть термостатичний регулятор і при досягненні заданої температури він закриває піддувало і припиняє горіння. Та в цих котлів є великий недолік - вони є абсолютно неекономічні. Себто це звичайна пічка, в яку кидається безмірна кількість дров чи вугілля, і вона горить.
Другий варіант котла на твердому паливі – це котли, які мають турбіну, в яких процес горіння регулюється турбіною за допомогою подачі повітря під певним тиском. Вони більш економні, оскільки в них дуже тонке регулювання. Вони так само бувають чавунні та сталеві. Такі котли розраховані на дерево та вугілля. Коли приходить замовник, ми пояснюємо, якщо він надає пріоритет спалюванню вугілля, то треба підбирати спеціальні решітки, тому що там висока температура – більша, ніж при згоранні дров.
Аби котел був ефективним, треба правильно розрахувати його потужність
- Найкращим серед котлів є піролізний. Тут дрова закладають в герметичну камеру, де без доступу повітря відбувається тління. При цьому виробляється газ метан, який згорає в другій камері, – каже консультант. - Такі котли близькі за оперативністю реагування на задану температуру до газових. Вони розраховані тільки на деревину твердої породи, яка має вологість не менше 10%.
Також є котли, які працюють на пилетах. Як паливо тут використовують пресовану і гранульовану деревину - пилети. Котел самостійно за допомогою шнека підсипає в зону горіння необхідну кількість палива. Розпалювання цього виду котлів автоматичне. Час горіння котла залежить тільки від ємності бункера. Єдиним недоліком цих котлів є неможливість спалювати будь-що, крім пилет.
Матеріал труб для системи опалення з котлом на твердому паливі не має значення, а ось обв’язку між котлом і буфером роблять зі сталі або міді, полімери тут не підходять.
Чавунний котел прослужить довше за стальний
Котли зазвичай бувають чавунні або сталеві. Сталеві мають невелику вагу та невисоку вартість. Проте термін їхньої служби помітно менший, ніж у чавунних котлів. Сталевий котел може прослужити 10-20 років.
Чавунні котли мають тривалий термін служби і сягає до 50 років. Чавун більш стійкий до корозії, ніж звичайна сталь. Недоліком чавунних котлів є велика вага і висока вартість порівняно зі сталевими котлами.
Буржуйки не втрачають актуальності
Буржуйка - це піч, виготовлена з металу, що працює на вугіллі або дровах. Основними функціями буржуйки є обігрів приміщення і навіть приготування їжі. Як не дивно, та буржуйки зберегли свою актуальність і досі.
Імпортні котли повинні мати знак відповідності
Усі котли, які завозять на територію України із-за кордону, повинні мати нанесений знак відповідності або на самому котлі, або на упакуванні. Крім цього, обов’язково повинен бути прикріплений документ, котрий би підтверджував їхню технічну відповідність з питань безпеки тим нормам та технічним регламентам, які запроваджені в Україні. Адже це ті вироби, які несуть небезпеку для споживачів. Також споживачу має бути надана українською мовою уся інформація про цей котел, інструкція з користування, відомості про виробника, підприємство-імпортера, підприємство, що виконує гарантійні зобов’язання, про суб’єкта господарювання, що приймає скарги на неякісний товар чи його роботу.
Що стосується вітчизняних котлів, то до них так само повинна бути надана повна вичерпна інформація щодо експлуатації, про випуск, дані про підприємство виробника, гарантійний термін, гарантійний ремонт та інше.
Купуючи котел, звертайте увагу на потужність, функціональність приладу. Так само на котлі не повинно бути ніяких пошкоджень чи дефектів.
Сучасні буржуйки можуть бути оснащені пристроєм, що регулює потік повітря. Це дозволяє встановлювати такий режим, при якому дрова не горять, а тліють. Себто є змога регулювати швидкість згорання палива і температуру нагріву. Буржуйка швидко розігрівається, а ККД сучасних моделей сягає близько 80%. Провідником тепла служать стінки печі.
Окрім цього, буржуйки можуть мати ще й оригінальний дизайн, та це суттєво впливає на їхню ціну. Так, звичайні буржуйки коштують від 500 до 2-3 тис. гривень, то вартість дизайнерських моделей може сягати ледь не 10 тис. гривень.
Найголовніший недолік печі полягає в дуже низькому показнику акумуляції тепла, адже вона поширює тепло тільки тоді, коли горить вогонь. Оскільки стінки виготовлені з чавуну або сталі, тепло вони віддають дуже швидко.
Котли на твердому паливі вигідні для великих площ
- Встановивши котел на твердому паливі, зекономити не вдасться. Аби подібна система обігріву була ефективною, треба встановлювати теплоакумулятори. Теплоакумулятор – це ємність, в якій нагрівається котлом вода, а відтак ця вода йде для системи опалення. Це економить матеріал на якому працює котел. Якщо правильно спроектувати систему, підібрати теплоакумулятор, то можна закидати дрова, наприклад, двічі на добу. В усіх інших варіантах паливо треба закидати раз на дві-чотири години, залежно від потужності котла. Розмови про те, що є такий котел, в який достатньо закидати паливо раз на три дні, це – справжня нісенітниця, – каже спеціаліст. - Якщо площа приміщення складає менше 250 кв. м, то дровами опалювати дуже дорого. Для прикладу, якщо в приміщенні 50 кв. м встановити конденсаційний газовий котел, то за умови роботи системи в автоматичному режимі без економії, виходить 200-250 кубометрів газу на місяць. За умови опалення такої площі дровами, знадобилося б 15 кубометрів дров – це приблизно 4-5 тис. грн.
Так само не варто забувати і про початкові витрати. Для прикладу, аби придбати котел для опалення площі на 140 кв. м, за нього доведеться заплатити кругленьку суму. Так, вітчизняні котли, а вони якістю не відрізняються, коштують близько 400 євро, імпортні котли хоч і якісніші, та вартують більше 1300 євро. Водночас для котла на твердому паливі потрібно ще придбати буферну ємність, обв’язку, насоси. Тож повна вартість системи може сягнути до 3000 євро. Для порівняння конденсаційний котел, розрахований на таку ж площу, коштує 1150 євро.
Встановити котел на твердому паливі можна без проблем у приватному будинку, а ось у квартирі це практично неможливо. По-перше, великим є самий котел, а тому займе місце. По-друге, бажано, котел на твердому паливі встановити в окремому приміщенні. Тому що не вийде уникнути диму та засмічень.
У розрахунку потужності котла має значення опалювана площа
Аби розрахувати потужність котла на твердому паливі, слід брати до уваги пропорцію - 1 кВт потужності котла на 10 кв. м утепленого приміщення. Наприклад, якщо потрібно обігріти приміщення площею 60 кв. м, то котел треба підібрати приблизно потужністю 6 кВт.
Велику роль у виборі потужності відіграє також теплоізоляція приміщення. Що вона гірша, то потужніший котел потрібно вибрати.
Якщо ж планується використовувати котел для гарячої води в непрямому бойлері, необхідно враховувати додатково потужність теплообмінника водонагрівача.
Основний тип палива дасть найкращий результат
Більшість котлів може працювати на декількох типах палива - бурому вугіллі, антрациті, коксі, дровах, паливних брикетах, торфі. Калорійність різних видів палива істотно відрізняється, тому потужність котла і час роботи від одного завантаження на різних типах палива будуть різними. Також потужність роботи котла може падати за умов підвищеної вологості палива.
Зазвичай виробники вказують, яке паливо необхідно використовувати як основне, а яке паливо можна використовувати як додаткове. Бажано використовувати основний вид палива – так котел працюватиме найефективніше, а строк його служби буде довший.
Котел на твердому паливі переобладнуємо на газовий
Чимало класичних котлів можна переобладнати для роботи на газу або рідкому паливі. Для цього потрібно лише встановити надувний пальник для певного виду палива. Разом з тим ККД такого переробленого котла буде трохи нижчим, ніж у котла, спеціально розрахованого на роботу з газом.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар