
У магазинах та на ринках міста уже активно продають новорічні товари. Вони яскраві, привабливі, проте, як придбати не лише гарні, а й безпечні прикраси?
Фахівці кажуть – сподіватися треба перш за все на свій нюх.
Ялинку прикрасьте мушлями і чорними кульками
Катерина Клефос, дизайнер
2013-й – рік Чорної Водяної Змії, тож ялинку добре оформити у морській тематиці. У ролі прикрас підійдуть мушлі, іграшки у формі морських коників чи інших водяних мешканців. Що ж до кольорів, то можна використовувати чорний, зелений, синій, жовтий, золотистий. Не бійтеся вішати на ялинку чорні кульки, вони зовсім не виглядають траурно, навпаки – дуже ефектно. Крім того, чорний буває різний – глянцевий, матовий, його можна комбінувати із білим і золотистим.
Популярними є також новорічні іграшки, виготовлені своїми руками. Вони додають тепла і затишку в оселі, особливо якщо робити їх разом із дітьми.
Ялинки і кульки – з формальдегіду та важких металів
В. о. заступника начальника Державної інспекції з питань захисту прав споживачів Надія Кутиніна радить вподобану ялинкову прикрасу чи штучну ялинку перш за все понюхати. Різкий запах може свідчити про погану якість товару та наявність у ньому шкідливих речовин. Зокрема, в іграшках часто знаходять свинець, кадмій та інші важкі метали, концентрація яких інколи перевищує допустимі норми у декількасот разів. Не шкодують виробники для святкової атрибутики і формальдегіду. Він належить до речовин другого класу небезпеки і водночас до канцерогенів, оскільки доведено, що може спричинити злоякісні новоутворення, зокрема носоглотки та рак крові (лейкемію). Токсичний формальдегід негативно впливає на генетичний код людини, її репродуктивні органи, систему дихання, очі, шкіру, сильно вражає нервову систему.
– Якщо купляєте штучну ялинку, врахуйте, що це предмет збірний, тобто до неї обов’язково повинна бути інструкція з використання. Не соромтеся перевірити комплектність – зібрати і розібрати виріб просто у магазині чи на базарі, адже якщо вдома виявиться, що якихось деталей бракує, довести ви вже нічого не зможете, – каже пані Кутиніна. – Також виробник має зазначити, з яких матеріалів виготовлено ялинку, її термін служби та гарантійний термін експлуатації. Безпеку виробу повинен підтверджувати висновок санітарно-гігієнічної експертизи. Також варто звернути увагу, чи зазначено у інструкції повну назву виробника та його адресу.
У продавців петард вимагайте ліцензію
Усі перераховані раніше документи повинні бути і у продавців електричних гірлянд. Аби споживач міг переконатися, що кожна лампочка справна, продавець обов'язково має увімкнути гірлянду. Надія Кутиніна радить не вимикати виріб одразу, а добряче принюхатися до нього, адже якщо під час роботи гірлянда виділяє неприємний запах, то це може свідчити, що вона виготовлена кустарним способом і потрапила в Україну контрабандно.
Особливо небезпечним товаром є піротехнічні вироби. Тут, окрім інструкції з використання і сертифіката відповідності, у продавця необхідно вимагати ліцензію на продаж. У багатоповерхових торгових комплексах петарди та феєрверки повинні продавати на верхніх поверхах.
Шви на карнавальному костюмі повинні бути рівними
Ялинкові іграшки і навіть дощик, незалежно від того, продають їх на ринку чи у крамниці, мають бути марковані відповідним чином – виробник зобов'язаний вказати назву товару, дату виготовлення, застереження з використання, каже пані Кутиніна.
Найкраще пошукати на горищі ялинкові прикраси своїх батьків – вони точно безпечні, та й ретро зараз у моді
Що ж до новорічних костюмів, капелюшків і масок, то тут головне – звернути увагу на якість тканини. Із якої сировини пошито виріб, споживачу повинен розповісти ярлик. Вподобаний костюм краще вивернути і ретельно оглянути шви, якщо вони криві, із нитками, що стирчать, то швидше за все, це кустарне виробництво, а сировина – недозволена для використання.
Від небезпечних іграшок споживач повинен рятуватися сам
Оцінити естетичний вигляд, а також ретельно обмацати, добре понюхати і вимагати супровідні документи до святкової новорічної атрибутики радять і в обласній СЕС, адже безпека споживачів віднедавна – це лише їхній власний клопіт.
– Кабмін поділив суб'єктів господарювання усіх форм власності на три ступені ризику – високий, середній та низький. Згідно із його постановою, торгові точки із ялинковими прикрасами увійшли до об'єктів із низьким ступенем ризику, а отже ми будемо перевіряти їх раз на п'ять років, – розповідає в. о. завідувача токсикологічної лабораторії обласної СЕС Ірина Галкіна.
Якщо врахувати, що новорічні іграшки інспектували торік, то наступна перевірка, вочевидь, буде ще не скоро.
Кореспонденти Погляду допомагали прикрашати головну ялинку Чернівців
Пані Галкіна каже, попереднього сезону санепідеміологи перевірили 80 закладів торгівлі, у тому числі й на ринках. Новорічні товари оцінювали за кількома показниками – органолептичними (на запах, міцність фарби тощо) та на наявність десяти найбільш токсичних важких металів: миш’яку, цинку, міді, свинцю, кадмію й інших. Порушення знайшли у 15 торговців – у них не було супровідних документів до товару.
Іграшки ручної роботи – усе натуральне, але дороге
За 30-40 гривень можна придбати цілий оберемок дощику, кілька наборів кульок або ж лише одну ялинкову прикрасу. Зате виготовлену вручну із екологічно чистих матеріалів. Як розповіла продавчиня сувенірної крамнички Ірина Семенюк, новорічне дерево можна прикрасити дерев’яними фігурками, випиляними із тонкої фанери, на котрі нанесено малюнок з допомогою технік декупаж та кракелюр (це коли виріб штучно «зістарюють» – роблять спеціальним лаком або фарбою на поверхні сіточку із дрібних тріщин). Вартує така вінтажна прикраса 20-25 гривень. За скляну іграшку 1950-1960-х років (подібні були у наших батьків) доведеться викласти від 30 до 50 гривень. Символ нового 2013 року – змійка із валяної шерсті, просякнута кавою і ваніллю, обійдеться у 40-45 гривень, а янголятко із солоного тіста можна придбати за 30. Є у крамничці оригінальні речі не лише для новорічної ялинки, а й для святкового інтер’єру. Наприклад, маленькі дерев’яні санчата, котрі можуть слугувати пуделком або ж підставкою для пляшки шампанського (85 гривень), декоративні глиняні дзвіночки (40-65 гривень), невеличкі ялинки із тканини (40-65 гривень). Усе – ручна робота.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар