
Вранці минулої неділі у Карпатських горах знову було неспокійно. Потужні поштовхи відчувалися в Румунії, а згодом і в Україні.
Епіцентр землетрусу зафіксували у районі Вранча, у вигині Середньокарпатського хребта, котрий є найбільш сейсмонебезпечним у Румунії. Так, 1977 року там стався землетрус силою 8 балів, число загиблих тоді сягнуло 1,5 тисячі осіб. Цього ж разу, 6 жовтня, сейсмологи зареєстрували землетрус з магнітудою 5,3 бала. В Україні його відчули близько п’ятої ранку в Ізмаїлі та Одесі, де, за словами очевидців, в оселях тремтіли люстри і рухалися меблі, та у Чернівцях, де помітними були легкі коливання.
- Це був карпатський землетрус з епіцентром в районі гір Вранча. Джерело землетрусу знаходилося на глибині 140 кілометрів. На поверхні він проявився в Румунії (Бухарест, Плаєшти), на півночі Болгарії (Русія) та Молдові (Кишинів) силою 5 балів за 12-ти бальною шкалою, в Одесі сила землетрусу сягнула 3 бали, а у Чернівцях в різних районах сила землетрусу була до 3 балів. Тобто це не катастрофічна сейсмічна подія. Аналогічні землетруси у нас були протягом останніх 36 років, зокрема це було в 2000, 2004, 2009 роках, - розповідає директор географічної обсерваторії ЧНУ імені Ю. Федьковича Андрій Ніколаєв. – Причиною цього землетрусу є тектонічні процеси, які відбуваються на великій глибині. Протягом наступних кількох років можливий сильний землетрус. Адже такий слабенький землетрус не знімає всіх напружень у верхній мантії земної кори, енергія не вивільняється. Як буде поводитися ця енергія, покаже майбутнє. Тобто ймовірність наступного поштовху існує. А ось коли він буде – питання складне, для цього треба проводити спеціальні дослідження і спостереження. На жаль, у нас немає змоги робити це.
Мешканців наразі хвилює, чи будуть повторні поштовхи та наскільки сильного землетрусу чекати наступного разу.
- Що ж до того, чи можуть поштовхи повторитися, то така імовірність є. Тому що було багато випадків, коли землетруси відбувалися один за іншим, наприклад, у 1940, 1957, 1990 роках. У 1990 році землетруси були 30 та 31 травня, при цьому перший був більш сильним, а наступний - слабшим. Та землетрус, який відбувся, не обов’язково є ознакою того, що має відбутися наступний сильний землетрус, - каже спеціаліст. - Поки що у Чернівцях не було землетрусу із силою, більшою семи балів. Виходячи із карти сейсмічного районування України, за найгіршими прогнозами, слід очікувати на 7-бальний землетрус. А слабкі місцеві землетруси можливі, і їхня небезпека у тому, що вони пов’язані із активізацією місцевих тектонічних розломів, один з яких – Чернівецький, проходить якраз за Чернівцями, в районі села Спаська. Лише час покаже, чи можуть вони справді активізуватися.
Уляна ДЕЛІКАТНА

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар