
Згадуючи мальовничі місцини, куди швидко і легко дістатися, де можна чимало побачити всього за один день, не можу не сказати про Сокільську скелю і хребет. Це диво природи прямісінько на трасі Чернівці – Путила, тому добратися туди зможе будь-хто, навіть якщо немає власного авто.
- Сокільська скеля та водоспад Сикавка недооцінені буковинськими туристами, чомусь цей маршрут рідко хто обирає. Хоча дістатися Тюдова зовсім легко, як на мене, це ідеальне місце, куди можна їхати зі школярами чи власними дітьми, адже не доведеться довго їхати, а враження залишаться незабутні, - каже туристичний агент, організатор мандрівок Вадим Юркович. – Крім того, дорогою можна завітати до Вижниці чи Косова. І вартуватиме поїздка зовсім мало, бо не доведеться багато витрачати на бензин.
Полазити скелею та піднятися до водоспаду
Коли дістанетеся Сокільської скелі, краса відразу зачарує вас. Адже зліва від дороги біжить Черемош, а справа високе урвище з пісковику, яке утворилося в горі. За розмірати скеля має 250 метрів завдовжки та 100 метрів висоти. Це диво природи утворилося внаслідок ерозійної дії річки на камінь впродовж 25 мільйонів років.
Аби дістатися Сокільської скелі не треба ні багато часу, ні грошей, адже це всього 80 км
Біля скелі можна зробити чудові фотознімки, зафіксувати велич природи, на фоні якої людина зовсім маленька. Сміливі лізуть скелею, хоча без спеціального спорядження це досить небезпечно, адже піщана поверхня легко обсипається.
Біля підніжжя скелі зазвичай торгують сувенірами, а подекуди і дарами місцевої природи – гірськими ягодами, травами чи грибами.
Знизу видно, як стікає зверху водоспад. Над ним біля самої дороги є невеличкий місточок. Справа від нього пам’ятник Тарасові Григоровичу Шевченку. Цікаво, що це перший монумент Кобзаря на усій Західній Україні. Його встановили приблизно 1896 року. Раніше на монументі було викарбувано Шевченкові слова: "Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде! Розкуються незабаром заковані люди — настане суд". На сучасному пам'ятнику є лише частина з тих слів: "Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде!". Та давній пам’ятник не вцілів до наших днів, його зруйнували під час Першої світової війни. І тільки 1990 року мешканці навколишніх сіл до 175-річчя до дня народження Кобзаря відновили монумент.
Довідка
Сокільський хребет має довжину понад 15 кілометрів, максимальна висота 940 метрів. Простягається з північного заходу на південний схід між річками Рибницею та Черемошем, від села Соколівки до села Великий Рожин. На Сокільському хребті бували відомі люди: Б. Лепкий, Ю. Федькович, Г. Хоткевич, Д. Павличко, С. Пушик і багато інших.
Сокільська скеля – висота 100 м, довжина 250 м. Це скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта, на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам'яні осипища. Сокільська скеля наочно демонтрує деформацію флішу, викликану горотворними рухами земної кори.
Водоспад Сикавка — водоспад в Українських Карпатах (масив Покутсько-Буковинські Карпати), в межах Косівського району Івано-Франківської області, між селами Тюдів та Великий Рожин. Розташований при підніжжі Сокільського хребта, біля південної частини Сокільської скелі, на невеликому потічку із назвою Сикавка (ліва притока Черемошу).
Та чи не найгарніша пам’ятка цього місця, це водоспад Сикавка. Його красу видно навіть з дороги, та щоб краще роздивитися та сфотографуватися на тлі водоспаду, краще піднятися вверх вздовж нього. Підхід досить зручний, та добре мати міцне взуття із неслизькою підошвою, бо доведеться підніматися по мокрому камінню.
Якщо ви вирішили не просто подивитися на водоспад та скелю, а ще й прогулятися, подихати повітрям чи влаштувати пікнік, радимо прогулятися Сокільським хребтом. Його гірські схили привертають увагу багатьох через цікаві скелі-останці з пісковиків. Вони мають висоту 20—40 м. На скелі Лисівський камінь (Тутурівський камінь) археологи знайшли петрогліфи — наскельні малюнки, викарбувані у стародавні часи.
У гості до Кам’яної Багачки
Якщо вже приїхали до Сокільського і маєте достатньо часу та сил, аби побачити ще щось, обов’язково проїдьте ще десять хвилин трасою до Путили, а саме до села Усть-Путила. Тут є ще одна цікава пам’ятка природи, овіяна містичними гуцульськими легендами. Це скеля Кам’яна Багачка, її ще називають Закам’яніла Багачка, або Зачарована скеля. Вона розташована на правому березі річки Путили. Максимальна висота скелі 30 метрів.
Місцеві розповідають чимало легенд про цю геологічну пам’ятку. Наприклад, що колись на цих землях жила жорстока поміщиця. Одного разу бідна вдова попросила у багатої жінки шматок хліба, але та у відповідь кинула у нещасну камінь. На це вдова прокляла поміщицю і та перетворилася на високий камінь.
Ці місця напрочуд мальовничі, тому, окрім усіх цих пам’яток, тут можна побачити багато. А якщо є бажання залишитися довше, то чимало місцевих тут здають кімнати за досить помірними цінами, в середньому 70-200 гривень за ніч.
Також поруч є й інші цікаві місця, наприклад, неподалік від центральної траси є печери, до яких також можна навідатися. Та слід бути готовим до того, що дорога від Вижниці до Путили дуже погана, тому краще їхати обережніше.
Під час поїздки можна і розважитися
Поціновувачі активного відпочинку можуть включити в програму поїздки до Сокільської скелі ще декілька пунктів. Чи не найпопулярніші тут сплави Черемошем. Ви можете найняти інструктора, який дасть вам урок з техніки безпеки. Вартуватиме день навчань і безпосередньо сплав 350 гривень.
- Навесні ми з друзями зважилися на сплав. Нам видали шоломи, жилети, та провели попередні навчання. Та, як виявилося, спробувати самому – це зовсім інше, ніж слухати, як розповідають. Без травм не обійшлося, хоча це незначні забої, мокрі ми були повністю, а вода холодна, тож раджу сплавлятися в теплу погоду, - розповідає турист Денис Прокопенко. - Загалом, враження незабутні. Як буде нагода, обов’язково спробую ще раз.
Окрім сплавів, чимало власників приватних секторів пропонують катання верхи на коні, деякі подорожі на квадроциклах чи велосипедах.
Ірина БЄЛОВА

Як дістатися
До Сокільської скелі від Чернівців майже 80 кілометрів. Дістатися туди зовсім просто, адже пам’ятка знаходиться на маршруті Чернівці – Путила. Тож з центрального автовокзалу обласного центру регулярно курсують автобуси на Путилу, тож попросіть водія зупинитися біля Сокільської скелі, або у селі Тюдів.
Якщо ви їдете власним авто, то можете обрати серед декількох маршрутів: поїхати через Вашківці або ж через Сторожинець. Та попереджаємо, що дорога через Вашківці досить погана, тому краще цей маршрут не обирати. Далі вирушаємо до Вижниці, переїжджаємо через міст, потрапляємо в Івано-Франківську область, в село Кути, повертаємо наліво і їдемо у напрямку до Путили. Побачити Сокільську скелю можна просто з вікна, увагу приверне і пам’ятник Т. Г. Шевченку.
Та щоб побачити ще, Кам’яну Багачку, слід поїхати далі у напрямку Путили ще хвилин десять. Ця скеля біля села Усть-Путила.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар