
Невралгію, або ж запалення нервів, по праву вважають одним із найбільш каверзних захворювань. Ця хвороба часто ховається за симптомами інших недуг, а тому її не так просто розпізнати та важко лікувати. Запалення нервів виникає раптово, викликаючи різкий інтенсивний біль, котрий може за деякий час відступити, та лише для того, аби повернутися і мучити знову. Невралгія, перейшовши у хронічну стадію, здатна отруїти існування, адже напад болю може трапитися будь-якої миті, і зняти його неможливо навіть потужними знеболювальними.
Улітку більшає жертв кондиціонерів
– Біль у ділянці нерва можуть спричинити різноманітні фактори – захворювання, що пошкоджують його структуру, травми, інфекції, – каже лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Галина Теленько. – Однак улітку перед веде переохолодження. Саме у цей час різко зростає кількість пацієнтів, котрі постраждали від протягів та роботи кондиціонерів.
Невралгія може виникнути у будь-якій частині тіла – від голови і до ступень. Проте найчастіше трапляється невралгія трійчастого нерва. Це найтовстіший із усіх черепно-мозкових нервів, він має три гілочки – очну, верхньощелепну і нижньощелепну. А тому напади різкого сильного болю у одній половині обличчя можуть супроводжуватися сльозотечею з ока, почервонінням, іррадіювати (тобто віддавати) у вухо, шию, язик, глотку.
Відновитися допоможуть грязьові аплікації і масаж
Фізіотерапію активно використовують під час лікування невралгії, причому як у гострому періоді хвороби, так і у відновлювальному. Основна її мета – зменшити частоту та інтенсивність болю, надати протизапальну, заспокійливу та судинорозширювальну дію у зоні ураженого нерва. Під час сильного болю застосовують інфрачервоні промені, ультрависокочастотну (НВЧ) терапію, сантиметрохвильову (СМХ) терапію, ультрафонофорез (поєднання дії на організм ультразвукових коливань та введених з їх допомогою лікарських препаратів), флюктуоризацію (дію змінного струму низької напруги), дарсонвалізацію (дію імпульсними струмами високої частоти), електрофорез, УФ-терапію (лікування ультрафіолетовими променями) тощо. Коли сильний біль вдається зняти, призначають грязьові, парафінові, озокеритові аплікації, радонові ванни та масаж.
Хворі на невралгію не відчувають болю постійно, їх турбують спонтанні напади, котрі може спровокувати гаряча або холодна їжа, гучний звук, яскраве світло, чищення зубів. Якщо недужий доторкнеться до кінчика носа, до ясен або верхньої губи – це також може викликати у нього напад болю.
Свербіж шкіри обличчя та відчуття мурашок сигналізують про початок нападу. Потім з'являється різкий біль, який триває кілька хвилин.
Трійчастий нерв має у собі дуже багато вегетативних нервових закінчень, тому цей біль дуже неприємний, навіть нестерпний. Хворий не може ні розмовляти, ні їсти.
Первинна (ідіоматична) невралгія трійчастого нерва (коли причиною недуги є хвороба самого нерва) трапляється рідко. Частіше лікарі мають справу із вторинною (симптоматичною) невралгією, котра є наслідком інших патологій – захворювань ЛОР-органів, вуха, ока, ротової порожнини.
– У цьому і підступність недуги, адже біль пацієнт може відчувати і через запальні процеси в оці, глаукому, інфекцію у горлі або ж хворий зуб, – каже пані Теленько. – Саме тому скеровуємо таких пацієнтів на консультацію до офтальмолога, отоларинголога, стоматолога.
Міжреберна невралгія маскується під хвороби серця і нирок
Часто також трапляється міжреберна невралгія, котра характеризується болем у ділянці ребер. Біль виникає під час фізичного навантаження або від контрасту температур і посилюється під час чхання або кашлю.
Як і у разі із невралгією трійчастого нерва, міжреберну важко розпізнати. Адже біль у ділянці ребер може свідчити, скажімо, про хворобу серця. Трапляється, що больові відчуття локалізуються у попереку, і тоді їх плутають із симптомами хвороб нирок. І такі "обманні" болі можуть виникнути в будь-якому органі, бо нерви тягнуться до всіх систем організму. Ніколи не можна заздалегідь передбачити, яким саме чином проявить себе міжреберна невралгія у тієї чи іншої людини.
Ще один поширений вид невралгії – невралгія потиличного нерва. Характеризується різким нападним болем у задній половині шиї, котрий може поширюватися на волосянисту частину голови. Часто виникає через переохолодження або ж захворювання шийного відділу хребта.
Нерви люблять тепло
Галина Теленько радить, якщо відчули різкий біль у ділянці обличчя, ребер, перш за все зверніться до терапевта, який допоможе визначити природу невралгії, а вже потім – до невролога, котрий підбере лікування. Борються з невралгією зазвичай з допомогою знеболювальної, протизапальної терапії та вітамінів групи В, котрі допомагають поліпшити живлення нерва та зняти запальний синдром. На відміну від радикуліту чи інших проблем із хребтом, коли гріти проблемну ділянку протипоказано, хворі нерви люблять тепло. Однак прикладати тепле можна лише коли лікар підтвердить, що немає запальних процесів, скажімо, у горлі чи оці.
Допомагає також масаж, однак не треба бігти на нього одразу – хворий нерв хоче спокою. Варто пройти курс після того, як вдалося зняти гострий больовий синдром.
Невралгії мають схильність до рецедивування, тому тим, хто вже стикався із цією хворобою, лікарі радять слідкувати за станом горла та ротової порожнини, аби не пропустити інфекцію, котра може спровокувати запалення нервів.
Надія КАРБУНАР
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар