
Наш уряд знову згадав про українських заробітчан новим податком. Хоча чогось іншого від українських можновладців годі було чекати.
5 листопада у Верховній Раді прийняли Закон «Про зовнішню трудову міграцію», згідно з яким кожного заробітчанина «примусять», втім, поки невідомо як, не лише укласти договір із іноземним роботодавцем, а і щомісяця сплачувати збори та податки до українського бюджету.
Але ще ні алгоритму нарахування, ні чіткої суми, котру доведеться сплатити, немає.
Міністр соцполітики Павло Розенко припускає, що заробітчани будуть платити єдиний соцвнесок такий же, як і фізичні особи-підприємці, тобто 34,7% від мінімальної зарплатні. А це 422 гривні щомісяця.
Думки вголос
Чи готові на заробітках сплачувати податки в українську казну?
Олександра, продавець
Планую виїхати на заробітки найближчим часом, може після нового року. Але не розумію, чому я повинна податки платити, будучи за кордоном. Живу в Україні – сплачую тут податки. Якщо кілька років перебуватиму там, то мені весь час доведеться левову частку заробленого відсилати додому?
Катерина, заробітчанка
Я вже кілька років працюю у Польщі, і завжди лише подавала довідки про свої заробітки. Але податків як таких не сплачувала. Тому як це буде з нового року – не розумію. Якщо змусять платити – буду, іншого виходу не бачу. Хоча все залежить від суми.
Святослав, водій
Люди тікають із України, аби хоч трохи заробити, а їх і там наші чиновники знаходять. Я лиш нещодавно повернувся з Італії на місяць. Працював там рік, але не був зареєстрованим на підприємстві. Тому жодних податків я платити не буду. Досить того, що вдома платимо, та ще за межами держави мусимо.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
За словами начальника інформаційно-комунікаційного відділу ДПІ у Чернівцях Наталії Бальон, резиденти України з урахуванням норм міжнародних договорів мають право на зарахування податків і зборів, сплачених за межами України, під час розрахунку податків і зборів в Україні згідно з нормами, встановленими Податковим кодексом України.
Звісно ж, за таких умов потрібно остерігатись подвійного оподаткування.
- Фізична особа-резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий прибуток, уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України, - каже Н. Бальон.
Закон діятиме лише на папері
Відверто кажучи, все це поки лише віртуальні «істини». Реальної кількості заробітчан не знає ніхто. Попри примарні цифри урядовців, щороку за межі держави виїжджає кілька тисяч буковинців. І цілком можливо, половина з них працює нелегально. Тому, як їх примусять декларувати свої доходи та сплачувати податки – невідомо. А юристи взагалі вважають новий закон декларативним та рамковим.
- Цей закон не може встановлювати і не встановлює особливого порядку оподаткування доходів трудових мігрантів, оскільки такий підхід суперечитиме п. 7.3 ст. 7 Податкового кодексу України, який передбачає: будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять винятково положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства, - зазначає Роман Задорожний, керуючий партнер універсальної правничо-фінансової аутсорсингової компанії.
Поки що ні конкретних сум, ні механізму стягнення податків із заробітчан немає
До того ж, каже фахівець, трудові мігранти є громадянами України і мають права, гарантовані Конституцією України та вже закріплені у законах України, а тому їхнє дублювання у Законі «Про зовнішню трудову міграцію» є некоректним. Це стосується, зокрема, і права на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (частина друга статті 8), і на обов’язок сплати податків в Україні з майна, що розташоване в Україні (частина друга статті 19), і того, що оподаткування доходів трудових мігрантів здійснюється в порядку та розмірах, встановлених державою перебування (частина перша статті 19).
Хай там як, але заробітчан, особливо нелегалів, такий стан справ аж ніяк не тішить.
- Цікаво, як нелегалів відслідковуватимуть? – цікавиться 50-річний заробітчанин Степан (ім`я змінено). - У Франції я працюю вже рік. Звісно, нелегально. Робота нелегка, тому ледь справляюсь. Все життя я справно платив податки, а тут вирішив трохи підзаробити, аби хоч на Україні рідні нормально жили. І якщо якимось чином мене змусять із заробленого частину віддавати, що ж я відсилатиму рідним?
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Популярні новини
Прес-релізи